Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Uçuk neden çıkar? Uçuk nasıl makbul? Uçuğu geçirmenin doğal yolları nelerdir?

Uçuk neden çıkar? Uçuk nasıl makbul? Uçuğu geçirmenin doğal yolları nelerdir?

Derhal hemen toplulukta her yaşta her cinste herkes de görülen uçuk hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Umumiyetle dudak kenarında ya da ucunda çıkan uçuk, yaşamsal faaliyetleri azaltır. Lakin herkes tam olarak uçuğun neden çıktığını bilmez. Bazen bir hastalık akabinde bazen ise kendi kendine gelişen uçuğun kesin bir tedavisi yoktur. Evet Uçuk neden çıkar? Uçuk nasıl makbul? Uçuğu geçirmenin doğal yolları..

Bilim yerküresinde yapılan araştırmalara nazaran herpes simpleks virüsünün neden olduğu ağız dışı yaralara uçuk denir. Birebir devranda bu enfeksiyon ağız içi ve diş etlerine de zarar verir. Uçuk ise dudak kenarları ya da birtakım kişilerde yanak ve burunda da meydana gelir. Virüsün olduğu rastgele bir cilt yüzeyinde yaşanan uçuk, çoklukla bebeklerdeki pamukçuk yaraları ile karıştırılır. Çevresel koşullar sonucu kimseye geçen herpes simpleks uçuğu ömür uzunluğu gitmez. Çeşitli faktörlerle yine ortaya çıkar. Virüs vücutta mevsim geçişlerinde farklı sıhhat problemlerine da neden olur. Örneğin kas ve kemik ağrılarına yol açar. Virüs viral kaynaklıdır. Cilt enfeksiyonu çeşitlerinden biri olan herpes genital kesimde de görülebilir. Birinci yüzeye enfekte olan virüs yüzeysel yaralara uçuğa yer hazırlar. Gelgelelim ilerledikçe deri altındaki tabakalara yerleşerek had dokularının deforme olmasına neden olur. Ortak tasarruf eşyalarında ya da öpüşerek kimseden şahsa makbul. 

UÇUK KAÇ AŞAMADA KENDİNİ GÖSTERİR?

Birinci aşamada virüs cilde makbul burada çoğalır. Bu ateşlenme ve ağızda yaralara yol açar. Lakin bu aşamaya uçuk denmez. Çoğunlukla asemptomatik enfeksiyon denir. 

Virüs artık vücuttadır. İlerledikçe kas ve hudut dokularına iner. Buralarda hasarlara neden olur. Ama bu devir pasif periyodudur. Pasif devirler de uçuk gözle görülmez.

Yüksek gerilim yahut mevsim geçişleri sırasında zayıflayan bağışıklık sistemiyle birlikte virüs yine etkinleşir. Yeni yaralara neden olur. 

UÇUK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çıkacağı mekanda kaşınma, yanma, karıncalanma ve ağrılarla kendini gösterir. Kimi şahıslarda uçuk çıkmadan evvel gribal enfeksiyon usulünde belirtiler yaşanır. Boğaz ağrısı, ateş, yorgunluk, kas ağrıları, baş ağrısı, lenf bezlerinde şişlik ve sonluluk halleri üzere belirtiler de görülür. Bunun yanı sıra enfeksiyonlara ve hormonal değişimlere yol açar. Ayrıyeten virüs ağız yoluna geçtiğinde ise diş etlerinde kızarıklık ve şişmelere taban hazırlar. Diş etlerinde kanama artışı olur. 20’li yaşlardaki insanlarda bademcik şişmesi de görülebilir. Belirtileri tetikleyen birtakım durumlar ise ; güneşte çokça kalmak, diğer marazlar nedeniyle çıkan ateşlenme ve dudak kuruluğu üzere faktörlerdir.

UÇUK NASIL MAKBUL? UÇUĞU GEÇİRMENİN DOĞAL YOLLARI NELERDİR?

Uçuğun kesin bir tedavisi yoktur. Lakin uçuğu geçiren güçlü tedavi sistemleri vardır. Antiviral, antimikrobiyal ve bağışıklık sistemini güçlendiren bileşikler uçuk tedavisinde tesirlidir. Ama her tedavi formülü her hastada birebir etkiyi göstermez. Bu durum uçuğun çıktığı ortama ve hastanın umumî sıhhat durumuna bağlı değişir. Tüm bunların yanı sıra uçuğa güzel gelen doğal besinlerde mevcuttur.

Yoğurt, elma sirkesi ve lahana turşusu üzere besinler probiyotik bakımından zengindir. Probiyotikler bağışıklığı güçlendirdiğinden virüslerin oluşumunu mahzurlar. 

E vitamini vücut ağrılarını hafifleten en tesirli unsurdur. Ayrıyeten antioksidan özelliği olan E vitamini badem, ıspanak, patates ve avokadoda bulunur.

Vücut sıhhati için en tesirli ise C’dir. Portakal, al biber, yeşil biber, lahana, brüksel lahanası ve çilek üzere besinler C vitamini bakımından zengindir. Virüsü önlemek için bu besinlerin sistemli tüketilmesi gerekir. 

Güçlü bir antioksidan olan aloe vera jeli, uçuk sonrası doğal ilaç olarak kullanılabilir. Uçuğun neden olduğu enfeksiyonu maniler. 

Yorum Ekle