Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
TikTok, Kaldırdığı Uygur Medyası İçin Özür Diledi!

TikTok, Kaldırdığı Uygur Medyası İçin Özür Diledi!

Geçtiğimiz birkaç gündür, TikTok kullanıcısı @getmefamousplzsir hazırlanan ve hesap sahibinin Çin’deki Uygur Müslümanlarına karşı hükümet tarafından uygulanan zulüm hakkında konuştuğu bir görüntü internette yayılmaktaydı. Klibin içtimaî medya platformunda yayımlanmasının iki gün sonrasında ise TikTok görüntüyü kaldırdı ve bu kullanıcıyı engelledi.

Artık ise ByteDance’in içtimaî medya pratiği, bu hareketin ardındaki sebebi açıklarken, bu kadar tartışmalı bir karar aldığı için de özür diledi. TikTok’un haber kısmındaki bir blog yazısında belirtilene nazaran TikTok kullanıcısı @getmefamousplzsir platformda birebir akıllı ile alakalı iki hesaba sahipti. Gayri hesabı daha evvel Usame Bin Ladin ile ilgili içerik yayınlama sebebiyle yasaklanmıştı ve bu yüzden kullanıcının cihazı engellenmişti. Bu da kullanıcının aktüel hesabın erişimini kaybetmesine ve Uygur görüntüsünün kaldırılmasına sebep oldu.

TikTok, yaptığı resmi açıklamada medyanın platformdaki rastgele bir kural yahut poliçeye muhalif olmadığını ve kaldırılmaması gerektiğini söylerken, bu durumun bir “insan teftiş hatası” yüzünden gerçekleştiğini belirtti.

Şu anda tanınan medya ve sahibi platformdaki taraflarını geri kazanmış durumda ve görüntü, pratikte 1,5 milyonun üzerinde izlemeye ulaştı…

Yorum Ekle