Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Tuvana Türkay domuz gribi oldu! Domuz gribi nedir ve belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

Tuvana Türkay domuz gribi oldu! Domuz gribi nedir ve belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

Son günlerde artan domuz gribine genç oyuncu Tuvana Türkay’da yakalandı. Geçtiğimiz haftalarda ise Sertap Erener, Nilüfer ve Didem Soydan’da domuz gribi olduklarını duyurmuşlardı. Yüksek ateşe neden olan hastalık sıradan gribin iki katı ağır geçiyor. Sonbahar mesken kış aylarında yaygın olan Domuz gribi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet Domuz gribi nedir ve belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

Son olarak artan grip illetleri ile halk arasında en merak edilen virüsü H1N1 oldu. Bu virüse halk arasında domuz gribi denir. Viral bir hastalık olan domuz gribi birinci olarak Meksika ve Amerika’da görülmüştü. Tüm yerküreye daha sonra yayılan virüs bağışıklık sistemini nispeten olumsuz etkilemektedir. Hava yolu ile bulaşma ihtimali olan virüs mevsimsel griplerle tıpkı süreçte ve tıpkı döngüde başlar. Gelgelelim başka griplere nazaran daha önemli olan domuz gribi bağışıklığı büsbütün güçsüz hale getirerek vücudun direncini kırar. Erken müdahale edilmediğinde hastada önemli sıhhat komplikasyonlarına açar. En sarih belirtisi ise yüksek ateştir. Geçtiğimiz günlerde çevre medya hesabında domuz gribi olduğunu duyuran Sertap Erener 6 gün illetle boğuştuğu anları anlattı.Yoğun bir konser temposunda illete yakalanan müzikçi önceleri faranjit yaşadığını sandığını ama geçmeyince bir ekspere görülerek domuz gribi olduğunu öğrendi. Ayrıyeten Erener, toplu taşıma meydanları ve araçlarının marazlarla dolu olduğu bu yüzden bol bol dezenfekte ve C vitamini önerdi. Bunun yanı sıra Nilüfer ve Didem Soydan’ın da domuz gribine yakalandıkları ortaya çıktı. Ünlü isimlerin yaklaşık bir haftadır gripten ötürü tedavi oldukları öğrenildi. Nilüfer’in domuz gribi olması hem yakınlarını hem hayranlarını korkuttu. Daha evvel kanserle savaşan ünlü müzikçinin bağışıklık sisteminin illeti kaldıracak kadar güçlü olmadığı bu yüzden şahsi bir hastanede tedavi gördüğü bildirildi. Somuncu Peder sinemasıyla hafızalara kazınan Tuvana Türkay’da domuz gribi nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Yüksek ateşle hastaneye giden ünlü oyuncunun domuz gribi olduğu katılaştı. Bir kaç gün hastanede tedavi gören oyuncu daha sonra hanesine geçti. 

DOMUZ GRİBİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Hastalık kişilerde gerginliğe neden olduğundan domuz gribi olarak isimlendirilmiştir. Illete neden olan H1N1 virüsü bağışıklığı büsbütün ele geçirir. Virüs domuzlarda görülen bir hastalıktır. Daha sonra mutasyona uğrayan virüs gayri hayvanlara son olarak da kişilere bulaşmaya başladı. Birinci olarak 2009 yılında Meksika’da görülen domuz gribi, süratle yayıldı. Virüs domuz eti tüketenlerde sıklıkla görülse de yaygınlaşması teneffüs yoluyla medyana gelir. İslam devletlerinde domuz eti tüketilmemesi gelgelelim marazın yaygınlaşmasının nedeni de bundan kaynaklıdır. Mahsusen kıtalar arası yolculuk yapan bireyler tehlike altındadır. Devletimizde 2019 yılının Kasım ayında başlayan vakalar da geçtiğimiz günlerde önemli bir artış yaşandı. Eksperler toplu ortamlar konusunda ihtarda bulundu. Başkaca Sıhhat Bakanlığı maske ile dolaşılmasını tavsiye ediyor. 

DOMUZ GRİBİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göğüs ağrısına bağlı nefes darlığı

En yaygın belirtisi yüksek ateş

Tüm vücutta ağrı ve halsizlik

Baş ağrısı akabinde gelişen bilinç kaybı

Şiddetli boğaz iltihabı ve koyu renkte burun akıntısı

İltihaba bağlı gelişen öksürük

Vücut ısısında ani değişimler ve yorgunluk üzere belirtilerle kendini gösterir.

Bağışıklığı marazlara karşı daha evvelce zayıf olan şahıslara yerleşen virüs daha önemli sonuçlara neden olabilir. Yakın devirde ağır bakımına alınan müzikçi Serdar Ortaç’ın kardeşinde görüldüğü üzere önemli boyutlara açar. 

DOMUZ GRİBİNDEN NASIL KORUNUR?

Birinci olarak Sıhhat Bakanlığının da önerdiği domuz gribi aşısından yapılmalıdır. Toplu sahalarda sıklık eller dezenfekte edilmelidir. Gün içerisinde daima vitamin tüketilerek bol bol dinlenmeli başkaca hoş bir uyku çekilmelidir. Bulunan yerler havalandırılmalı ya da hava alınmaya çıkılmalıdır. Gribin belirtileri ile birlikte derhal bir ekspere görünmelidir. 

DOMUZ GRİBİ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Virüs nispeten tehlikelidir. Zira vücuttaki tüm hücre ve DNA’ların genleriyle oynayarak bozulmalarına neden olur. Bu yüzden hafif belirtilerde bile bir uzamana danışılması gerekir. En bariz belirtisi ateşlenme olan hastalık, burundaki mukuzdan örnek alınarak tespit edilir. Bağışıklığı ele geçirdiğinden tekrardan nüksetme mümkünlüğü yüksek olan virüsü önlemek için ilaç tedavisine başlanır. Lakin eksperler bununla bir arada hastaların katiyen C vitamini takviyesine başlanması gerektiğini vurguluyor. 

Yorum Ekle