Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
UHT  süt nedir ve ne işe yarar? Sütün yararları nelerdir? Sütün içine incir atıp tüketirseniz..

UHT süt nedir ve ne işe yarar? Sütün yararları nelerdir? Sütün içine incir atıp tüketirseniz..

Kemik ve kas gelişiminde büyük eği olan süt, hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Çok eski çağlardan beridir tüketilen süte dair bilirkişiler son yıllarda çok önemli araştırmalar yaptı. Sınırlı süreçten geçmeyen sütün önemli sıhhat sıkıntılara yer hazırlayabilir. Bu yüzden mütehassıslar UHT sisteminden geçirilmiş sütü tavsiye eder. Evet UHT nedir ve ne işe yarar? Sütün yararları nelerdir?

Mahsusen büyüme çağında evlatların tüketmesi gereken süt kemiklerin süratle ve sağlıklı bir formda gelişmesine destek olur. Ayırca içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde ileri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesinin riskini düşürür. İncir ise içeriğinde yüksek ölçüde antioksidan unsur ve lif barındırır. Bu besinde vücudu zararlı hücre, bakteri ve toksinlerden arındırırken tıpkı devirde sindirimi denetim eder. Kabızlık üzere dışkılama sıkıntısını önleyen incir birebir devranda günde 5 tane tüketildiğinde vücudun gereksinimi olan gücün yüze 80’nini sağlar. İki besinde sıhhat açısından epeyce yarar sağlar. Yapılan bir araştırmada kaynayan sütün içerisine incir atıldığında  ve karışım tertipli tüketildiğinde kabızlıktan kuru öksürüğe kadar birçok illete yeterli geldiği ortaya çıkarılmıştır.

UHT SÜT NEDİR VE NE İŞE YARAR?

Uzun ömürlü raf sütlerinin yapıldığı teknolojik sürece UHT denir. Bu sütler umumiyetle 6 ya da 9 aya kadar kullanılabilir. Ultra yapılan pastörize süreçte sütün tasarruf ömrü uzatıldığında bu besinler buzdolabına da konulmadan da kullanılabilir. UHT sürecinden geçirilen süt bakteri üretmez bu yüzden insan sıhhatine daha çok yarar sağlar. İçerdiği kalsiyum, potasyum ve magnezyum üzere unsurlar azalmaz. Hanede kaynatılarak tüketilen süt kadar yarar sağlamaz. Gelgelelim konut sütleri acilen tüketilmesi ya da yoğurt yapılması gerekir. Bu sütle ise uzun müddetli tüketim sağlanabilir.  Çiğ süte orantıyla daha tatlıdır. 

SÜTÜN YARARLARI NELERDİR?

Sütün keşfi M.Ö 8000 yıllarına kadar dayanıyor. Duvarlara çizilen fotoğraflarda anlaşıldığı üzere evcil memelilerden elde edilen sütün insan sıhhatine yararı da bu yıllarda fark ediliyor. Dişi memelilerin üretiği bu besin yüksek vitamin ve mineraller içeriyor. Yıllar içerisinde süt makul süreçlerden geçilerek yeni besinler üretiliyor. Örneği peynir ve yoğurt bunlar arasında en popüleridir. Yıllar içerisinde biliminde dikkatini çeken bu besin hakkında yapılan araştırmalarda eksperler belli başlı yaştan sonra vücudun üretmediği kalsiyumu karşıladığını ve bu hususun de kemik ve kas gelişimineek sağladığı ortaya çıkarılmıştır. Bunun yanı sıra vücuda giren enfeksiyonlu hücrelerin tesirini azaltan sütün kanseri neredeyse büsbütün yok edebildiği gözlemlenmiştir. Bağırsakların fonksiyonunu artıran süt, şiddetli tüketildiğinde gaz sıkışmasına sebebiyet de verebilir. Tabiatta en güçlü kalsiyum içeren süt yorgunluk, gerilim ve kronik uykusuzluk üzere rahatsızlıklara da düzgün gelir. İçerdiği laktoz melotonin hormonunu düzenleyerek kişinin rahat bir uyku çekmesini sağlarken vücudun içerdiği asidi de dengeleyerek motor gücünü artırır.

SÜTÜN İÇİNE İNCİR ATIP TÜKETİLDİĞİNE NE OLUR?

Daima sindirim yaşayan şahıslar ekseriyetle şişkinlik ve kabızlıktan şikayet ederler. Bu durum hastanın ömür kalitesini olumsuz tesirler. Gelgelelim yemeklerden sonra kabızlık ve şişkinlik yaşamak istemiyorsanız. Kaynayan 3 bardak sütün içerisine 6 tane incir atınız 10 dakika daha kaynatıp altını kapatın. Daha sonra blendrıdan geçirip yemeklerden evvel ve sonra tüketin. 

Kış aylarında artan virüsler nedeniyle üst teneffüs yolları marazları da artar. bu da teneffüs yollarında önemli tahribatlara neden olur. Bunun en acı verici sonucu ise öksürüktür. Bronşların tıkanması ile daima hale gelen öksürük göğsün ağrımasına neden olur. Bu esnalarda 1 bardak sütün içine 2 incir atıp kaynatın. Tam kaynadıktan sonra sütün ılıklaşmasını bekleyin. Günde iki bardak taze hazırlayıp bu karışımı tüketin. 

İş ve çevre ömür sıhhatsiz beslenme kadar vücudu olumsuz tesirler ve hastalanmasına neden olur. Kronik yorgunluk ve ağrılar bu hengamda artmaya başlar. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız. Sabah kahvaltısından evvel bir bardak sütün içine bir tatlı kaşığı bal ve bir incir atın. Cezvede biraz kaynattıktan sonra ılık bir formda tüketin. 

Tıpkı devranda her gün bir bardak sütün içerisine incir atıp tükettiğinizde cilt sıhhatinize da büyük ek sağlar. Cildin daha parlak ve canlı görünmesini destekler. 

Yorum Ekle