Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Uçkun otu ‘nun yararları nelerdir, yetişme alanları ve asıl adı ” ışgın “

Uçkun otu ‘nun yararları nelerdir, yetişme alanları ve asıl adı ” ışgın “

Türkiye’de adı genelde uçkun otu olarak kullanılan ışkın otunun gerçek adı “ışgın otu” dur. Wikipedia sayfasından detaylarına bakabilirsiz. Dağlık sahalarda yetişen ekşimsi bir tadı olan uçkun otu, yüzyıllardır sıhhat açısından da tüketilir. C vitamini bakımından varlıklı olan Uçkun otu, yapılan araştırmalarda münhasıran hücreleri yenilediğinden kanser tedavisinde tesirli olabileceği sav edildi. Yayla muzu olarak da bilinen uçkun hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Gelelim şimdi Işgın otunun faydalarına? Mutlaka okumanız gereken bu yazıyı sağlığınız için sizlere yazdık. Keyifli okumalar.

Türkiyede Güneydoğu ve Genelde Suriyede kesiminde bulunan bu bitki yayla muzu olarak da anılan uçkun otunu niyetine tüketilmektedir. Al ve kahve rengi çiçeklere sahip uçkun kivi meyvesi ile tıpkı tada sahiptir. Kimi yörelerde uçkuna ışkında denir. Yapılan araştırmalarda ışkının içerdiği polifenol husus sayesinde oluşma ihtimali olan kanser hücrelerini yok ettiği tespit edilmiştir. Pişirildiğinde iki kat özelliği aratan ışkın otu kanserle uğraşta en tesirli doğal ilaç seçilmiştir. Yaprakları zehirli olan bu otun yalnızca sap kısmı tüketilir. Ilmî literatüründe Reun Ribes ismiyle bilinir. İçeriğinde C vitaminin yanı sıra A, B1, B2, E ve K vitaminlerini de barındırır. Yabani olarak yetiştirilen bu ot Şark ve Güneydoğu Anadolu’da önemli bir pazar ortamına sahiptir. Uçkun çiğ olarak tüketilebilir. Kuzukulağı ailesine ilişkin olan uçkun otu, başkaca güçlü unsurlar içerir. Yöre halkı tarafından yüzyıllardır uçkun birçok illete da yarar sağlar. Bilhassa mide hastalıklarına yeterli gelen uçkun, şeker ve tansiyon üzere sıhhat dertlerine âlâ geldiği bilinir. Kabukları ciltte oluşan çatlak ve lekelere ortadan kaldırır. Kaynatılıp suyu doğal ilaç olarak kullanılabilir.

Uçkun otunun yararları nelerdir

UÇKUNUN YARARLARI NELERDİR?

Kan şekerini dengelediğinden şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

Kaynatılıp suyu içildiğinde astım ve darlığının yanı sıra mütemadi öksürüğe de güzel gelir.

Mide duvarını koruyarak delinmesini yada yara oluşmasını önler. Birebir devirde mide asidini dengeleyerek yemek borusu kanserine yakalanma mümkünlüğü azaltır.

Işkın, Işgın veya Uçkun Otu

Günde 300 gram tüketildiğinde vücudun gereksinimi olan C vitaminin yüzde 50’sini sağlar. Bunun yanı sıra A, B1, B2, E ve K vitaminleri bakımından da hayli zengindir.

Oluşan güneş ve hamilelik lekeleri için kabuğunun içindeki kısmı sürerek bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Birebir hengamda cilt kırışıklıklarını gidererek yaşlanmayı geciktirir.

– Vücuttaki hür radikallerin nispetini azaltarak gerilim, uykusuzluk ve yorgunluk üzere kronik rahatsızlıklara da âlâ gelir.

Işgının birebir vakitte iştah açıcı özelliğe sahiptir.

Uçkun otu ışgın

IŞGIN NASIL KULLANILIR?

Kök kısmına kadar çıkarılan ot düzgünce yıkanarak kaynatılır. Süzülerek çayı içilir. Sabah aç karan içildiğinde kandaki şekeri düşürür yahut istikrarlar.

UÇKUNUN ZARARI VAR MI?

Çok tüketildiğinde fonksiyonlarını olumsuz tesirler bu da ishale neden olur. Bunun yanı sıra içerdiği birtakım kimyasallar böbreklerdeki suyun çabuk bitmesine neden olur. Ayrıyeten yeterlice yıkanmadan ve soyulmadan tüketildiğinde zehirlenme nispetini artırır. Amerika da yapılan bir araştırmada evlatların bu besini tüketmesi münasebetli görülmez.

Yorum Ekle