Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Uber’de Bir Periyot, Büsbütün Kapanıyor!

Uber’de Bir Periyot, Büsbütün Kapanıyor!

Eski Uber CEO’su Travis Kalanick, kurulmasına yardımcı olduğu firmadan bir adım daha uzaklaşıyor. Uber, yaptığı duyuruda Kalanick’in 31 Aralık itibariyle idare heyetinden çekilmeyi planladığını belirtti. Kalanick ilerleyen vakitlerde “yeni işi ve yardım çalışmalarına odaklanmayı” planlıyor.

Kalanick 2010 ve 2017 yılları arasında Uber CEO’suydu. Bu müddet içerisinde pek çok tartışmanın içerisinde bölge almıştı ve Uber sıklıkla berbat çalışma kültürü ve düzenleyicileri yanlış yönlendirme uğraşları hakkında manşetlere çıkmıştı. Daha sonra yatırımcıların ortak mektubu ile Kalanick’in CEO rolü sona erdirilmiş ve mahalline şu andaki CEO Dara Khosrowshahi geçmişti.

Son vakitlerde Kalanick’in Uber ile yollarını ayırmayı planladığına yönelik işaretler bulunuyordu. Firmanın behreleri üzerindeki kilidin 6 Kasım tarihinde kaldırılmasından bu yana Kalanick 2,1 bedelinin üzerinde Uber payını satmıştı.

Her ne kadar iki yıldan uzun müddettir Kalanick’in Uber idaresinde direkt bir rolü bulunmasa da, firmanın pek çok yandan, idaresi sırasında yaşananların artçıları ile uğraştığı söylenebilir. Bu ayın başlarında firma, şu anda ve daha evvel cinsî taciz yaşayan çalışanları için 4,4 milyon dolarlık bir ödenek oluşturdu. Bu ödenek, 2017 yılında ABD Eşit İşe Alım Fırsatı Encümeni (EEOC) tarafından Uber çalışanı Susan Fowler‘ın firmadaki cinsî taciz hakkında yazısını takiben başlattığı araştırmaya dayanıyor. Belirtilene nazaran Kalanick ve üst idare, firmada cinsî taciz şikayetlerini mütemadi olarak göz gerisi etmişlerdi.

Sürücü tazminatı da Kalanick periyodunda başlayan ve hala firma için sorun yaratan bir sair bahis. Bu yılın başlarında Uber, New Jersey eyaleti işsizlik ve sakatlık sigortası vergileri için yaklaşık 650 milyon dolar ödeme yapmayı kabul etti. New York’ta da 96.000 sürücü bir araya gelerek 2011 yılına kadar uzanan ödenmeyen maaşlar için firmaya dava açtı.

Yorum Ekle