Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Unutulmayacak 9 Android Tablet

Unutulmayacak 9 Android Tablet

Android tabletler, her ne kadar eskisi kadar tanınan olmasalar da, hala ilgi görmeye devam ediyor. Her biri iPad katili olarak yola çıksa da, bu tabletlerin çok azı nitekim iPad’e rakip olmayı başardı. Pek birden fazla ise, tarihe gömülüp yok oldu.

Bu metnimizde, artık satışta olmasalar da, Android tablet tarihine damgasını vuran 9 unutulmaz cihazı hatırlatmak istedik. Birinci sıradaysa, natürel ki Google’ın Nexus 7’si taraf aldı.

Nexus 7 (2013 Edition)

Asus tarafından Google’ın talepleri doğrultusunda üretilen Nexus 7’nin 2013 sürümü, yerkürenin parasını harcamadan da satın alınabilecek kaliteli Android tabletler olduğunu bize ispatladı. 1.5 Ghz’lik dört çekirdekli Snapdragon S4 Pro işlemci seti, 2GB DDR3L belleği, 16-32 GB depolama kapasitesi, 7 inç’lik 323 ppi piksel yoğunluğundaki 1080p ekranı, son aşama başarılı 5 megapiksel art kamerasıyla o günler için etkileyici br tablet…

Editör Tahlili:

Snapdragon4 Pro işlemcisi, dört çekirdekli Adreno 320 grafik işlemcisinin gücü, boyutları ve Android 5.0’a güncelleme imkanı ile birlikte, zamanı için katiyetle çok güzel bir alternatifti.

Sony Xperia Tablet Z

Sony Xperia Tablet Z

Sony’nin devletimiz hadleri içine giriş yapması biraz hengam alan, etkileyici Android tableti… Kutudan çıkarttığınız anda bir Sony Xperia klasiği olarak dizaynına aşık olabileceğiniz bu tablet, 1080p çözünürlük ve 224 ppi piksel yoğunluğundaki 10.1 inç’lik ekran, tıpkı Nexus7’de olduğu üzere 1.5Ghz’lik Snapdragon4 Pro işlemci, 2 GB RAM, MicroSD kartla arttırılabilen 16/32GB kapasitesi ve 8MP’lik Exmor R kamerası ile geliyordu. Yeniden bir Sony Xperia klasiği olarak bir metre derinliğindeki suda, bir saate kadar su geçirmeyen (su geçirmez kapakların takılı olması şartıyla), toz dayanımı üst seviyedeki IP57 standartlarındaki gövde, periyodu için 10.1 inç tabletler içinde en ince olanlarından biriydi. 

Piyasaya çıkış fiyatının çok yüksek olması, gördüğü ilgiyi azaltan etkenlerden biri olmuştu.

Editör Tahlili:

Memleketimize biraz geç girmiş olmasına, epeyce pahalı olmasına ve Z2 modelinin hali hazırda mevcut olmasına karşın özellikler açısından geçmişte kalmayan, bilakis toz müdafaası, su geçirmezliği ve Playstation Suite’e direkt ulaşımı üzere mevzularda fark yaratabilen, kalite açısından Android tabletlerin ulaştığı üst seviyeyi temsil eden bir cihazdı.

Google Nexus 10

Google Nexus 10

Google’ın 2012 yılında Samsung ile güçlerini birleştirme yoluna giderek ürettiği bu 10.1 inç tablet, her ne kadar tasarımı göz doldurmasa da, 300ppi’lik piksel yoğunluğu ve 2560 x 1600 piksel çözünürlüğü ile, 10.1 inç tabletler içinde görebileceğiz en kaliteli ekranlardan birine sahipti. Velev bugün bile, Nexus 10’un ekranı yeniliğini koruyor.

Nexus 10 beraberinde 1.7Ghz’lik çift çekirdekli Cortex A15 işlemci, 2 GB RAM, 5 MP art kamera ve şayet isterseniz 5.0.1 Lollipop’a upgrade edebileceğiniz Android 4.2.2 Jellybean ile geliyordu. 

Kapasitesinin artırılamıyor olması ve 3G seçeneğinin sunulmaması ise eksiklikleriydi.

Editör Tahlili:

Nexus 10, vakti için piyasadaki en düzgün Android tabletlerden biriydi. Tasarımı cezbedici olmasa da fiyat seviyesi sayesinde iPad’e hayli kuvvetli bir alternatifti ve harcadığınız her kuruşu da hak ediyordu. 

Asus Transformer Pad TF701T

Asus Transformer Pad TF701T

Beraberinde ek klavyesi ile gelen Transformer Pad TF701T, birkaç özelliği biraz daha parlatılmış olsa tepeye oynayabilecek kalitedeki eserlerden biriydi; basitçe bir tabletten isteyebileceğiniz her şeye sahipti.

1.9 Ghz suratındaki Tegra 4 işlemci ile gelen eser 2 GB RAM’e ve MicroSD kartlar ile 128 GB’a kadar arttırılabilen 32/64GB’lık kapasite seçeneklerine sahipti. 300ppi pixel yoğunluğundaki LED-aydınlatmalı ekran 2560×1600 üzere süper bir çözünürlük sağlıyordu ve nispeten âlâ performans veren 5 MP’lik autofocus özellikli bir kamera da paketin etkileyiciliğini artırıyordu.

Editör Icmali:

Devranı için üst sınıf bir Android tabletten beklediğimiz her şeye sahip olan Transformer Pad, ne yazık ki rakiplerinin önüne geçmeyi başaramadı. Ancak bunu başaracak her şeye sahipti.

Amazon Kindle Fire HDX

Amazon Kindle Fire HDX

Tıpkı bir evvelki modeli Fire HD üzere, devletimiz hudutları içinde ulaşmanın pek mümkün olmadığı, rekabetçi fiyat seviyesi ve kalitesi ile buraya eklemek zorunda hissettiğimiz bir modeldi.

2013 yılı ahir piyasaya sürülen tablet, Android temelli Fire OS3 ile geliyordu ve OS 4 sürümüne güncellenebiliyordu. Üzerinde 2.2 Ghz’lik dört çekirdekli Snapdragon 805 işlemci ile gelen model 2 GB RAM’e ve 16/32/64GB’lık kapasite seçeneklerine sahipti. Hem 7 inç, hem de 8.9 inç sürümleri bulunan Kindle Fire HDX minimum 323ppi’lik piksel yoğunluğuna sahip kaliteli HD ekranı ile, hengamında beklentileri hayli yükseltmişti.

Bir e-book’un tasarruf rahatlığını tabletin gücü ile birleştiren Fire OS, birebir devranda Mayday butonu isminde hayli keyifli bir özelliğe de sahipti. Bu butonu kullanarak kısa vadede bir operatöre bağlanıp Kindle Fire HDX hakkında acilen her hususta teknik destek alabilmeniz mümkündü.

Editör Tefsiri:

Memleketimizde resmi satışı hiç olmadı ancak daha evvel e-book’lar sayesinde Amazon yerküresine adım atan kullanıcılar için süper bir seçenekti. 

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Samsung, Note serisi tabletlerin ikincisi olan bu modeli 2013 sonuna hakikat piyasaya sürerken en ziyade üzerinde durduğu özelliği, saf ki eserin yanında verilen stylus kalem, yani S Pen olmuştu.

Dört çekirdekli, 1.9 Ghz suratındaki Exynos 5420 işlemciye, 3 GB RAM’e, MicroSD ile kapasitesi arttılabilen 16/32/64 GB kapasite seçeneklerine sahip olan Galaxy Note 10.1, 2560×1600 çözünürlükte manzara veren bir TFT ekrana ve 8 MP kameraya sahip olmasıyla rakipleri içinde öne çıkıyordu.

Editör Icmali:

Evvelki sürümün personellik kalitesi ve rakiplerine nazaran zayıf kalan ekranı 2014 Edition modelinde birer artıya dönüşmüştü. Beraberinde gelen S Pen mutlaka denemeniz gereken bir keyifti. 

Samsung Galaxy Note 8.0

Samsung Galaxy Note 8.0

Tıpkı Galaxy Note 10.1 – 2014 Edition üzere, Samsung’un Galaxy Note ailesinin 2. dalgasını temsil eden Galaxy Note 8.0, son kademe hafif olması, tek elinizde tutup iki parmağınız ile denetim edebilme kolaylığı üzere son kademe keyifli özellikler ile birlikte geliyordu.

1.6 Ghz’lik dört çekirdeki Exynos 4412 işlemci, 2 GB RAM ve genişletilebilen 16/32 GB kapasite seçenekleri ile sunulan tablet, 720p çözünürlüğünde imaj veren TFT ekrana sahipti. iPad Mini ve Nexus 7C ile çabucak derhal birebir ebatta olan tablet 189ppi’lık piksel yoğunluğu ile bu ortamda iPad Mini’nin önünde taraf alıyordu.

Gerçek manada cihazı eleştirebileceğimiz tek nokta, 5 MP’lik art kamerasında flaş bulunmaması idi. Fakat bunun dışında tablet, kolay taşınabilir bir cihaz arayanlar için, elverişli fiyatı da eklendiğinde değerli bir alternatifti.

Editör Tefsiri:

7 inç tabletleri küçük bulan, 10.1 inç tabletleri ise Obradovic’in taktik tahtasına benzetenler için son aşama ülkü olan boyutları, Note 8.0’ı piyasada albenisi en yüksek tabletlerden biri haline getirmişti. 

Asus Transformer Pad TF300T

Asus Transformer Pad TF300T

Transformer Pad TF300T, büyük ağabeyi Transformer Prime’dan daha ucuz fiyata 12 saat batarya ömrü, 4 çekirdekli Tegra 3 işlemci ve 10.1” ekran sunuyordu.

1.3 Ghz’lik Tegra 3 işlemcisinin yanında cihaz, 1 GB RAM, 16/32 GB harfıza seçenekleri ve 149ppi piksel aralığına sahip 720p çözünürlüğündeki 10 inç ekran, 8 MP’lik autofocus özellikli kamera ile geliyordu. Bugün için gayrikâfi kalacağı kesin fakat bu özellikler, 2012 yılı için son nokta yeterli sayılıyordu. 

Tabletin aldığı son güncelleme, Android 4.2 olmuştu. 

Editör Icmali:

Bugünün koşullarında bir performans canavarı olmadığı ortada. Lakin aslında listemizdeki en eski tabletlerden biri TF300T. Fakat Asus’un, tabletlerin de çok şık olabileceğini ispatladığı model olarak unutulmazlar arasındaki alanını alıyor.

Samsung Galaxy Tab 10.1

Samsung Galaxy Tab 10.1

Galaxy Tab 10.1’in piyasaya direkt olarak iPad 2 katili olarak sürüldüğü günler daha dün üzere, lakin devir geçiyor ve 2011 yılına ilişkin bu model artık müzelik sayılabilir. Apple’ın iPad 2 tanıtımında üzerinde durduğu ‘incelik’ konusunda dahi rakibini arkada bırakan ve Tegra 2 işlemcisiyle teknik açıdan da önünde dik durabilen bu model, zamanına nazaran epey güçlü sayılabilirdi.

1Ghz’lik çift çekirdekli Tegra 2 işlemcisi yanında 1 GB RAM, 16/32/64 GB kapasite seçenekleri, 149ppi piksel yoğunluğu, 720p çözünürlüğündeki Üstün PLS ekranı yanında 8 MP’lik kamera seçeneğine sahip model, Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich ile yolun sonunu gördü.

Editör Tahlili:

Listemizdeki 9 tablet arasında en eskisi… Ancak Galaxy Tab serisinin başlangıcını temsil ediyor ve bu açıdan son kademe değerli bir cihaz. 

Yorum Ekle