Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ürtiker kurdeşen nedir? Kurdeşen neden olur? Kurdeşen nasıl makbul?

Ürtiker kurdeşen nedir? Kurdeşen neden olur? Kurdeşen nasıl makbul?

Topluluğumuzda sık görülen, en çok da yenilen besinlerin olduğu marazı hakkında çok çokça kulaktan dolma haber yan alıyor. Münhasıran bulaşıcı olduğu konusunda internet üzerinde çok haber dolaşıyor. Fakat marazı bulaşıcı değildir. kurdeşen nedir? Kurdeşen olur? Kurdeşen nasıl makbul? hakkında merak ettiğiniz tüm soruların karşılığı haberimizde bulabilirsiniz.

Kurdeşen başka bir ismi ile ürtiker, kabarık, kızarık ve kaşıntılı döküntüler ile karakterize bir cilt illetidir. Çok eski yıllardan itibaren halk arasında görülen kurdeşenin tanısı dermatolojik muayene ile konulmaktadır. En büyük belirtisi kaşıntı olan kurdeşen bebek ve çocuklarda da görülebiliyor. Yüz dahil vücudun tüm yerlerinde görülebilen kurdeşen, muhakkak bulaşıcı bir özelliği bulunmamaktadır. Cilt kızarıklığı, ciltte şişlik ve kaşıntıyla kendisini gösteren kurdeşen akıllıca tedavi edildiğinde 24 saat bazense daha uzun sürebiliyor. Tıbbi ismiyle ürtiker ciltte aniden ortaya çıkabilir. Döküntülerin boyutları birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişebilir ve birleşerek daha büyük çaplı döküntüler oluşturabilir.

Vücut içinden ya da dışarıdan gelebilecek çeşitli uyaranlarla tetiklenen kurdeşen alerjik mekanizmalar yoluyla, kimileri iltihabi enfeksiyonlar sırasında yahut sonrasında, öbürleri ise soğuk, sıcak, basınç ve efor üzere fizikî tesirler artmasına neden olabilir. 

KURDEŞEN CİLT MARAZININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Dudaklar, göz muhiti ve genital nahiye dahil olmak üzere vücudun her konumunda ten rengi ya da al renkte kabarcıklar çıkması,

– Kaşınma isteği,

– Dudak ve göz kapaklarında şişme.

Kronik spontan ürtikeri tetikleyen azıklar:

  • Fındık, fıstık üzere kuruyemişler
  • Midye, yengeç, kabuklu deniz eserleri, balık
  • Muz, kivi, çilek başta olmak üzere meyveler, domates, ıspanak, patlıcan, enginar, bezelye, mantar, biber, turşular
  • Yumurta.

KURDEŞEN YA DA ÜRİTİKER TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Hastanın yediği bir besin ürtikere neden oluyorsa, bu besinin tarafından tüketilmesi yasaklanır. Bunun sonrasında bir ilaç nedeniyle ortaya çıkmışsa, ilgili ilaç hekim tarafından kesilir. 

KURDEŞEN TEDAVİSİ İÇİN BİTKİSEL TAHLIL

MAYDANOZ

Bir demet maydanozun suyunu çıkararak, domates ya da havuç suyuyla karıştırarak içebilirsiniz. Bu, histamin seviyesini düşürerek semptomların yarattığı rahatsızlıkları azaltabilir.

ZENCEFİL

250 gram zencefili dört litre oda sıcaklığındaki suya koyup 5-10 dakika kadar bekleyin. Oluşan bu solüsyonu banyo küvetine doldurarak bilhassa kurdeşen oluşan ortamlara değecek biçimde suyun içine girin. Bir vade bekledikten sonra vücudunuzu ılık su ile durulayın.

Kurdeşen tedavisinde papatya çayı tasarrufu iki ucu keskin bıçak üzeredir. Doğal bir antihistaminik olan papatya, kimi bünyelerde alerjik reaksiyona sebep olarak histamin seviyesinin şiddetli yükselmesine ve ürtikerin artmasına neden olur. Şayet papatyaya alerjiniz olmadığından eminseniz, demlediğiniz papatya çayını banyo suyunuza katarak kurdeşen oluşmuş yerlerinize uygulayabilirsiniz.


Yorum Ekle