Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
TP-Link Archer AX50 incelemesi  TP-Link Archer AX50 İnceleme

TP-Link Archer AX50 incelemesi TP-Link Archer AX50 İnceleme

  • Süratli Wi-Fi 6 desteği
  • Yenilikçi tasarımı
  • Suram ve tasarruf kolaylığı
  • Eşzamanlı internet performansı
  • HomeCare antivirüs desteği
  • Gigabit Ethernet portu
  • Yüksek fiyat
  • Sabit anten

Yeni nesil Wi-Fi standardı olan 802.11ax olarak da anılan Wi-Fi 6, geçtiğimiz sene resmi olarak duyuruldu ve çeşitli cihazlarda kullanılmaya başlandı. Yavaş yavaş devletimizde de yaygınlaşacak olan bu yeni Wi-Fi standardı, mahsusen yeni nesil akıllı telefonlarda önümüze çıkıyor. Akıllı konut altyapısını güçlendiren ve data iletişimine sınıf atlatan yeni standart, 2014 yılında tasarrufa sunulan 802.11ac olarak da bilinen Wi-Fi 5 sınıfına nazaran ise büyük ölçüde avantaj sağlıyor kuşkusuz.

Teorik olarak 10Gbps ve 12Gbps suratlara değin performans sağlayabilen, Wi-Fi 5’e kıyasla yüzde 30 ila yüzde 40 daha uygun performans sunabilen Wi-Fi 6, daha yeterli frekanslar, daha çokça kanal ve öte yandan MU-MIMO, yani hem done gönderme hem olgu alma noktasında daha çokça cihaza birebir anda sürat kaybı yaşamadan erişim desteği getirebiliyor. Elbette bundan faydalanabilmeniz için uygun bir ağ altyapısına ve olağan ki Wi-Fi destekli bir ağ cihazına gereksiniminiz var. Bu noktada topu, bugün inceleyeceğimiz TP-Link Archer AX50‘ye atabiliriz.

TP-Link Archer AX50 Özellikleri Neler?

TP-Link’in yeni eser ailesinden Archer AX50, 802.11ax, yani Wi-Fi 6 desteği sunan bir router, bir yönlendirici olarak yapıyor. Bilhassa yeni nesil Wi-Fi 6 altyapısından faydalanmak istiyorsanız ilgi odağı olacak olan cihaz, Wi-Fi 6 altyapısını kullanıyor lakin Wi-Fi 5, yani 802.11ac ve daha öncesi standartlara da destek veriyor. Yani, bu router’ı edinmeniz için konuttaki ağa bağlı tüm cihazlarınızın Wi-Fi 6 desteği içermesine gerek yok. Biraz geleceğe yatırım yapmak ve konutunuzdaki yahut iş yanınızdaki mevcut cihazlarınıza erişim suratlarını da arttırmak ve öte yandan kapsama meydanını da genişletmek istiyorsanız, uygun bir tahlil olabiliyor.

Archer AX50, Intel’in Wi-Fi 6 (Gig+) olarak da bilinen Intel Konut Wi-Fi yonga setinden güç sağlıyor. Elbette hem 2.4 GHz hem 5 GHz üzere 2 farklı frekans bandında ilişki kurabilen router, 2.4 GHz bantta 574 Mbps, 5 GHz bantta ise 2 Mpbs‘e değin teorik suratlar sağlayabiliyor. Böylelikle mevcut 802.11ac’li router’lara nazaran daha yüksek sürat desteği sunabilen cihaz, yeniden daha ziyade cihaza birebir anda eşzamanlı olarak data paylaşımında bulunmak için de ülkü bir tahlil oluyor.

Bu manada şayet meskeninizde çok sayıda internete bağlı varsa ve olgu paylaşımının birbirinin performansını olumsuz etkilediğinden şikayetçiyseniz, bu cihaz işinize bir epey yarayacaktır kanaatindeyiz. Bilhassa internetten ağır olarak oyun ve medya noktasında faydalanıyorsanız keza birebir biçimde.

TP-Link Archer AX50 Tasarımı ve Heyetimi Nasıl?

Archer AX50’nin tasarımı da kuşkusuz yenilenmiş. Yayvan bir yapıya sahip olan AX50, üzerinde 4 adet anten bulunduruyor. Bu antenler sabit, değiştiremiyorsunuz. Antenlerin bağlı olduğu art yüzde irtibatları ile gerekli butonları bir arada görebiliyorsunuz. Burada 4 adet gigabit Ethernet ve WAN portunun yanı sıra USB 3.0 yuvası da hazır bulunuyor.

AX50’nin ön tarafına baktığımızda da burada bildirim LED’lerine konum verildiğini görüyoruz.

Bu arada Archer AX50‘nin konseyimi da tekrar nispeten olağan. Yaklaşık 10 dakika içinde suramı halledebildiğinizi de söyleyelim. Başkaca TP-Link’in Tether tatbikini kullanarak da basitçe denetim edebilir ve pek çok ayarı tek noktadan ayarlayabilirsiniz.

Bu noktada TP-Link’in güvenliğe kişisel adımlarından da bahsetmek gerek. TP-Link HomeCare üzerinden çok sayıda gelişmiş güvenlik özelliğini yönetebiliyor ve bu kapsamda bir Wi-Fi ağı oluşturabiliyorsunuz. Ebeveyn kontrolleri, misafir ayarları ve yerleşik antivirüs pratiği ile hanenize bağlı tüm cihazları, dışarıdan gelebilecek tehditlere koruyabiliyorsunuz.

Özetle

Sonuç olarak değerlendirirsek Archer AX50, yeni nesil internet altyapısına münasebetli olarak tasarlanan hayli performanslı ve güçlü seçenekler sunan bir router oluyor. Şayet yeni bir router alma üzere bir mütalaanız varsa, hem mevcut cihazlarınıza maksimum internet performansı sağlamak hem de geleceğe yatırım yapmak çin Archer AX50 uygun bir seçenek olacaktır. Elbette her yeni teknoloji üzere Archer AX50’nin de fiyatı biraz yüksek. Archer AX50’yi şu an 1100 TL dolarlarında fiyatla satışta bulabiliyorsunuz.

Kimler Almalı

Şayet yeni Wi-Fi 6 ilişki altyapısına yatırım yapmak ve gelecekte ağınızda taraf vereceğiniz yeni nesil cihazlara yüksek performans sağlamayı amaçlıyorsanız TP-Link Archer AX50 şık seçim olacaktır.

TP-Link Archer AX50 Teknik Özellikleri
Eser Modeli TP-Link Archer AX50
Eser Tipi Router
CHIP Online Notu 90
Üretici TP-Link
Firma TP-Link     (216) 548 11 32
Standart IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax
Arabirim 4 x Gigabit Ethernet
Frekans 2.4 GHz, 5 GHz
Anten 4 adet (harici)
Ilişki Suratı 2 Mbps (5 GHz), 574 Mbps (2.4 GHz)
Buton WPS, Wi-Fi, LED, güç, reset
Boyutlar 260 x 135 x 38 mm

Satın Al

Alternatifleri

TP-Link Archer AX50’ye alternatif olarak Asus RT-AX58U modeli de kıymetlendirilebilir.

Yorum Ekle