Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Türkiye’deki Dijital Bankacılık Hizmeti Özleniyor

Türkiye’deki Dijital Bankacılık Hizmeti Özleniyor

Yerkürenin en süratli büyüyen para aktarımı şirketlerinden biri olan TransferGo, yeni bir araştırma gerçekleştirdi. Almanya’ya son 5 sene içinde yerleşmiş yeni nesil Türk göçmenlerle yüz yüze görüşerek gerçekleştirilen araştırmada iştirakçilerin finansal süreçlerdeki tercih ve alışkanlıklarıyla ilgili değerli haberler elde edildi.

Son 5 sene içinde Türkiye’den Almanya’ya gelen “yeni göçmenler” daha evvel göç edenlere kıyasla daha çok İstanbul, Ankara ve İzmir üzere büyük kentlerden göç ediyorlar ve Almanya’daki kent ömrüne süratlice adapte oluyorlar. Yeni göçmenler, eskilere orantıyla daha yüksek eğitim seviyesine sahipler ve âlâ aşamada İngilizce biliyorlar. Facebook ve WhatsApp üzere platformlarda kümeler oluşturuyor, haber ve deneyimlerini paylaşıyorlar. Yeni göçmenler Türkiye’yi sıklıkla ziyaret edip aileleri ve arkadaşlarıyla muhabere halinde kalırken, tatil ve alışveriş üzere ferdî harcamalarından da vazgeçmiyorlar.

Türkiye’deki Bankacılık Kadar Süratlisi ve Dijitali Hiçbir Konumda Yok

Almanya’da mektebe gitmek, kira ödemek ya da ödeme almak için klasik bankalarda hesap açmak zorunda kalan yeni göçmenler, Türkiye’deki dijital bankacılık hizmetlerini özlediklerini lisana getirirken, Almanya’daki finans sisteminin Türkiye’ye nazaran çok daha masraflı, yavaş ve kullanışsız olmasından da şikayet ediyorlar.

Almanya’daki bankaların hizmetlerinden şad olmayan iştirakçiler uçak bileti, fatura ödemeleri, günlük harcamalar üzere süreçte hala Türkiye’den edindikleri kredi kartlarını kullanmaya devam ediyorlar. Bunun bir nedeni de Almanya’da çokça kullanılan ve debit kart hizmeti veren EC-kartlarla online alışverişlerde hengam devir külfet yaşanması. Türkiye’de kartla ödemeye çok alışkın olan yeni göçmenler Almanya’da da bu alışkanlıklarını devam ettiriyorlar, üzerlerinde çok ziyade nakit taşımıyorlar.

Maaşlarını alır almaz yakınlarına destek olmak ya da ödemelerini yapmak için Türkiye’deki hesaplarına para gönderen yeni göçmenler de daha evvel gelen göçmenler üzere Türkiye’ye Euro olarak para aktarımı yapmayı en az TL aktarım etmek kadar değerli buluyorlar.

Para aktarımı hizmeti seçerken: Fiyat, inanç, Türkçe destek

Para aktarımı hizmeti almadan evvel internet üzerinde farklı seçenekleri araştırıyorlar yahut arkadaşlarının tekliflerini değerlendiriyorlar. Servis sağlayıcısını seçerken yalnızca ucuz olmasını kâfi bulmayan iştirakçiler güvenliğe çok kıymet veriyorlar. Döviz kuru da bir aktarım yapmadan evvel birinci denetim etmek istedikleri şeyler arasında bulunuyor.

TransferGo’nun iştirakçiler tarafından tercih edilmesinin en değerli nedenleriyse, hem kur hem komite manasındaki müsait fiyatlandırma siyaseti, parayı kelam verdiği vadede teslim etmesi ve Türkçe olarak hizmet veren bir müşteri destek ekibinin olması. TransferGo’nun dijital bir hizmet olmasının da eski göçmenlerden farklı olarak yeni göçmenler için bir tercih sebebi olduğu anlaşılıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle