Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Türkiye’den Tüm Yerküreye Mühendislik İhracatı

Türkiye’den Tüm Yerküreye Mühendislik İhracatı

Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerine kurulduğu günden beri ehemmiyet veren Mercedes-Benz , 2009 yılında birinci AR-GE Merkezi’nin resmi unvanını kazandı. 2009 yılından beri Hoşdere Otobüs Fabrikası‘nda bulunan AR-GE Merkezi’nde otobüs ve kamyon eser kümeleri özelinde AR-GE çalışmalarını sürdüren şirket, kamyon eser kümesi özelinde üstlendiği küresel ek sorumlulukları nedeniyle 8,4 milyon avroluk bir yatırım ile 2. AR-GE Merkezi’ni 2018 yılında Aksaray Kamyon Fabrikası’nda devreye aldı.

Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG’nin küresel ağı içerisinde çok kıymetli bir konuma sahip olan Hoşdere AR-GE Merkezi’nde otobüs AR-GE meydanında LF/RF karoseri, dış donanım ve aerodinamik hesaplamalar, iç donanım, iç aydınlatma konseptleri, dokümantasyon, elektrikli konfor sistemleri, kablo demetleri ve diyagnoz/bağlanabilirlik, dayanım ve yol testleri üzere yetkinlikler üstleniliyor. Otobüs yerindeki bu kapsamların tamamı Hoşdere AR-GE Merkezi‘nde geliştiriliyor ve başkaca Daimler’in Mannheim, Ulm ve Ligny üzere fabrikalarında üretilen tüm araçların sorumluluğu da yeniden bu merkezden yürütülüyor.

Kamyon AR-GE sahasında ise merkezin küresel sorumlulukları arasında umumi araç konsepti, mekatronik, şasi, kabin ve hesaplama & simülasyon bulunuyor. Aksaray Kamyon Fabrikası’nda bulunan AR-GE Merkezi’nde ise küresel ölçekte tüm Mercedes-Benz kamyonların fiziki yol testleri gerçekleştiriliyor. Bu merkez tarafından onaylanmayan hiçbir Mercedes-Benz kamyon yerkürenin hiçbir noktasında yola çıkamıyor.

Otobüs ve kamyon sahasında 150 adedi aşkın patent başvurusu!

Globalde pek çok yenilik ve unsur imza atan Mercedes-Benz AR-GE ekiplerinin Türk ve Alman Patent & Marka kurumlarına ulusal ve milletlerarası ölçekte otobüs sahasında 79 adet, kamyon sahasında ise 77 adet patent başvurusu bulunuyor. Müracaatları kabul edilen pek çok yenilik Türkiye’de geliştiriliyor ve global ölçekte uygulanıyor.

600’e yakın AR-GE çalışanı ile tüm yerküreye Türk mühendisliği ihracatı!

Mercedes-Benz Türk Hoşdere AR-GE Merkezi’nde Otobüs Geliştirme Kısmı’nda yekun 209 kişi istihdam ediliyor. Çalışanların %16’sı bayan mühendislerden oluşurken; %40’ı yüksek lisans kademesine sahip. Yeniden tıpkı merkezde bulunan Kamyon Geliştirme Bölümü’ndeki istihdam ise 9 yılda 3 kat artarken; 2010 yılında 80 olan çalışan sayısı 2019 yılında yaklaşık 240 insana ulaştı. İlgili yerde çalışanların yaklaşık %25’i bayan mühendislerden oluşuyor. Aksaray AR-GE Merkezi’nde ise mevcutta 157 AR-GE işçisi istihdam ediliyor.

Mercedes-Benz Türk, AR-GE meydanında da pek çok prensip imza atıyor

Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE Ekibi, Daimler otobüsleri için global olarak birinci kere yeni kent içi araçlar için bir tavan konsepti ve dokumacılık kanalı geliştirdi. Bu sayede hem hafiflik ve pratiklik hem de yük merkezinin bölgeye yakınlaştırılması sağlandı. Daha modüler olan bu dokuma hava kanalları sayesinde lojistik açıdan da verimlilik elde edildi. Otobüs AR-GE ekibi, CNG’li otobüsler için bu AR-GE faaliyetini bir adım daha ileriye taşıyarak dokuma kaplı tavana sahip modeller geliştirmeye başladı. Yaklaşık %40 hafiflik sağlayan bu AR-GE çalışması sonrasında aracın işletme maliyetleri de düşürüldü. Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE ekibinin geliştirdiği bir gayrı birinci olan Remote Bus Application sayesinde ise birinci sefer otobüs fonksiyonlarının uzaktan denetim ve kumanda edilebilmesi sağlandı. Remote Bus App 1.0 kapsamında; şoföre kilometre, sıcaklık, yakıt ve AdBlue seviyesi, teker basıncı, kapı ve bagaj kapaklarının açık/kapalı durumu üzere birçok mevzuda haber veriliyor ve bu datalar anlık olarak mütemadi güncelleniyor. Bu pratik sayesinde lastik basıncı, lastik sıcaklığı ve lastik sensörünün pil durumu, otobüsteki her lastik için ayrıntılı olarak gösteriliyor ve bunlara ek olarak sürücüyü mümkün bir durumdan haberdar etmek için tatbikte kapıların, kapakların ve bagaj kısımlarının durumu ve kilitleme durumları izlenebiliyor.  

Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE ekibi ve Mekatronik ekibi, Mercedes-Benz’in IAA Hannover Ticari Araç Fuarı’nda sergilediği dokunmatik ekranlı multimedya sistemini geliştirerek yerküre çapında bir unsur imza atılmasını sağladı. Mercedes-Benz Türk, kamyonlar için Apple CarPlay sertifikalı ve dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemini geliştirdi ve bu sistem için Apple’dan CarPlay sertifikası alındı. Kamyon eseri için tüm yerkürede Apple’dan bu sertifikayı alan birinci şirket Mercedes-Benz Türk ve Daimler AG oldu. Eserin geliştirilmesi mühletince tüm yerkürede kamyonlarda hoparlör, radyo ve navigasyon sistemleri sorumlusu olan ekip; Japonya, ABD, Almanya, Brezilya, Malezya ve Hindistan ile malumat aktarımı gayesiyle mütemadi muhabere kurdu.

Mercedes-Benz Türk AR-GE ekipleri otobüs ve kamyon girişimleri ile küresel müracaatlar gerçekleştiriyor

Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE ekibi tarafından, Avrupa Birliği’ne ilişkin “Horizon 2020” programı kapsamında “Nanomalzemeler” kategorisinde “çok katmanlı otobüs kokpit modülünün katmanlarının ayrıştırılması ve geri dönüşümünün sağlanması”na dair hazırlanan girişimin onayı 2019 yılında alındı. Girişimin hedefi, yeni nesil öncü akıllı polimer gereç sistemleri geliştirerek kaplama uygulanmış dokuma ve plastik kesimlerin birden çokça sefer tasarrufu ve geri dönüşümden asıllı maliyetleri düşürmek. Mevzuya ait çalışmalar Hoşdere AR-GE Merkezi Otobüs Geliştirme Ünitesi ile Kamyon Geliştirme iştirakinde yürütülürken; girişimin 2023 yılında sonuçlanması planlanıyor.

Tekrar Avrupa Birliği’ne ilişkin “Horizon 2020” programı kapsamında Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE ekibi tarafından; “Geleceğin Fabrikaları” kategorisinde “kamyon sürücü kabini art süspansiyon yatağı taşıyıcı sisteminin hibrit gereçler ile geliştirilmesi”ne dair hazırlanan girişimin onayı alındı. Neticesinde kompozit-hibrit gereçler kullanılarak maliyet, tartı ve emisyon kıymetlerinin azaltılması hedeflenen girişimin bir öbür maksadı ise termoplastik kompozitlerin metaller ile optimize halde bağlanması cihetinde. Hususa ait çalışmalar Hoşdere AR-GE Merkezi Kamyon Geliştirme Ünitesi ile Aksaray AR-GE Merkezi’nin iş iştirakinde yürütülürken; girişimin 2021 yılında sonuçlanması planlanıyor.

Mercedes-Benz Türk kullandığı son teknolojilerle AR-GE ortamında da fark yaratmaya devam ediyor

“Dijital İkiz” Sayesinde 10 Yılda Değil; 1 Haftada!

Hoşdere ve Aksaray AR-GE Merkezlerinde testleri gerçekleştirilen her otobüs ve kamyonun sanal ortamda birer “Dijital İkiz”i (Digital Twin) bulunuyor. Bu sayede lakin 10 yıllık ağır tasarruf sonucu gözlemlenebilecek tesirler sırf 1 haftalık bir vade içinde simüle edilerek konsept ve tasarım doğrulaması prototip sürecinden evvel yapılabiliyor.

Sanal Gerçeklik Teknolojisi

Hoşdere ve Aksaray AR-GE Merkezlerinde Sanal Gerçeklik Teknolojisi kullanılarak, modül ve kapsamların prototip üretiminde numune kesim yahut kapsam üretilmeden ögenin sanal 3D görseli üzerinden sistem içerisinde entegrasyonu sağlanarak çalışma yapılıyor. Modül ve kapsamların doğrulamaları için yapılan bu çalışmada yeni uygulanan metot ile hem devrandan hem de modül üretim ve montaj maliyetlerinden tasarruf sağlanıyor.

Bu süreçleri yaparken tüm yerkürede otobüs & kamyon numunelendirme yapan ekiplerle online ve eş devirli çalışılabiliyor. Çalışanlar kendilerini anında, hiçbir maliyet oluşmaksızın, seçimi evvelce yapılan bir ortamda ve evvelce hazırlanmış araçların yanında bulabiliyor.

Sanal Gerçeklik Teknolojisi’nin tasarruf sahası yalnızca modüllerin birbiri arasındaki armonisini görmekle hudutlu değil. Birebir devirde imalat sürecinde kullanılan alet ve montaj tertibatlarının elverişliliği ve montaj çalışanı açısından ergonomisi de incelenebiliyor. Bu sayede üretimin her aşamasında verimlilik ve insan sağlığı için yüksek standartlar yakalanıyor.

“Büyük Veri”nin “Kullanılabilir Veri”ye Dönüşümü ve Onayı

Yol testleri gerçekleştirilirken kesintisiz olarak online olan ve Hoşdere AR-GE Merkezi’yle birlikte Aksaray AR-GE Merkezi’ne olgu aktarımında bulunan Mercedes-Benz otobüs ve kamyonların her birinin üzerinde 750 ile1.500 adet arasında farklı sensör bulunuyor. Bu sensörler aracılığıyla otobüslerden yılda yaklaşık 10 TB olgu toplanırken; kamyonlardan ise günlük 10 gigabyte sıkıştırılmış data toplanıyor. Toplanan bu olgunun sonucunda “Büyük Veri” (Big Data) meydana geliyor. Her iki Merkez’de çalışan Türk mühendisler tarafından “Büyük Veri” tahlil edilerek “Kullanılabilir Veri” haline getiriliyor. Tahlil edilen doneler doğrultusunda Türk mühendisler tarafından onaylanan Mercedes-Benz ve Setra marka otobüsler ile Mercedes-Benz marka kamyonlar tüm yerkürede kullanılıyor.

3D kesim üretimi

Otobüslerde klasik üretim teknikleri bölgesine 3D yazıcılarla üretilen kesimler kullanılıyor. 3D yazıcı tekniğine münasip olarak tasarlanmış olan kesim (daha hafif), tasarruf yanına nazaran en gerçek üretim tekniği ile (SLS, Polyjet, vs) üretilip, iyi yüzey sürece ile araca takılıyor. Yalnızca birkaç günü alan bu süreçte en son eser hem fonksiyonellik hem de dayanım açısından klasik üretim formüllerindeki ile birebir işlevi görebilecek durumda. Hoşdere AR-GE Merkezi’nin de sıkça kullandığı bu sistem sayesinde prototipten hususî müşteri taleplerinin karşılanmasına kadar pek çok aşamada maliyet ve hengam avantajı sağlanıyor. Ayrıyeten Mercedes-Benz ve EvoBus AR-GE merkezleri umumunda tüm bu sürecin uyumu Hoşdere AR-GE Merkezi tarafından yürütülüyor.

Otobüs yol testleri ekibi, farklı test kurguları uygulayarak gerçekleştirdiği milyonlarca kilometre test sürüşüyle, Daimler’in küresel AR-GE ağında değerli bir konumda!

Mercedes Benz Türk Otobüs AR-GE ekibi, yerküre çapında Daimler bünyesinde üretilen otobüsler için uzun yol testlerinden sorumlu. Otobüs AR-GE yol testleri ekibi, Almanya ve başka memleketlerdeki Daimler AR-GE ekipleriyle iş birliği içinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Umumi mealiyle yol testleri; yeni üretilen bir aracın seri üretimden evvel gerçek yol, iklim ve tasarruf koşullarında, aracın tüm sistem ve komponentlerinin fonksiyon ve dayanım açısından uzun periyodik test edilmesini tabir ediyor. Bu kapsamda Norveç’ten İspanya’ya, Rusya’dan Arap yarımadasına, Güney Amerika’dan Orta Asya devletlerini kapsayacak tüm iklim ve tasarruf koşulları bu ekip tarafından test ediliyor.

Test araçları Türkiye’nin dört bir bucağında her türlü ve yol kaidelerinde 7 gün 24 saat, yekunda bir yıldan çokça teste tabi tutuluyor. Testler sırasında her bir araçtan, üzerindeki sayısız sensör vasıtası ile şahsi ölçüm sistemleri kullanılarak gerçek vakitli done alınıyor ve bedellendiriliyor.

2018 yılında 11 farklı otobüs ile, İstanbul ve Erzurum kesimlerinde 25 farklı test etabında yerkürenin muhitini 25 defa turlayacak kadar yol alındı.

Türkiye’deki otobüs üretim AR-GE’si mealinde en gelişmiş test kabul edilen Hidropuls testi, sırf Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE ekipleri tarafından gerçekleştiriliyor. Farklı tip yol güzergâhlarının parametleri girilen ve yaklaşık 2 hafta süren bu testte otobüsü 1 milyon km’ye denk gelecek halde deneme imkânı yakalanıyor. Yalnızca 2018 yılında, yeni geliştirilen eserlerde 3.200 saati aşkın yani 11.000.000 km yol testine denk gelen Hidropuls testi gerçekleştirildi.  

Bütün Yollar Aksaray’dan Başlar

Mercedes-Benz marka kamyonların fiziki yol testleri ise Aksaray AR-GE Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Mercedes-Benz marka kamyonların yol testlerini gerçekleştirme sorumluluğuna sahip tek merkez olan Aksaray AR-GE Merkezi’nde her türlü koşulunda gerçekleştirilen testler kapsamında Aksaray’dan başlayan ve yerküredeki tüm yolları temsil eden 8 farklı zorluk aşamasında 34 rota kullanılıyor. Mercedes-Benz kamyonlar 7 gün 24 saat süren yol testlerinde 1 yılda yerküreyi yaklaşık 80 sefer turlayacak kadar yol alıyor.

Mercedes-Benz Türk’ün 2. AR-GE Merkezi: Aksaray AR-GE Merkezi

2018 yılında, 8,4 milyon avroluk yatırım neticesinde faaliyete alınan Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesindeki Aksaray AR-GE Merkezi, Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG’nin küresel ağı içerisinde tüm yerküreye kamyon yol testi onayı veren ve mühendislik hizmeti sunan “Tek Merkez” olma özelliğini taşıyor.

Merkez birebir vakitte Daimler AG’nin Almanya, ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Japonya’da bulunan AR-GE merkezleriyle birlikte sayılı küresel “Yetkinlik Merkezleri”nden biri. Tüm Mercedes-Benz yıldızlı kamyonların yol testi onaylarının tüm yerküredeki tek onay merci olan Merkez’de kullanılan Sanal ve Karma Gerçeklik üzere teknolojiler sayesinde prototip ve montaj maliyetleri düşürülürken tıpkı devirde tüm yerküre ile eşzamanlı çalışabiliyor. Günümüzde 150’yi aşkın kişi istihdam edilen Aksaray AR-GE Merkezi’nde yekun çalışan sayısının 215 insana ulaşması hedefleniyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle