Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.

Turkcell’den Türkiye’ye 50 milyar TL’lik Yatırım

Kurulduğu günden bu yana 25 yıldır Türkiye’nin teknolojide öncü bir devlet olması için çalışmalarını ve yatırımlarını aralıksız olarak sürdüren Turkcell, 25’inci yılı aktiflikleri kapsamında başşehir Ankara’da şahsi bir resepsiyon düzenledi. Turkcell Idare Heyeti Lideri Ahmet Akça ve Turkcell Umum Yöneticisi Murat Erkan‘ın mesken sahipliği yaptığı resepsiyona Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara Valisi Vasip Şahin, Turkcell Idare Şurası Üyeleri ile birlikte 500’e yakın davetli katıldı.

Turkcell’in 25. yıl resepsiyonuna katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan çeyrek asır evvel kurulan Turkcell’in memleketin en büyük GSM operatörlerinden biri haline geldiğini tabir ederek şunları söyledi: “Bugün yaptığımız her işte, attığımız her adımda yolumuz malumata çıkıyor, bilişime çıkıyor. Malumatın üretilmesi, paylaşılması ve malumata erişimdeki sürat o kadar yüksek ki; insanlık adeta bir haber taarruzuyla karşı zıdda. Bu yeni sisteme ayak uydurmanın yolu ise haber topluluğuna dönüşmekten geçiyor. Bu gaye doğrultusunda çok değerli gelişmeler kat ettik ve bu gelişmeler sonucunda telekomünikasyon kesimi, kendi içinden global markalar çıkarır hale geldi. Bu markalardan birisi de Turkcell.”

Kesimin önünü açacak yasal düzenlemeleri de hayata geçirdiklerini belirten Turhan, bu sayede Türkiye’nin internet ve mobil muhabere meydanında çok kıymetli bir noktaya ulaştığını vurgulayarak “Daha evvel ortak altyapıyla ilgili bir protokol imzaladık. Yakın devirde ise operatörlerin yüksek maliyet ve bilhassa kent içindeki altyapı çalışmalarında yaşadıkları meseleleri ortadan kaldıracak bir mevzuat düzenlemesini hayata geçirecek adımlar atmayı planlıyoruz” dedi. Bakan Turhan laflarını “Bu süreçte bugün bizleri bir araya getiren Turkcell’in de çok kıymetli ekleri oldu. Elbette daha yapılacak çok işimiz var. Yalnızca memleketimize değil yerkürenin dört bir bucağına hizmet sunan Turkcell’in 25’inci yılını kutluyorum” formunda bitirdi.

“25 Yıllık genç çınar”

Resepsiyonda laf alan Turkcell Idare Şurası Lideri Ahmet Akça, 25 yıl evvel adeta bir fidan olarak dikilen Turkcell’in bugün 25 yaşında genç bir çınar ağacına dönüştüğünü belirterek şöyle konuştu: “Bu çınar ağacı gelecek yüzyıllarda da memleketimize, insanımıza ve tüm yerküreye hizmet etmeye devam edecek. 2014 yılında şirketimizin 20’nci kuruluş yıldönümüne teşrif eden Cumhurbaşkanımız bugün de aramızda olacaktı ama devlet gündemi yoğunluğu nedeniyle gelemedi. Lakin gönüllerinin burada olduğunu biliyorum. Gönlündeki hislerinden ötürü, devletimiz için verdiği savaştan ötürü kendilerine şükranlarımı sunuyorum.”

“Ortak altyapı memleket meselesi”

Turkcell’in yatırımlarının değerli bir kısmının, devletimizin dijital dönüşümünün vazgeçilmez bir ögesi olan fiber altyapılara yapıldığının altını çizen Ahmet Akça “Yaklaşık 3,5 milyon haneye fiber interneti ulaştırdık. Daha çokça vatandaşımızı bu hizmetlerimizle de buluşturmak istiyoruz ama son iki yıldır fiber kazı müsaadesi alamıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2023 vizyonu çerçevesinde koyduğu, her alandan herkese genişbant internet maksadına ulaşabilmesi için bir yatırım seferberliğinin başlatılmasını heyecanla ve merakla bekliyoruz” dedi.

Akça kesintisiz ve kaliteli haberleşmenin bir ögesi olan haberleşme altyapılarının kurulması ve korunması noktasında kamu kurumlarının azami itina göstermeleri gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Bu vesileyle üzülerek belirtmeliyim ki bugün itibarıyla yalnızca İstanbul’da mobil operatörlerin 354 adet baz istasyonu belediyeler tarafından mühürlenmiş durumda. Devlet çapındaki mühürlenmiş baz istasyonu sayısı da 1.500’ün üzerinde. Bu durum muhaberesi ve yatırımları tehdit eden bir boyuta ulaşmış durumda.”

Turkcell Idare Şurası Yöneticisi Ahmet Akça, ortak altyapının memleket sorunu olduğunun altını çizerek şöyle konuştu: “Şirketimiz, memleket kaynaklarımızın daha dinamik tasarrufuna yönelik olarak, son 3 yıldır her vesileyle ortak altyapıların kurulması gerektiği hususunu gündeme getiriyor. Ortak altyapının önünü açmak gayesiyle adım olarak baz istasyonu kulelerinin bir altyapı şirketinde konsolide edilmesi, sonrasında fiber altyapıların ve nihayetinde önümüzdeki devirde 5G şebeke yatırımlarının da ortak halde yapılması gerekiyor. Bu sayede devlet asıllarının faal kullanılmasının yanı sıra milletlerarası yarışma gücüne sahip ortak altyapı şirketinin oluşması ile devletimizin daha çok gelir etmesi ve vatandaşlarımızın makul fiyatlarla yüksek kalitede hizmet alması sağlanmış olacaktır.”

“Turkcell Vakfı Türkiye’nin bir ihtiyacı”

Turkcell Vakfı ilgili haberlerden veren Ahmet Akça, “Turkcell’in kuruluşunda bu yana gündeminde olan Turkcell Vakfı’nı kurmak bize nasip oldu. Turkcell Vakfı sahiden Türkiye’nin bir muhtaçlığı. Vakfımızın direkt olarak insanımıza dokunan, memleketin geleceğine hizmet eden yatırımlar yapacak imkanları bulunuyor. En büyük amacımız Türkiye’nin teknolojide tüketen bir memleket konumundan üreten bir devlet konumuna ulaşması için; teknolojinin ve bilimin memleketimizde gelişmesini ve milletlerarası seviyede yaygınlaşmasını desteklemek ve bunun için gerekli olan bilim kişilerinin ve vasıflı işgücünün yetiştirilmesini sağlamak” formunda konuştu.

25. yıl resepsiyonunda konuşma yapan Turkcell Umumî Yöneticisi Murat Erkan ise “Kuruluşumuzdan bu yana geçen 25 yılda devletimize katma paha katmak için çalıştık. Bunun için de kuruluşumuzdan bugüne kadar 50 milyar TL’lik bir yatırım yaptık. Üstelik bu yatırımın yarısından fazlasını son 5 yıl içerisinde gerçekleştirdik. Önümüzdeki üç yılda 16 milyar TL daha yatırım yapmayı planlıyoruz. Çeyrek asırdır Turkcell olarak memleketimize ve insanımıza bedel katmak için aralıksız çalışıyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana kesimimizde daima birincilerin ve yeniliklerin öncüsü olduk. Türkiye’nin dijitalleşme yolculuğunun lokomotif şirketi olarak teknolojide birçok birincisi memleketimizin hizmetine biz sunduk. Kişimizin, şirketlerimizin ve kamu kurumlarımızın sahip olduğu potansiyeli ortaya çıkarabilmeleri ve global yarışmada bir adım önde olabilmeleri için onlara fırsat eşitliği sunacak eser ve hizmetler sunuyoruz. Bugün ortamımızda global bir güce ulaşmamıza vesile olan tüm müşterilerimize bize gösterdikleri teveccüh için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Elbet bugün geldiğimiz noktadaki başarımızı onların bize sağladığı motivasyona borçluyuz. 25 yıldır olduğu üzere memleketimize ve insanımıza kıymet katmaya, durmadan çalışmaya devam edeceğiz.”

25 YILDA TURKCELL

 • 1994 – Cep telefonundan birinci ‘Alo’ gerçekleşti
 • 1995 – SMS gönderildi
 • 1999 – Hazır Kart hayata geçti ve Turkcell’in iştiraki KKTCELL kuruldu
 • 2000 – NYSE’de kote olan Türk şirketi oldu ve birinci davet merkezi kuruldu
 • 2002 – MMS gönderildi ve ulusal gruplar sponsorluğu başladı
 • 2003 – Birinci mobil ödeme gerçekleşti
 • 2005 – Gençler için GNCTRCLL kuruldu
 • 2005 – Ukrayna’da LIFECELL hayata geçti 
 • 2006 – Kurumlar için İŞTCELL hizmet vermeye başladı
 • 2007 – Birinci fiber internet hizmeti verilmeye başladı ve Ar-Ge Merkezi hayata geçti
 • 2008 – Belarus’ta LIFE şirketi kuruldu
 • 2009 – Birinci 3G hizmeti verilmeye başlandı
 • 2010 – Turkcell’in yerli telefonu T10 müşterilerle buluştu
 • 2012 – Van Kumbarası girişimi hayata geçti
 • 2013 – Birinci Turkcell markalı tablet hizmete sunuldu
 • 2014 – Yerli muhabere ve ömür platformu BiP hayata geçti
 • 2016 – Cep telefonundan 4.5G hizmeti verilmeye başlandı ve yerküre standartlarında birinci done merkezi açıldı. Zeka Gücü Girişimi başladı.
 • 2017 – Geleceği Yazan Hatunlar Girişimi hayata geçti
 • 2017 – Turkcell’in dijital operatörü LIFECELL hizmet vermeye başladı
 • 2017 – 5G’de sürat rekoru kırıldı ve Türkiye’nin birinci arama motoru Yaani hayata geçti. Merhaba Umut Girişimi başladı
 • 2018 – ULAK birinci yerli baz istasyonu şebekede sinyal verdi
 • 2018 – Dijital ihracat hamlesi için birinci adım atıldı
 • 2019 – Turkcell 25 yaşında

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle