Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Twitch Nedir?

Twitch Nedir?

Twitch, kişilerin yayın açabileceği veya yayın izleyebileceği bir sosyal medya platformudur. Son zamanlarda Türkiye’de ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ve vakit geçirilen bir platform haline dönüşmüştür. Gün geçtikçe popülaritesine popülerlik katan Twitch, yayıncıların ve oyun severlerin bir arada toplandığı bir mekan olarak tanımlanıyor. Ancak son zamanlarda sohbeti sevilen, yapan, resim çizen, yemek yiyen ve kendi kitlesiyle talk show yapan yayıncılar da mevcut. Yayıncılar ve izleyiciler arasında iletişim sağlanarak platformda ki etkileşim artıyor. Peki bu kadar ünlü ve popüler olan Twitch, bu popülerliği nereden sağlıyor?

Twitch, birçok popüler sosyal medya ağı ( Youtube, İnstagram, Facebook ) gibi başlıca yapılardan bir tanesi. Yaklaşık olarak 9 yıl önce kurulan ve hayatımıza giren Twitch, birçok e-spor oyuncusunun ve oyun oynamasını izlerken zevk alıyorum, diyen izleyicilerin toplandığı bir alan. Kuruluşunun ilk yıllarında sadece Lol (League Of Legends) ve Dota tarzı oyunlar yayınlanırken, şimdi binlerce oyuna ev sahipliği yapıyor. Yeni çıkan oyunlar veya güncellemeler ile oyun severler anında her bilgiye ulaşabiliyor. Ayrıca Twitch üzerinden yapılan e-spor turnuvaları çok fazla rağbet görüyor ve izleyen sayılarında artışa neden oluyor. Birçok platform üzerinden kullanabileceğiniz Twitch’in başlıca platformları; Windows, Mac, PlayStation 3, PlayStation 4 ve Xbox 360 gibi konsollara sahip bütün kullanıcılar yayın açabiliyor. Amerika merkezli olan Twitch, birçok dilde hizmet veriyor. Türkçe dahil olmak üzere birçok dil desteği mevcut.

Twitch İle Nasıl Para Kazanılır?

Tamam, bir Twitch kanalı kurdunuz ve oyununuzu yayınlamaya hazırsınız. Öncelikle, Twitch’te kişisel markanızı yaratmanıza yardımcı olacak bir konuda karar vermek iyi bir fikirdir.

Bu konuyu belirlemenize yardımcı olmak için, birkaç yol gösterici soru düşünün: Kanalınızın komik mi yoksa ciddi mi olmasını istiyorsunuz? Diğer oyunculara yardım etmek, diğer oyuncularla rekabet etmek veya izleyicileri güldürmekle ilgili misiniz? Ne tür bir izleyici çekmek istersiniz? En iyi oyuncu mu yoksa en komik oyuncu mu olacaksınız?

Canlı yayınlar izleyicilere ulaşmanın tek yolu değil. Twitch ayrıca bir sohbet özelliğine sahiptir.İzleyiciler size oyun hakkında sorular sormak veya sizi daha iyi tanımak için sohbet odanıza varabilir. İzleyicilere dostane ve yararlı yollarla cevap vermek, izlenmenizi yükseltmeye ve kanalınızı büyütmenize yardımcı olabilir.

Twitch’teki başarınızdaki bir diğer önemli faktör, kendiniz oynarken yayınlamayı seçtiğiniz oyunlardır.Beklendiği gibi, pek çok yayıncının oynadığı büyük ve yeni çıkan oyunlarla ilgili daha fazla rekabet var. Yeni çıkan oyunlar ve sürümler için yayın yapan yayıncı olmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Ancak daha az insanın oynadığı oyunları yayınlarsanız, muhtemelen büyümek için çok daha fazla zaman harcayacaksınız.

Ziyaretçilerin kanalınıza reklamları görüntüleyip tıklatarak elde ettikleri reklam geliri, sizinle Twitch arasında paylaşılacak ve Twitch tarafından PayPal hesabınıza ödenecektir. İzleyicilerin belirli oyunları satın almak için takip edebileceği bağlantılar eklemek isterseniz, bu tıklamalardan da para kazanabilirsiniz. Twitch, Amazon’a ait olduğu için, bu linkler Amazon oyunu satın almak için olacak.

Kanalınıza gelen ziyaretçiler reklam engelleyicileri kullanıyorsa, oynatılan reklamları izlemiyor ve hiçbir yönlendirme bağlantısını tıklamıyorsanız, Twitch’te para kazanmak için çok zaman harcayacaksınız.

Reklam gelirine ek olarak, Twitch’ten para kazanmanın başka yolları da var. Yerleşik bir markanız ve oldukça büyük bir takipiniz olduğunda, markalar size sponsorluk teklifleri ile gelmeye başlayabilir.Size ücretsiz oyunlar veya donanımlar sunabilirler ve eğer şanslıysanız ödeme bile yapabilirler.

Popüler Türk Twitch Yayıncıları

  1. Ahmet “Jahrein” Sonuç
  2. Ferit “Wtcnn” Karakaya
  3. Cantuğ “Unlost” Özsoy
  4. Can “Mithrain” Karakoç
  5. Necati “Zeonnn” Akçay

Yorum Ekle