Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Turkcell Yapay Zeka Prensipleri’ni Açıkladı

Turkcell Yapay Zeka Prensipleri’ni Açıkladı

Türkiye, önümüzdeki 10 yıl boyunca teknoloji sahasında çok konuşulacak ve memleketlerin global liderlik tezini etkileyecek kavramlardan yapay zekada bir dönüm noktasına şahitlik etti. Turkcell, 7 unsurluk Yapay Zeka Prensipleri ile iş süreçlerinde de kullandığı ve geliştireceği teknolojilerin etik ve sorumlu formda kullanılacağına dair taahhütlerini açıkladı. Türkiye’de birinci sefer atılan bu adım, dijital operatör Turkcell’i küresel dev şirketler arasında da öncülerden biri yaptı.

Turkcell’in Ar-Ge çalışmalarının da yürütüldüğü İstanbul Umumi Merkez binasında düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan Yapay Zeka Unsurları “Çevre ve İnsan Odaklıyız”, “Profesyonel Olarak Sorumluyuz”, “Veri Kapalılığını Gözetiriz”, “Şeffafız”, “Güvenliği Esas Alırız” “Adil Davranırız”, “Daha Yeterli Bir Gelecek için Paylaşır ve İş Birliği Yaparız” başlıklarını taşıyan yedi unsurdan oluşuyor.  Turkcell, unsurların yeni eser ve teknolojilere bağlı olarak unsurların geliştirilebileceğini ve edinilen tecrübelerin tekrar insanlık yararına bir kazanım olarak kullanılacağını da belirtti.

Unsurlar yapay zekanın sesi ile yerküreye duyuruldu

Pazarlamadan Sorumlu Umumî Yönetici Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş,  Malumat ve Muhabere Teknolojilerinden Sorumlu Umumî Yönetici Yardımcısı Serkan Öztürk ve Yeni Teknolojiler Hukuku Başkanı Gökçe Çobansoy Hızel‘in katıldığı içtimada Turkcell’in geliştirdiği yapay zeka pratiklerinden örnekler de mekan aldı. Kamuoyuyla birinci sefer paylaşılan Yapay Zeka Unsurları’nı tüm Türkiye’ye ve yerküreye seslendiren, tekrar Turkcell’in geliştirdiği yapay zeka oldu.

Içtimaya katılanlar, yapay zeka ile çalışan ve ekrana gülümseme seviyesine nazaran fidan dikilmesini sağlayan Gülümse Yeşert girişimini de deneyimledi. Ayrıyeten iştirakçiler laflı ve yazılı biçimde bilgilendirilerek, içtimanın başında ve ahir sözlerinden yapay zeka teknolojisiyle his tahlili çalışması gerçekleştirildi. His tahlili çalışmasının sonucunda içtimanın başında ve ahir iştirakçilerin ne kadar berhudar oldukları kıymetlendirilerek paylaşıldı.

Turkcell Hukuk ve Regülasyon ekibi milletlerarası yerde çalışmalar yürütüyor

Yerküre çapında pek çok bölümde esaslı değişim yaratacak olan yapay zeka, mahsusen tüketicilerin davranışlarını takip ederek onların gereksinimlerini şimdi ortaya çıkmadan gidermek, sistemlerde oluşması beklenen aksaklıkları öngörerek engellemek, yüksek ve kesintisiz fizikî güç gerektiren işleri kusursuz tamamlamak üzere devrim niteliğinde işlevler sunuyor. Mahsusen son beş-altı yılda hızlanan çalışmalar bir yandan da kitlesel iş kaybı, zatî done güvenliği ve makinelerin bir tehdide dönüşmesi üzere tasalar de yaratıyor.

Turkcell hukuk ve regülasyon ekibi bir taraftan bu telaşları gidermek öteki taraftan da yapay zekanın olumlu tesirlerini artırmak için uzun müddettir UNICEF, WEF (Dünya Ekonomik Forumu), IEEE (Uluslararası Elektrik ve Elektronik Mühendisliği) üzere global tertiplerle iş birliği yapıyor. Yapay zekanın unsurların ve geleceğinin tartışıldığı milletlerarası platformlarda etkin rol alan Turkcell’in ek sağladığı çalışmalar arasında evlat hakları ve yapay zekaya ait global unsurlar, tanıma sistemlerinin sorumlu tasarrufu ile hisleri işleyen yapay zeka sistemlerinde etik standartların belirlenmesi üzere çalışmalar bulunuyor. Zatî Datalar Müdafaa Kanunu‘na nazaran titizlikle hareket eden Turkcell, ayrıyeten bu meydanı temel insan haklarının kıymetli ve gelişmeye açık bir ögesi olarak görüyor.

Ömer Barbaros Yiş: “Yapay zeka bir evlat, ona yeterliliği öğreteceğiz”

Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Umumî Yönetici Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş yapay zekanın, ne verilirse onu öğrenen bir evlat üzere düşünülmesi gerektiğini belirterek “Turkcell olarak ona yeterliliği, insanlığa yararlı şeyleri öğreteceğimize dair laf veriyoruz. Yapay zeka yerinde alınacak çok yol var ve esaslı değişimler göreceğiz. Her değişim üzere bu da kişileri biraz endişelendiriyor. Lakin biz çeyrek asrı geçmişte bırakmış, birikimli bir şirketiz. Yapay zekanın da hem müşterilerimize hem tüm yerküreye yeterlilik getirmesi için, açıkladığımız unsurlardan sapmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Serkan Öztürk: “Dilimizden anlayan yapay zeka geliştirmek önemli”

Turkcell Malumat ve Muhabere Teknolojilerinden Sorumlu Umum Yönetici Yardımcısı Serkan Öztürk sunumu sırasında tıpkı metni evvel yurtdışında geliştirilmiş bir yapay zekanın, akabinde Turkcell’in yapay zekasının okuduğu bir kayıt dinletti. Yerli yapay zekanın bu metni çok daha düzgün okuduğunun altını çizen Öztürk Bu teknolojiler olabildiğince yerli ve ulusal olmalı zira yapay zekanın Türkçeyi ve gereksinimlerimizi anlaması, kültürel dokunuşlara hakim olması lazım. Yakında tanıtacağımız Yaani Sesli Asistan’ın da farkı Türkçe düşünüp Türkçeyle bir arada gelişmesi olacak” dedi.

“En çok döneri tanıtmakta zorlandık”

Içtimada, Turkcell çalışanları yemek alırken yapay zekanın tasarrufu üzerine bir medya da gösterildi. Çalışanın yemeği seçiminden ödeme anına kadar her adımın yapay zeka ile yürütüldüğü bu süreçle ilgili olarak Turkcell Müşteri Deneyimi ve Malumat Teknolojilerinden Sorumlu Umum Yönetici Yardımcısı Serkan Öztürk farklı detaylar paylaştı: “Yapay zekayı bu süreç için eğittik. Bu eğitim sırasında en çok 1 porsiyon döner ile 1,5 porsiyon döneri ayırt etmekte zorlandı. Zira lavaşın üstündeki et ölçüsünü algılaması vakit aldı. Birebir halde pilav üstü kuru fasulye de galiba yapay zekanın başını biraz karıştırdı. Somon ve tavuğu birbirinden ayırt etme süreci de uğraştırdı.”

Turkcell Yapay Zeka Prensipleri

 • Etraf ve İnsan Odaklıyız
  Yapay zeka tahlillerimizi insan onuruna, temel hak ve özgürlüklere değerli olarak, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ek sağlayarak ve daha yaşanabilir bir yerküre oluşturmak maksadıyla geliştiririz.
 • Profesyonel Olarak Sorumluyuz
  Yapay zeka çözümlerimizin çevre refaha ve kamu yararına eğini gözetiriz. Geliştirilen teknolojiden kimin sorumlu olacağını ortaya koyarız. İnsan denetiminde ve murakabesinde olmasına ve ilgili tarafların geri bildirimlerine açık olmasına ihtimam gösteririz.

 • Data Kapalılığını Gözetiriz
  Ferdî donelerin korunması için gerekli önlemleri alırız. Şahsî donelerin işlenmesi konusunda Turkcell Zımnilik Siyaseti’ne uyarız.

 • Şeffafız
  Ölçütlerimizin, süreçlerimizin ve teknolojilerimizin doğurabileceği sonuçların öngörülebilir, açıklanabilir olmasını hedefleriz.

 • Güvenliği Esas Alırız
  Yapay zeka çözümlerimizin berbata tasarrufunu önlemeyi hedefler, güvenlik testlerine tabi tutarak mümkün riskleri tespit etmeyi ön planda tutarız.
 • Adil Davranırız
  Ayrımcılık yapmayız; eşitlik unsuru çerçevesinde kapsayıcı formda hareket ederiz.

 • Daha Düzgün Bir Gelecek için Paylaşır ve İş Birliği Yaparız
  Yapay Zeka teknolojileri ile ilgili tecrübelerimizi daha güzel bir gelecek için paylaşır, iş birlikleri için heyecan duyarız.

*Turkcell olarak, yeni eser ve teknolojilerin gelişimine bağlı biçimde prensiplerimizi gözden geçirir ve düzenleriz. Bu mealde da mütemadi edindiğimiz tecrübelerimizi, yapay zekanın etik ve sorumlu bir formda tasarrufu doğrultusunda birer kazanım olarak kullanırız.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle