Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Twitter, Hedefleme Sorunu için Özür Diledi

Twitter, Hedefleme Sorunu için Özür Diledi

Twitter, reklam verenlerin neo-nazileri, islam karşılarını ve sair nefret kümelerini hedeflemesine müsaade vermesinden ötürü özür diledi. Firmanın reklam unsurları, bu türlü bir hedeflemeyi aslında yasaklıyor.

Perşembe günü yayınlanan raporda BBC, Twitter’ın reklam araçlarının ırkçılık üzere bahislerle ilgilenen kitleleri tanımlamaya müsaade verdiğini söyledi. BBC’nin bunu yapabilmesi, elbette Twitter’ın kullanıcılarından topladığı olgulara bağlı. Reklam veren şirketler, örneğin “amatör fotoğrafçılar” yahut “gençlerin ebeveynleri” üzere kümeleri belirtebiliyorlar. Gelgelelim BBC’nin tıpkı araçları kullanarak haddinden fazla ideolojilere ilgisi olanları hedefleyebildiği anlaşılıyor.

Platformun buna müsaade vermemesi gerekiyor. Bunun farkında olan Twitter’dan bir yetkili, durumdan ötürü özür diledi, sorunu kabul ederek bunun bir kusurdan kaynaklandığını söyledi. Twitter bu noktada hakikaten bir günah yapmış olsa da, yaşananlar mikro hedeflemenin nasıl berbata kullanılabileceği konusunda düzgün bir örnek oluşum ediyor. Bu nedenle Google üzere firmaların kullanıcıları siyasi eğilimlerine yahut halka açık oylama kayıtlarına nazaran hedeflemeye müsaade vermediği biliniyor.

Yorum Ekle