Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Türkiye Mobil Oyun Araştırması Açıklandı

Türkiye Mobil Oyun Araştırması Açıklandı

Türkiye’de her 5 insandan 2’sinin zihnini tazelemek için başvurduğu dostu, avuçlarının içindeki mobil oyunlar, gün geçtikçe bilinirliğini sürdürürken, ününe ün katıyorlar. Her geçen gün daha çokça oynanan ve yaygınlaşan mobil oyunlar için, iki dev firmanın, AdColony ve Nielsen Sports‘un mütehassıs bakış açısıyla gerçekleştirdikleri “Mobil Oyun Araştırması” Tu¨rkiye’deki mobil oyun oynama alışkanlıklarına ait dataları çarpıcı bir biçimde gözler önu¨ne serdi 2017 yılından sonra 2019 yılında yenisi gerçekleştirilen araştırma, mobil oyunların modasının her geçen gün arttığına dair epey değişik haberler içeriyor.

Kullanıcıların %74’ü Reklam İzlemeye Gönüllüler;

Mobil oyun oynarken ekranda beliren bu reklam da ne? Oyun deneyimi esnasında ekstra can kazanmak ve sürat kesmeden oyuna devam edebilmek için kullanıcıların zıtlarına çıkan reklamı izlemeleri gerekiyor. Ama sanılanın bilakis, kullanıcılar bu reklamları %74 üzere çok yüksek bir orantıyla kendi istekleri ile izliyorlar. Bunun yanı sıra, başka bir şaşırtan malumat ise, 2017 yılında kullanıcıların yalnızca 22%si mobil reklamların ilgilerini çektiğini belirtirken 2019 yılındaki araştırmaya nazaran mobil oyuncuların %64’ünün bu reklamları ilgi cazibeli bulması!

Mobil kullanıcıların % 94’ü Haftada En Az Bir Kez Mobilde Oyun Oynuyor!

Yapılan araştırma mobil oyunların her geçen gün daha da hayatımıza girdiğinin bir göstergesi niteliğinde.

2017 yılında yapılan araştırmada mobil oyuncuların %79’u haftada bir kez yahut daha çokça oyun oynarken, 2019’da yapılan araştırmada bu nispet %94’e çıkmış durumda! Mobil oyunlar, gün geçtikçe, oyuncuların telefonlarına yükleyip unuttuğu aplikasyonlar olmaktan çıkıp, rahatlama ve memnunluk sağlayan tatlı kaçamaklar haline geliyor. Telefonlarında 1 ile 3 oyun bulunduranların orantısı %53’ten %66’ya tırmanmış!

Mobilde Oyun Oynamak İçin Konum Vakit Mekan Ayırımı Yapmıyorlar;

Mobil oyunlar 24 saatlik günümüzde bir mahallerde, kesinlikle bir behre bulmayı başarıyorlar.

Mobil oyuncuların gündelik hayattan sıyrılmak ve keyif almak için kendilerine ayırdıkları bu oyun devranı, 2017’de oyuncuların %44’ü için, 2019’da ise oyuncuların % 61’i için 0-30 dakikalık bir dinlenme molası olarak önümüze çıkıyor.

Mobil cihazlarımızda böylesine yan edinen oyunları oynamak, artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası! Son 3 ay içerisinde mobil oynayanların görüşmeci olarak seçildiği araştırmada, %94’ü her hafta, her iki oyuncudan biri “her gün” oynadığını belirtiyor.

Evet oyun oynamaya ayıracak bu kadar vakti nereden buluyorlar?

Mobil oyuncuların büyük çoğunluğu meskenlerinde kendilerini mobil oyunların sefalı yerküresine bırakıyor. 2017 yılında olduğu üzere kullanıcıların mobil oyunlar oynamaya en çok adadıkları hengam dilimi akşam saatleri. 2019 yılındaki araştırmamız da gösteriyor ki kullanıcıların %49’u 20.00-23.00 saat diliminde yani prime time’da TV önünde dinlenme vakitlerini mobil oyunlar ile taçlandırıyorlar.

Günümüzün büyük bir çoğunluğunda bize eşlik eden mobil oyunları kullanıcıların %45’i toplu taşımada yolculuk ederken, %22’si bir kafede arkadaşını beklerken, velev %27’si ofiste işlere biraz ara verip baş dağıtmak ve yine odaklanmak için tercih ediyorlar.

AdColony EMEA & LATAM Umumi Yöneticisi Volkan Biçer husus ile ilgili yaptığı açıklamada;

“Bu sene Nielsen Partnerliğinde ikincisini gerçekleştirdiğimiz Türkiye’de Mobil Oyuncular araştırmamızın sonuçları bizi şaşırtacak nitelikte. Klasikleşmiş algının dışında gençlerden, validelere, iş adamlarından üniversite talebelerine her yaştan ve kitleden kullanıcıyı yerküresine çeken mobil oyunlar, markalara kullanıcılara ulaşabilecekleri farklı bir alan daha tanımış oluyor.

Araştırma sonuçları benimsediğimiz reklam modelimizi doğrular nitelikte. Kullanıcılar artık onlara hiçbir aksi baht tanınmadan dayatılan reklamlar mekanına denetimin onlara verildiği kullanıcı dostu reklam modellerini tercih etmeye başladılar. Kullanıcıların reklam görmekten sıkıldığı bu yerkürede dijitalde bir dönüşüm sürecinde olan reklamlar kullanıcılarının onlarına farklı biçimlerde ve boyutlarda çıkacaklar. Istekli reklam izleme olguları de bunları doğrular nitelikte.” dedi

 

Iddia edilenin tersine, mobil oyunlar yalnızca evlatlar ve gençlerin değil, 20’lerden 50’lere her jenerasyondan kullanıcının da ilgi sahasını. Güne ufak bir mola vermek isteyen ya da gün uzunluğu yaşadığı gerilimden uzaklaşmak isteyenler, devayı mobil oyunlarda buluyor.

Son yapılan araştırmanın da gösterdiği üzere, yıllar geçtikçe mobil oyunlar daha da seviliyor, avuçlarımızdaki yanları daha da büyüyor. Biz de onları hayatımızın bir kesimi haline getirip, gün geçtikçe daha da benimsiyoruz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle