Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Turkcell’den Türkiye’ye Dev Yatırım

Turkcell’den Türkiye’ye Dev Yatırım

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin teknolojide öncü bir memleket olması için çalışmalarını ve yatırımlarını aralıksız olarak sürdüren Turkcell, Türkiye’ye orijinal bir olgu merkezi daha kazandırdı. Türkiye’nin en büyük olgu merkezi olma unvanına sahip olan Turkcell Ankara Done Merkezi’nin açılışını yapan Turkcell Umumî Yöneticisi Murat Erkan açılış öncesinde şirketin üçüncü çeyrek sonuçlarına dair doneleri de basın mensuplarıyla paylaştı.

Yılın üçüncü çeyreğinde Turkcell’in küme bazında gelirleri 6,6 milyar TL olurken, FAVÖK 2,8 milyar TL’ye ulaştı; FAVÖK marjı ise 43,1 olarak gerçekleşti. Şirket net kârı geçen yıla nazaran üç katın üzerine çıkarak 801 milyon TL oldu. Bu sonuçlarla birinci dokuz ayda Turkcell Öbeği yüzde 17,8 büyüme ile 18,5 milyar TL ciroya ve yüzde 17,2 artışla 7,7 milyar TL FAVÖK’e ulaştı. Şirketin net kârı ise birinci 9 ayda 2 milyar 491 milyon TL oldu.

“Müşteri kazanımında tarihi rekor kırdık”

Turkcell’in üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını Türkiye’nin en büyük data merkezinde açıklamaktan büyük memnunluk duyduklarını tabir eden Turkcell Umumi Yöneticisi Murat Erkan, “Müşteri odaklı stratejimizin birinci sonuçlarını almaya başladık, bir çeyrekte yarım milyonu aşkın müşteri kazandık. Müşterilerimizin gereksinimlerine yönelik yenilikçi tekliflerimizle bu çeyrekte rekor faturalı müşteri kazanımı gerçekleştirdik; müşteri bazımıza net 526 bin mobil müşteri ekledik. Türkiye’deki yekun abone sayımız 37,3 milyona ulaştı. Bunun en kıymetli nedenlerinden birisi müşterilerimizi odağımıza aldığımız yeni yaklaşımımız ve müşterilerimizin gereksinimlerine münasip, yapay zekâ da dâhil yenilikçi tahliller sunabilmemiz. Türkiye’de birinci ve tek olan ve mobil şebeke üzerinden fiber suratına internet sağlayan tahlilimiz Superbox’ın kullanıcı sayısı bu çeyrekte 88 bin artışla 217 bine ulaştı. Bununla birlikte sabit genişbant müşteri sayımız 29 bin yeni fiber müşteri artışıyla yekunda 2,2 milyon oldu. Fiber internet hizmetiyle birlikte TV+ kullanan müşterilerimizin sabit kişisel fiber abone bazımıza orantısı ise %52,2’ye ulaştı” diye konuştu.

“Üç ana odak sahamızda emin adımlarla yol alıyoruz”

2019 yılı başında tech-fin, dijital iş tahlilleri ve dijital servisleri olmak üzere üç stratejik odak sahası belirlediklerini hatırlatan Umumî Yönetici Murat Erkan, “Bu işkollarını hayata geçirdiğimiz yenilikler ile büyütüyor ve attığımız emin adımlarla amaçlarımıza her gün daha da yaklaşıyoruz.  Teknoloji ile finansı buluşturduğumuz tech-fin meydanındaki markalarımız Paycell ve Financell süratle büyüyor. Dijital iş tahlilleri şirketimiz ile kurumsal taraf için yenilikçi yaklaşımla sunmaya başladığımız hizmetler çeşitleniyor. Dijital servisler tarafında da rakiplerde olmayan benzersiz özellikleri sunarak fark yaratmaya devam ediyoruz” dedi.

“Tech-fin’de tarihi fırsat görüyoruz”

Türkiye’nin tech-fin meydanında büyük bir potansiyeli olduğuna da dikkat çeken Umumi Yönetici Murat Erkan, “Turkcell olarak hem güçlü bir altyapımız hem de milyonlarca müşterimizin talebi var. Bu durum tech-fin yerinde yatırım yaparken bizi cesaretlendiriyor. Bu sahadaki öncü markamız Paycell yeni entegrasyonlarla büyümeye devam ederken yemek kartı olarak sunduğumuz Paye Kart platformumuz da daha çokça noktada ödeme alternatifi olarak kullanılmaya başlandı. 7 binin üzerinde iş mekanında makbul olan Paye Kart, İstanbul’da toplu taşıma kartı olarak da kullanılabiliyor. Bununla birlikte Paycell platformu üzerinden bu çeyrekte gerçekleşen süreç hacmi yaklaşık 1,4 milyar TL’ye ulaştı. Başkaca kişisel müşterilerin teknolojik eserler satın alınmasında finansman desteği sağlayan Financell faaliyet göstermeye başladığı günden bu yana yaklaşık 14 milyar TL kredi kullandırdı. Bu sayede yaklaşık 5 milyon müşterimizin diledikleri teknolojik esere kavuşmasını sağladık. Teknolojik finansmanın öncüsü  Financell artık teknolojik eser ve hizmet almak isteyen KOBİ ve ticari müşterilere de finansman desteği sunuyor” diye laflarını sürdürdü.

“Türkiye’nin en büyük olgu merkezi işletmecisiyiz”

Turkcell Umumî Yöneticisi Murat Erkan, “Turkcell olarak şu anda Ankara Temelli’deki olgu merkezimizin açılışıyla, Türkiye’nin en büyük done işletmecisi unvanımızı pekiştiriyoruz. Gelecek yıl Çorlu’daki done merkezimizi tamamlayınca bu sahada yaptığımız yatırım 2 milyar lirayı aşmış olacak. Bütün çalışmamız, ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı’ vizyonumuzu hayata geçirmek üzerine. Türkiye’de üretilen data hâlihazırda büyük orantıda memleketimizde depolanmıyor. Biz Türkiye’nin verisini Türkiye’de tutmaya talibiz. Olgumuzun ehemmiyetini biliyor ve bunu korumak için gece gündüz çalışıyoruz” sözlerini kullandı.

Yerli ve ulusal eserlerle desteklendi

44 bin 150 metrekare gizli ve 12 bin metrekarelik beyaz meydanıyla Türkiye’nin en büyüğü olan Ankara Temelli Done Merkezi, yeşil bina ve muhite koordinasyonlu olduğunu belgeleyen “Leed Gold” sertifikasıyla da onaylandı. Ankara kent merkezine 40, Esenboğa Havalimanı’na 90 kilometre uzaklıktaki data merkezinin birçok noktasında yerli ve ulusal eserler kullanıldı. Bu doğrultuda yerli üreticilerin geliştirdiği iklimlendirme sistemleri, kabinetler ve güç menşeleri tesiste hizmet veriyor. Bina girişini ise Türkiye’nin en büyük nehri Kızılırmak üzerine inşa edilen Hirfanlı Barajı’nın şahsi tasarım bir rölyefi süslüyor.

“Kendi kuvvetinin bir kısmını kendi üretiyor”

Turkcell’in etrafa karşı sorumluluğunu ve tesir meydanlarını tüm iş süreçleri içinde değerlendirip operasyonlarını bu önceliklere nazaran yönettiğini kaydeden Murat Erkan, “Sürdürülebilirliği odağımıza aldığımız iş modelimizle Türkiye’de bir birincisi daha gerçekleştirerek portatif solar saha tasarrufumuzu yaygınlaştırmaya başladık. Nüfusu muayyen periyotlarda ağırlaşan ve kuvvet aslı bulunmayan ortamlarda kaliteli muhabere hizmeti sağlayan portatif solar saha muhit dostu özelliğiyle öne çıkıyor. Yenilenebilir güç teknolojilerine yaptığımız yatırımlar yıllık yaklaşık 480 MWh elektriği alternatif güç asıllarıyla üretir hale geldik. Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Ankara olgu merkezimiz, ayrıyeten otopark üzerine yerleştirdiğimiz solar panellerden güneş kuvvetiyle kendi elektriğini kendi üreten Türkiye’deki birinci data merkezi olma unvanına da sahip oldu. Muhit dostu olarak inşa ettiğimiz merkezimizde, yağmur sularını dönüştürerek bina içinde ve yeşil alan sulamasında kullanıyoruz” dedi.  

Kamu bulutuyla kamu kurumlarının da hizmetinde

Turkcell’in Ankara’da faaliyete geçirdiği Türkiye’nin en büyük done merkezi kamu kurum ve kuruluşlarına da hizmet verecek. Bu doğrultuda Turkcell Dijital İş Servisleri şirketinin sunduğu kamu bulutu tahlilleriyle kamu kurumlarının da yanında olacak. Turkcell’in inşa ettiği bu data merkezi Türkiye’deki şirketler ve kamu kuruluşlarının yanı sıra milletlerarası şirketlere de datalarını Türkiye’ de saklama konusunda hizmetler sunacak.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle