Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
The Rise Of Skywalker Beklentileri Karşıladı mı?

The Rise Of Skywalker Beklentileri Karşıladı mı?

Efsanevi bilim-kurgu kültünün yeni üçlemesinin son sineması, 20 Aralık 2019 itibariyle, “dünya çapında” gösterime girdi. Star Wars: The Rise of Skywalker‘ın kayda bedel bir muvaffakiyet elde edeceği düşünülse de gelen kimi olgular, pek de şirin olmayan sürprizler yaşanabileceği cephesinde.

Star Wars: The Rise of Skywalker; Avengers: Endgame, The Force Awakens, The Last Jedi ve Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2’den sonra, “en uygun birinci gün başlangıç hasılatını” elde etmeyi başardı. Prodüksiyon, ön satışları bir kenara koyarsak çok kısa devirde 56 milyon dolar gişe hasılatına erişti. 

Bununla birlikte eleştirmenler; yeni sinema hakkında farklı görüşlere sahip. Star Wars’un son sineması, Rotten Tomatoes’un 341 bilirkişisinden 57/100 puana layık görüldü. Seyirci değerlendirmelerinde ise bu bedel 62/100 seviyesine yaklaştı. Metacritic eksperleri ise prodüksiyona 54/100 puanını layık gördü. 

Chicago Sun Times‘ın film eleştirmeni Richard Roeper, ürüne 4 üzerinden 3 puan verdi. Roeper, “Star Wars: The Rise of Skywalker, bir kült olmanın uzağında kalsa da; sağlam, görsel efekt zengini ve kalp ısıtan bir macera” açıklamasında bulundu. 

Forbes’ten Scott Mendelson ise bu kadar bonkör değil. Mendelson, “Kelam konusu imalat, tüm öncülerinden daha zayıf. Yeni sinema; zarif fakat öncü sinemalar kadar heyecanlı değil” tefsirinde bulunuyor.

En ağır muaheze ise San Francisco Chronicle muharriri Mick LaSelle‘den geliyor. LaSelle, “Star Wars: The Rise of Skywalker, kült yapıtın hayranlarının zihnine sızmaya niyetli. Bence sinemanın yüzde 75’i tutarsız ve hayal kırıklığı yaratacak seviyede. Tekrar de yeni üçlemeye veda etmek amacındaysanız, Rise of Skywalker’ı izleyebilirsiniz” sözlerini kullandı. 

Velhasıl gerek eleştirmenler, gerekse izleyiciler son Star Wars hakkında kesin bir karara varamadı. Size teklifimiz, sineması izleyip kendinizin karar vermesi cephesinde olacak. 

Rise of The Skywalker’ın takımındaMark Hamill, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Anthony Daniels, Naomi Ackie, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Lupita Nyong’o, Keri Russell, Joonas Suotamo, Kelly Marie Tran, Ian McDiarmid ve Billy Dee Williams üzere birbirinden usta isimler konum alıyor.

Yorum Ekle