Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
“Ucuz Çiplerin Babası” Hayatını Kaybetti!

“Ucuz Çiplerin Babası” Hayatını Kaybetti!

Konut bilgisayarı çağının erken periyodunun kıymetli isimlerinden Chuck Peedle, 82 yaşında pankreas kanseri sebebiyle hayatını kaybetti. Peddle, MOS Technology‘nin süratli bir formda Apple II ve Commodore PET üzere birinci hane bilgisayarlarında kendine nokta bulan ucuz (1975 yılında yalnızca 25 dolar) işlemcisi 6502‘nin baş dizayncısı olarak ün kazanmıştı. Temel dizaynın çeşitli sürümleri Atari 2600 ve NES üzere tesirli cihazlarda da kullanıldı. Şayet 8-bit bilgisayarların son teknoloji olduğu günleri değerle anıyorsanız, muhtemelen Peddle’a bir minnet borcunuz olduğu söylenebilir.

6502 neredeyse gerçeğe dönüşmemişti. Peddle, daha ucuz olan çipini, o sırada 300 üzere yüksek bir masrafa sahip olan 6800 CPU tasarım kitini satmak için uğraşan Motorola’da tasarlamak istiyordu. Motorola bu teklife yanıt vermediğinde (firma, bu öneriyi iç yarışma olarak görüyordu) Peddle ve altı ekip arkadaşı MOS Technology’ye geçtiler. 6502 dağıtımı gerçekleştikten sonra da tehlike devam ediyordu. Motorola aylar sonra açarak satışları durdurmaya çalıştı ve MOS 1976’da mutabakata vardı. Commodore devreye girerek kısa bir mühlet sonra MOS’u satın aldı, Peddle’ı baş mühendisi ilan etti ve 495 dolarlık PET ile bilişim yerküresini değiştirdi.

Peddle 1980 yılında MOS ekibinden ayrılarak, daha az öne çıkan Sirius Systems Technology

Yorum Ekle

© 2013 -2022 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.