Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Turşu suyunun yararları nelerdir? Hane prodüksiyonu turşu ne işe yarar? Turşu suyuna bal ekleyip…

Turşu suyunun yararları nelerdir? Hane prodüksiyonu turşu ne işe yarar? Turşu suyuna bal ekleyip…

Yüzyıllardır zerzevat ya da meyvelerin sınırlı gereçlerle birleşerek yapılan yiyeceğe turşu denir. Bu aşamada hazırlanan suyun insan sıhhatine inanılmaz yarar sağlar. Kış aylarında mahsusen virüslere karşı tesirli olan turşu suyu hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Evet turşu suyunun yararları nelerdir? Hane imalatı turşu ne işe yarar? Turşu suyuna bal ekleyip tüketirseniz ne olur?

Turşu çeşitli zerzevat yahut meyvelerin karıştırılıp yapılır. Tuzlu ve sirkeli suda bekletilen bu besinlerin bir mühlet sonra asidik özellikleri suya karışır. Uzun vade havasız ve güneş görmeyen bir ortamda bekletilerek yapılan turşuların insan sıhhatine birçok yararı vardır. Arkaik kültüründen kalan bu karışım birebir vakitte tıbbı tedavilerde de kullanılmıştır. Sistemin emeli yazları bulunan besinleri kışları da tüketilmesi amaçlanmıştır. Türk mutfağında etli yemeklerle tüketilen turşu adeta vazgeçilmez bir garnitür olmuştur. Hane imalatı olan turşular hakkında eksperler bağışıklığı güçlendiren doğal ilaç olarak bahseder. Güçlü bir antioksidan özelliği olan turşuya mide ekşimesi sırasında bal ekleyerek tüketildiğinde yarar sağlar. Yüzyıllar evvel Arkaik kültüründe yapılmaya başlayan turşu büyük topraktan yapılma küplerde yapılırdı. O yıllarda ticarette önemli bir bölgesi olan turşu, genellikle salatalık, lahana, biber, yeşil domates, yaban eriği, acur, pancar, ayva ve elma zerzevat ya da meyvelerden yapılır. Kurulumunda ise damak zevkine bağlı defne yaprağı, çekilmemiş karabiber, limon, sarımsak, dere otu, üzere materyallerde eklenebilir. Bu süreçten sonra laktik fermantasyon sürecine giren besinler bekledikçe tıp denilen hali alır. 

TURŞU SUYUNUN YARARLARI NELERDİR?

Gün içerindeki hareketsizlikten kaynaklanan kasılmalara yeterli gelir. Kas arasında biriken toksinleri vücuttan atar. 

Hava değişimleri vücut ısısını epeyce değiştirir bu da likit kaybına neden olur. Turşu suyu üstü bezlerini çalıştırarak vücuttaki likit nispetini istikrarlar.

Güçlü bir antioksidan olduğundan bağışıklık sistemini marazlara karşı güçlendirir. 

Metabolizmayı çalıştırarak kilo vermek isteyenlere yardımcı olur. Vücutta yağ birikimine müsaade vermez. Bilhassa bölgesel zayıflamalar da tesirlidir.

Yemeklerden sonra yaşanan mide rahatsızlıkların riskini azaltır.

Kanda bulunan şeker orantısını istikrarlar.

Hudut sistemini güçlendirerek unutkanlık ve alzheimer üzere marazların yaşanma ihtimalini sıfırlar.

TURŞU SUYUNA BAL EKLEYİP TÜKETİRSENİZ…

İleri yaşlarda daha sık rastlanan kas ve kemik tutulmalarını engellemek için kan seviyesinin ve kalsiyum nispetinin istikrarda olması gerekir. Turşu suyunda bol ölçüde bulunan kalsiyum bunun durumu engelleyen en doğal besindir. İçerisine bal eklenip tüketildiğinde bu yararını ikiye katlar.

Yağlı yemeklerden sonra bilhassa yaşanan mide ekşimesi üzere rahatsızlıkları önlemek için de bu karışımı tüketebilirsiniz.

Soğuk havalarla birlikte artan faranjite de antibiyotik tesiri yapan bu karışım tertipli tüketildiğinde kuru ve mütemadi öksürüğü önler.

İçerdiği yüksek ölçüde antibakteriyel sayesinde de bağırsak ve midede ziyade bulunan toksinleri idrar yolu ile atar.

Yemek borusunda oluşma ihtimali olan kanserli hücrelerin azalmasına yardımcı olur. Birebir devranda bağışıklığı güçlendirerek kış illetlerini önler. 

HANE IMALATI TURŞU NE İŞE YARAR?

Aniden gelişen mide bulantısı üzere sıhhat problemleri önünde mesken imalatı turşunun inanılmaz tesiri vardır. Mide asidiğini dengeleyerek kramplar yaşamasını ve içindeki besinleri geri yemek borusuna geçmesini handikaplar. Ayrıyeten güçlü bir antioksidan olduğundan vücut hücrelerini yeniler. Bağışıklık sistemindeki hücreleri güçlendirerek virüslere karşı güçlü bir kalkan oluşturur. Bilhassa mütehassıslar son devirlerde artan corona virüslerine karşı konut imalatı yoğurt ve turşunun tesirli olacağını vurguluyor. Sindirim sisteminde de sıklıkla karşılaşılan kabızlık meselesine yarar sağlar. Yemek sonrası yaşanan şişkinliği önler. 

Yorum Ekle