Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Tools UP! İnceleme

Tools UP! İnceleme

Oyunlardan alınan zevk arkadaşlarla mutlaka daha çok artıyor. Multiplayer oyunlar bir kenara yan yana birebir ekranda oynamanın cümbüşü katiyetle tartışılamaz. İşte bu yüzden bazen çok yalın görünen oyunlarla bile insan çok uzun mühletler sefalı saatler geçirebiliyor. Tools Up! işte tam da bu türlü bir oyun.

Oyunda inşaat personeli arkadaşlarınızla birlikte sırasıyla önünüze çıkan perişan durumdaki konutları anlaşılan bir mühlet içinde adam etmeye çalışıyorsunuz. Bunun için badanadan mekandaki halıları söküp yenileriyle değiştirmeye ve duvarları sıvamaya kadar bir çok inşaat işi sizi bekliyor. Vadesi içinde bitirdiğiniz her meskenden sonra açılan yeni girişimlerde işler giderek daha da zorlaşıyor. Bu durumda işleri verilen mühlet içinde tamamlamak için kadronuz ile birlikte hakikaten çok âlâ strateji yapmaktan öteki dermanınız yok.

İş bilmez usta üzere ortada kalmayın!

Tools Up!’a birinci başladığınızda oyun denetimlerinin nasıl olduğu ile ilgili size çok net bir açıklama veriliyor aslında. Bir tuşa basılı tutarak rastgele bir şeyi elinize alabiliyor ya da etkileşime geçebiliyorsunuz. Öteki bir ise elinizdekileri fırlatmanızı sağlıyor. Aslında çok da çetin değil. Anladığınızı düşünüp acilen oyuna daldığınızda ise en kolay olan birinci kısımda bile ne yapacağınızı bilemez bir halde kalakalıyorsunuz.

2. oynayışınızda verilen mühletin yarısında bitirebileceğiniz birinci kısımda çok eminim ki birinci seferde vadeyi yetiştiremeyeceksiniz. En azından bize o denli oldu 🙂 Elinizdeki kova ve boya tenekesi ile ne yapmanız gerektiğini bulmak büsbütün size kalmış. Deneme yanılmalarla geçen müddetin akabinde durumu kavradığınızda ise artık parti başlıyor ve bundan sonra tek yapmanız gereken birbirinizin ayağına dolanmadan kalan müddet içinde hanenin restorasyonunu tamamlamak. 

Blueprint’lere göz atmadan başlamayın

Her kısımda hanenin içinde hangi kısma hangi süreci yapacağınızı gösteren bir blueprint nokta alıyor. Bunu elinize alıp kullandığınızda hangi duvarı ne renk boyayacağını nereye halı kaplayacağınız ve nereyi sıvayacağınız işaretleniyor. Ekranın sol tarafında kısmı tamamlayabilmeniz için gerçekleştirmeniz gereken vazifelerin sayısına ulaşabiliyorsunuz. Her yeni açılan konutla birlikte yeni hizmetler de listeye ekleniyor. Gelgelelim tümünü öğrendikten sonra elbette tekrara bağlayabiliyor. Gerçi bunun bir kıymeti yok.

Zira müddet içinde o işi bitirmek için koştururken sıkılmaya pek de vaktiniz olmuyor. Arkadaşlarınızla birlikte oynarken herkes bir şeyleri yetiştirmeye çalıştığı için birden fazla hengam birbirinizin yolunu kesebiliyor ya da bölgeye bıraktığı kovayı devirip bir çuval inciri berbat edebiliyorsunuz. Çöp kutusu dışarıda olduğu için konuttan mütemadi çıkıp geri girmeniz gerekiyor. Hele ki alana bir şey döküldüyse kayıp düşüp bir de hengam kaybediyorsunuz. Oyunu sefalı yapan şeyler de bunlar aslında.

Overcooked’u sevdiyseniz kaçırmayın!

Daha evvel oynayan olduysa oyun Overcooked’a epeyce benziyor. Yalnızca yemek yapmak konumuna hane restorasyonu yapıyorsunuz. Onun dışında mekanik ok benziyor. Yakın vakitte bu tıpta daha bir çok oyun göreceğimize de eminim.

Oyun içinde yanlışlıkla tarafından söktüğünüz ve duvarların içine sıkışan kapılar üzere ufak tefek bug’lar da bulunuyor. Bunlar nadiren kısmı tekrar etmenize yol açabilecek küçük şeyler. Fakat yamalarla düzelmeyecek cinsten değiller. Bunun dışında grafikler epeyce şirin ve renkli tasarlanmış. Şayet hane yenilme işlerini seviyorsanız ve arkadaşlarınız ile birlikte bol kahkahalı sefalı saatler geçirmek istiyorsanız Tools UP!’a ben bir baht verin derim.

65

XONE / PS4 / PC /Switch
The Knights of Unity / All in! Games
https://toolsupgame.com/

Yorum Ekle