Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Tüm Devranların En Büyük 5 İnternet Sahtekarlığı!

Tüm Devranların En Büyük 5 İnternet Sahtekarlığı!

İnternetin ortaya çıkmasıyla, onu berbata kullananların ortaya çıkması tıpkı vakte denk geliyor. İnternet kadar eski olan sahtekarlıklar, epostalar, düzmece siteler ve farklı hallerde önünüze çıkabiliyor. Bu ataklar nedeniyle bugüne kadar sayısız insan, yekunda milyarlarca dolar zarara uğramış bulunuyor.

Aşağıda en sık rastlanan internet sahtekarlıklarını sıraladık. Bu akınlar hakkında haber sahibi olmak, kendinizi daha uygun korumanızı sağlayacak.

1. Eposta Üzerinden Olta Saldırısı

Siber dolandırıcılık birçok halde önünüze çıkabilir. Eposta çok yaygın olduğundan ve akın maliyeti düşük olduğundan, olta saldırısının en çok gerçekleştirildiği taraflar arasında. Bu tıp ataklarda gerçek bir şirket yahut şahıstan geliyor üzere görünen bir eposta alırsınız. Bankanız, eposta sağlayıcınız yahut çevrimiçi satıcılar üzere. Bu epostada hesabınızda birtakım değişiklikler olacağı yahut hack’lendiğiniz, haberlerinizi güncellemeniz yahut parolanızı değiştirmeniz gerektiği tez edilir.

2. Destek Sahtekarlığı

Bu sahtekarlık cinsinde biri sizi telefonla arar ve örneğin Microsoft’tan yahut bir güvenlik şirketinde aradığını söyler. Telefondaki kişi, bilgisayarınıza virüs bulaştığı konusunda sizi ikna ederek onu uzaktan denetim etmek için yazılım yükletir. Bu durumda saldırgan, PC’nize bir fidye zararlısı yükleyebilir yahut zatî haberlerinizi çalabilir.

3. Çevrimiçi Flört Sahtekarlığı

Çevrimiçi flört sitelerinde dolaşan sahtekarlar, öncelikle sizi sair bir ortamda sohbet etmeye ikna ederler (siteye yakalanmamak için). Bunun için çoklukla size beklenmedik bir çabuklukta “aşık olurlar”.

Sahtekar, umumiyetle sizden “masrafınızı karşılamanızı” isteyecektir. Bir uçak bileti almak üzere. Elbette bu sahtekar, sizinle hiçbir devir buluşmayacaktır.

4. Nijerya Spam’ı

En eski sahtekarlık tiplerinden biri olan Nijerya spam’ında çoklukla Nijerya’dan biri, size bozuk İngilizcesiyle bir eposta gönderir ve sizden bol ölçüde parayı devlet dışına çıkarmakta yardım velev. Nijeryalı “arkadaşınızın” güçlü bir tanıdığı ölmüştür ve argümanına nazaran para devlette “sıkışmış” durumdadır.

Tüm bu hikaye elbette uydurmadır. Şayet bu hikayeye inanırsanız, sahtekar sizden parayı taşımakla ilgili çeşitli “masrafları” karşılamanız için daima yardım isteyecek, bunun ahir size sınırlı bir fiyat vermeyi vadedecektir.

Bu tıp epostalar yaygın olduğundan, birçok devir direkt olarak istenmeyen eposta klasörüne düşerler.

5. Toplumsal Medya Sahtekarlıkları

Saldırganların çevre medyada sizden para çalmaya yönelik başvurduğu birçok yol var. Bunlardan bir tanesi, hack’lenen arkadaşlarınızın hesabı yoluyla size ulaşmak. Sahtekarlar, birden fazla hengam size “Aman rabbim, bu görüntüdeki sen misin?” yazan bir ileti yollayacak ve iletiye ekledikleri kontakla PC’nize bir zararlı yüklemenizi sağlayacaklardır. Birtakım durumlarda bu ileti, daha şahsî olabilir ve örneğin “arkadaşınız” görünümündeki sahtekar, istenilmeyen bir geçirdiğini söyleyebilir ve sizden para yardımı isteyebilir.

Yorum Ekle