Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Tutku Iktisadı Devri

Tutku Iktisadı Devri

Teşebbüsçü ruha sahip freelancerlar artık yeni nesil tutku iktisadına hizmet eden online platformlar üzerinde pazarlama ve satış üzere süreçlerde daha etkin rol alarak platformlar üzerinde kendi işletmelerini kurmuş üzere çalışabilecekler!

Tüm Yerkürede freelance iş yapma eğilimi her geçen gün süratle artıyor. Uber ve Airbnb üzere iş modelleri bir yandan yıkıcı iş modelleriyle son 5 sene içinde ortalığı kasıp kavururken, servis iktisadına hizmet eden insanların bu üzere platformlar içerisinde farklılaşmaları ve kendi teşebbüsçü cihetlerini ortaya koymaları günden güne zorlaşıyor. İşte bu eksikliği farkeden yeni SaaS teşebbüslerini yakında daha da çok duyuyor olacağız.

Teşebbüsçüler bir yandan tanınan pazaryeri platformlarının müşteriye ulaşma gücünden faydalanırken, bir yandan da kendilerini farklılaştırabilecekleri yapılara yöneliyorlar. Bu durumun farkında olan ve yeni iş modelleri ve özelliklerle platformu alımlı kılan teşebbüsler de yok değil. Örneğin bir online eğitim platformu olan Udemy, girişimcilere dışarıdan kendi müşterilerini de platforma getirmeleri durumunda bu satışlarından kredi kartı komitesi hariç ek bir komite almıyor. Eğitmen girişimcinin halihazırda toplumsal medya platformları üzerindeki kitlesini kullanarak kendi eğitim arayan müşterisini platforma yönlendirerek güya kendi sitesinden satış yaparmış üzere bir gelir elde etmesi böylelikle mümkün oluyor. Halihazırda bir takipçi kitlesi olan, bugün “Creator” olarak da nitelendirilen, kimi devir niş ortamlarda mikro-influencer olarak önümüze çıkan spesifik hususlardaki mütehassıs bireyler, bu formda kendi işlerini kurmuş üzere tutkularını ve teşebbüsçü ruhlarını destekleyen yeni iş kurma fırsatlarından faydalanabiliyor.

Yeni bir platform

Yeni model girişimciliği destekleyen platformlardan biri olan Shopify, sunduğu e-ticaret altyapı hizmeti ile, pazarlama ve eser yahut hizmetleri konusunda kendi becerilerine güvenen bireylerin pratik bir formda e-ticarete atılmalarını ve uçtan uca işi kolaylaştıran araçlarla işlerini büyütmelerini sağlıyor. Kullanıcının yaratıcılığına rastgele bir üst limit koymayan bu yapılar, standart e-ticaret altyapılarından da pek çok sahadaki platfrom ile API entegrasyonu ve esnek yapısı ile farklılaşıyor. Shopify üslubu teşebbüsler, büyük nispette platformu kullanan teşebbüsçü ciro kazandıkça onlarla bir arada büyümeyi hedefliyor.  Amazon vs. üzere pazaryerlerinde satış yapan şahısların, bir sonraki adım olarak gördükleri Shopify üzere platformlar, girişimcilerin e-ticaret konusunda özgürlüklerine kavuşmalarında değerli bir adım.

Kendi müşterilerini yaratan ve onlarla direkt muhaberede kalma modeline dayanan tutku iktisadını benimsemiş platformlarda kolay kullanılabilen iç araçlar ile girişimcilerin müşterilerine en kolay halde pazarlama ve müşteri idaresi üzere faaliyetlerini sürdürebilmeleri sağlanıyor. Bunları yaparken de girişimcilerin muhtaçlıkları olan CRM, faturalama ve ön muhasebe altyapı tahlilleri üzere kısımlar da onlara platformun sunduğu hizmetler arasında en fiyat talep edilmeden veriliyor.

Hizmet odaklı altyapılarını yakın devranda modül parça tutku iktisadına hizmet eden bir SaaS altyapıya çevirdiklerini belirten Protranslate tercüme hizmetleri platformu Umumî Yöneticisi Kerem Kalkancı, “Sektörde evvelden ‘alaylı’ olarak tabir edilen gelgelelim yeteneğini ve tutkusunu öne koyan yazılımcılar, freelance grafikerler, UI/UX mütehassısları ve tercümanların hepsi günümüzde bu platformlar sayesinde birer teşebbüsçü oldu. Eski tip ‘diploma yoksa iş yok’ modeline adeta meydan okuyan bu yapılar, yıkıcı bir tesir yaratarak oyun yerini herkes için birebir seviyeye çekti. Biz de bu modeli destekler bir yaklaşımda kimselerin diplomalarından fazla testlerde ortaya koydukları yeteneklerini göz önünde bulundurarak Protranslate üzerinde hizmet verebilmeleri için kabul ediyor ve sonrasında girişimcilik yolundaki birinci adımları atmalarını sağlıyoruz.” biçiminde bildiriyor.

Model nerede farklılaşıyor?

Evet Protranslate’in sunduğu tercüme yahut Uber’in sunduğu sürücü paylaşım sistemleri üzere yapılarda hizmet veren freelancerlar başkalarından nasıl farklılaşıyor? Bu hususta görüşlerini belirten Kalkancı, “Girişimci eğilim gösteren, yeteneği olan freelancerların gelişerek daha da büyümesine müsaade veren pazaryeri yapıları, hizmet vereni bağımlı ve tek düze yapıda bir hizmet veren olmaktan çıkartıp, ‘Bu senin girişimin’ hissiyatını yaratabildiklerinde girişimcilerin de sadık kalacağı platformlar haline gelecek” halinde belirtiyor.

Tercümanların, tercüme bürolarının, yahut ithalat / ihracat yapan işletmelerle kesişen herkesin, Protranslate tarafından sunulan “satış ortaklığı” modelinde, kendi bünyelerinde barındırmadıkları lisanlarda tercüme hizmeti için platforma yönlendirdikleri müşterilerden gelir elde ettiğini de belirten Kalkancı, kendilerine şahsi linkler üzerinden platforma müşteri refere ederek, aslında halihazırda kesimde tercüme büroları arasında yapılan paslaşmanın, dijital halini tercümanlarına ve iş ortaklarına sunduklarını belirtiyor. Kalkancı, SaaS altyapılarının bir ön testi olarak konumladıkları bu yapıyı, bağımsız olarak kendi müşterilerine satış yapmak ve yalnızca Protranslate’in oturmuş altyapısından ve geniş tercüman havuzundan yalnızca gereken tarafta istifade etmek isteyen tercümanlar ve tercüme büroları için de bir deneme ortamı olarak bu yapıyı konumladıklarını belirtiyor.

Pekala halihazırdaki alıştığımız Uber, Fiverr üzere hizmet pazaryerleri yok mu olacak? Kalkancı, “Onlar da hayatımızda kalmaya devam edecek. Yalnızca yeni jenerasyon, muhitini, müşteri bağlarını, pazarlama yeteneklerini yahut satış becerilerini de bu platformlarda utilize etmek isteyen freelancerlar için yeni imkanlarla donatılmış mecralar devreye girecek. Böylelikle yalnızca hizmeti vermekten öteye gitmek isteyen teşebbüsçüler için farklılaşmalarına müsaade vererek pazaryeri platfromlarında hizmet verenler arasındaki homojen yapılardan sıyrılmalarına imkan sağlayacak mecralar oluşacak.” biçiminde görüşlerini bildirdi.

“Kendi işinizin patronu olun” söyleminin gerisinde duran, bağımsızlığını ilan etmeye hazırlanan ve kendi müşteri kitlesini yaratabilen freelancerlar için yeni jenerasyon SaaS teşebbüsleri yolda. Sıkı durun!  

ADVERTORIAL

Yorum Ekle