Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ünlülerin yaşadığı tükenmişlik sendromu nedir? Belirtileri nelerdir & tedavisi var mıdır

Ünlülerin yaşadığı tükenmişlik sendromu nedir? Belirtileri nelerdir & tedavisi var mıdır

Harika Yüzyıl serisindeki Hürrem karakteriyle hafızalara kazınan Meryem Üzerli’nin tükenmişlik sendromuna yakalandığı söylendi.Genellikle tanınan olan kimselerin yaşadığı bu sendrom hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Yüksek gerilim altında olan olan bireylerde görülür ve hayat kalitesini düşürür. Ünlülerin yaşadığı tükenmişlik sendromu nedir?

Ünlüler yerküresinde sık sık önümüze çıkan tükenmişlik sendromu herkesin yaşayabileceği bir ruhsal bunalım halidir. Günümüzde her dört insandan en az 2’sinde ortaya çıkan bu sendromun tedavisi mümkündür. Lakin ağır biçimde yaşayan ve tedavi görmeyen bireyleri intihara meyili duruma bile getirir. Hastalık kişinin ağır iş hayatında kendini etrafına nazaran daha başarısızı ve pasif hissetmesiyle ortaya çıkar. Buna koşut kişi de yorgunluk ve bitkin durumlar seyir olarak ilerler. Sinsi bir rahatsızlık olan tükenmişlik sendromu, yavaş yavaş ilerler aniden patlar. Illetin semptomları artıkça kişinin ömür kalitesi daha çokça düşer. Dayanılmaz noktaya geldiğinde kişi muhitinden işinden uzaklaşmaya başlar. Birinci olarak 1974 yılında Herbet Freudenberger tarafından kişinin yaşadığı duygusal çöküşün tükenmişlik sendromu olduğunu ortaya koymuştur. O yıllarda pek çok bilim kişisi bireylerin yaşadığı bu durumlar farklı isimler vermiştir. Bunlardan biride Chirtina Maslach’tır. Maslach bu durumu herkesin yaşamadığını umumî olarak iş ortamında olan kişilerin yaşadığını vurgulamıştır. Daha sonraki yıllarda Yerküre Sıhhat Örgütü bu sendromu hastalık listesine ekledi. Uzun müddettir ekranlardan uzak duran Teoman, geçtiğimiz günlerde bir arkadaşıyla görüntülendi. Ünlü müzikçi kendisini görüntüleyen muhabirlere yorulduğunu bu yüzden her şeyden uzak durduğunu söyledi. Teoman “Çok yoruldum, tükenmişlik sendromu yaşıyorum. Ben yarı emekli oldum. Yalnızca bir iki single yayınlayacağım. Kimseyle de düet yapmayacağım” formunda konuştu.

TÜKENMİŞLİK SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mütemadi olumsuz düşünme hali

Depresif ve pesimistlik 

Kolay işler önünde bile çabuk yorulma

Topluluk içinde kendini kıymetsiz görme 

Kronik uykusuzlukla bir arada bedensel ağrılar

Had hücrelerindeki deformasyon nedeniyle unutkanlık ve dalgınlık

Teneffüs güçlüğü, kalp ritim bozukluğu

Sindirim bozuklukları

İş ortamında inançsız ve beceriksiz hissetme

Kalabalık alanlarda çabuk sıkılma

Daima karanlık noktalarda tek başına oturma

Uzun müddetli düşünme hali üzere belirtilerle kendini gösterir. Fakat bu belirtiler derhal acilen her ruhsal illette mevcuttur. Tükenmişlik sendromu noktasında bu durumları daima ve şiddetli olması değerlidir. Kişi umumiyetle diğerlerine Hayır diyemez. İş ortamının daima presçi olduğunu düşünür. Bilirkişilere nazaran bu marazı çok çokça duygusal ve fedakar olan kişiler yaşar. 

TÜKENMİŞLİK SENDROMUNUN TANISI NASIL KONUR VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Illetin tanısı için belirtilerin şiddetli kendini göstermesi gerekir. Bunun akabinde psikolog denetiminde kişi tedavi sürecine başlar. Hastaya Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MBI) uygulanır. Bu testler sonrası sendromun seviyesi belirlenir. Burada en değerli hekimin tetkikleri dikkatli yapması gerekir. Zira yukarıda bahsedildiği üzere hastalık farklı ruhsal rahatsızlıklarla tıpkı belirtileri gösterir. Öncelikle tabip tükenmişlik sendromundan tam emin olduktan sonra ruhsal süreci düzeltmeye yönelik tedavilere başlar. Hangi durumun marazı tetiklediği tespit edilerek öncelikle o çözülür. Hastanın daha öz inançlı olması için testler ve konuşmalar yapılır. Kişinin keyifli olduğu her şey daha çokça yük vermesi istenir. Ayrıyeten had hücrelerindeki deformenin giderilmesi için doğal besinler önerilir. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve ferdî bakım bu noktada kıymetlidir. Tedavinin olumlu sonuç vermesi için kişinin de tedaviye karşı olumlu olması gerekir. 

Yorum Ekle