Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Topuk (ponza) taşı nedir? Topuk (ponza) taşı nasıl kullanılır?

Topuk (ponza) taşı nedir? Topuk (ponza) taşı nasıl kullanılır?

Ayak sıhhati konusunda en büyük yardımcılardan biri olan topuk taşı, adeta ayakları pürüzsüzleştirerek yumuşacık görünmesini sağlıyor. Evet ponza taşı nasıl kullanılır ve kullanırken nelere dikkat edilmelidir sizler için araştırdık. İşte topuk yani ponza taşı hakkında tüm bilinmesi gerekenler…

Topuklarınızdaki çatlakları gidermek ve pedikür yaparken ayaklarınızdaki meyyit derileri gidermek için ponza taşını kullanabilirsiniz. Halk arasında nasır taşı olarak bilinen ponza taşı, ayakların uzun mühlet havasız kalmasından ötürü oluşan makûs kokuların da yok olmasına yardımcı olur. Volkanik kayalardan oluşan bu taş, gözenekli bir yapıya sahip olduğu için suyu emmez ve hijyeniktir. Çoklukla topuklarda oluşan meseleleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan bu aparat, birebir hengamda kol, dirsek, ellerde meydana gelen nasırımsı yerlerin da temizlenmesine yardımcı olur.

TOPUK TAŞINI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

– Topuk taşını kullanırken sert hareketlerle değil, masaj yaparak kullanılmalıdır. Böylelikle vücuttaki meyyit deriler temizlenir ve cilt daha rahat nefes alır.

 Topuk taşını kullanmadan evvel bir vade sıcak suda bekletilmesi gerekir.

 Topuk taşını her banyoya girdiğinizde kullanmanızda yarar var. 

– Topuk taşını kullandıktan sonra topuğunuza yumuşatıcı eserlerini kullanmayı unutmayın.

TOPUK PONZA TAŞI NASIL KULLANILIR?

Ponza taşı tasarrufun en müsait yeri ise banyodur. Evvel ılık su ile dolu bir kabın içerisinde 10 ila 15 dakika boyunca bekletin. Bu suyun içerisine biraz likit sabunda ekleyin ve ayak derinizi daha güzel yumuşatın. Bekleme müddetinin ahir ponza taşını da ıslatıp pratiğe geçin. Ponza taşı ya da sair ismi ile topuk taşını dairesel hareketleri ile uygulayın. 30 ila 35 saniye boyunca dertli olan nahiyeyi ovalamanız kafidir. Uygulama bitiminde ise ayaklarınızı yıkayıp kurulayıp nemlendirici tatbik edebilirsiniz. 

Yorum Ekle