Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Titan’ın Birinci Detaylı Haritası Ortaya Çıktı!

Titan’ın Birinci Detaylı Haritası Ortaya Çıktı!

Bilim kişileri en ahir Satürn‘ün en büyük ayı olan Titan‘a detaylı bir biçimde bakabiliyorlar. Bir küme astronom, Cassini aracının 100’den çokça geçişini bir araya getirerek ve hem imajları hem de radar ölçümlerini birleştirerek Titan’ın birinci bütün global haritasını oluşturdular. Bu detaylı görünüş, neredeyse Yerküre kadar çeşitli bir araziyi gösteriyor.

Yüzeyin üçte ikisinden biraz daha azı düzlüklerden oluşuyor fakat çoğunlukla ekvator kesimindeki %17’lik kısımda kum tepeleri bulunuyor. %14’lük kısım tepeler yahut dağlık topraktan oluşurken, %1,5’lik kısmı da çoğunlukla erozyon ve yağmur ile şekillenmiş labirent gibisi yere sahip. Ama görülmeyen kısımların da kıymetli olduklarını söylemek mümkün. Titan’ın yüzeyinin yalnızca %1,5’lik kısmı göllerden (su gölü değil, metan gölü) oluşuyor ve kraterlerin bulunmaması, yüzeyin göreceli olarak genç olduğunu ispatlıyor.

Bu harita ile araştırmacıların, Titan’ın gizemlerinin bir kısmına yanıt bulmaları bekleniyor. Örneğin göller, Satürn’ün Güneş etrafındaki eliptik yörüngesi asıllı olabilir. Ayrıyeten haritanın Dragonfly vazifesi için de kıymetli haberleri sağlaması mümkün gözüküyor. Bu harita sayesinde NASA’nın ekibi aracı nereye gönderecekleri ve iniş yapacakları noktada ne üzere zorluklarla müsabakayı bekleyebilecekleri konusunda daha akıllıca bir haber sahibi olacaktır.

Yorum Ekle