Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
ToTok Pratiği için Casusluk Tezi

ToTok Pratiği için Casusluk Tezi

Birtakım iletileşme tatbikleri, presçi idareler tarafından izleme için daha çok tercih edilebiliyor. New York Times’a nazaran ise direkt olarak casusluğu amaçlayan bir iletileşme pratiği var. ABD’li yetkililerin yayına söylediğine nazaran ToTok pratiği, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından izleme için kullanılıyor.

Kapalı istihbarat raporuna nazaran BAE, ToTok ile kullanıcıların ne konuştuğunu, nerede olduğunu (hava durumu maskesiyle), çevre ilişkilerini takip ediyor. Tatbikin kullanıcılarının büyük kısmı BAE’de yaşıyor, lakin tatbik diğer memleketlerde de tanınan.

Kökleri araştırılan ToTok, Breej Holding tarafından geliştirilmiş görünüyor lakin bunun BAE, eski NSA çalışanları ve İsrailli askeri istihbarat elemanları tarafından işleten siber istihbarat firması DarkMatter’a ilişkin olduğuna inanılıyor. Yazılımın Çince pratik YeeCall’ın bir ölçü değiştirilmiş bir sürümü olduğu düşünülüyor.

Breej, BAE ve CIA, hususla ilgili açıklama yapmazken FBI, pratikle ilgili açıklama yapmadan pratiklerdeki “potansiyel risklere ve açıklara” karşı ikazda bulundu. ToTok, Apple ve Google’ın pratik mağazasından kaldırılmış durumda lakin verilen hasar çoktan verildi ve milyonlarca verisi toplandı. Bu nedenle Telegram üzere yalnızca uçtan uca şifreleme sunan iletileşme pratiklerini kullanmakta yarar var.

Yorum Ekle