Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Tez: “Mars’ta Hayat 50 Yıl Evvel Bulundu”

Tez: “Mars’ta Hayat 50 Yıl Evvel Bulundu”

Mars’ta hayat” sözcükleri, çoğumuzu heyecanlandırmaya yetiyor lakin bu cins haberler yeni değil. 1976’daki tarihi Mars hizmeti Viking’te çalışan Nasa bilim adamı Gilbert Levin, “1970’lerde Mars’ta Hayatı Bulduğumuz Konusunda İkna Oldum” başlıklı bir makale yayınladı.

Levin’in Scientific American’da söyledikleri yeni olmasa da, gerisinde değerli bir geçmiş var. Levin’in tahlillerine nazaran Viking araçları, mikrobiyal teneffüsün işaretlerini aslında keşfetmişti. Bu, meyyit üzere görünen gezegende hayat olduğunun bir işaretiydi. Gelgelelim sair Viking deneylerinde organik moleküllere dair bir kanıt bulunmadı. Yeniden de Levin, neredeyse 50 yıl evvel Mars’ta hayat bulunduğuna emin üzere gözüküyor.

NASA, 2016’da vazifenin mikrofilmlerini dijital hale getirirken, dataların Mars’ın biyolojik olmayan toprağının niteliği nedeniyle yanıltıcı olduğunu söylemişti. Nasa’nın hala devam eden Curiosity vazifesi, Mars’ta metan ve gayri organik bileşikler dair kanıtlar bulsa da, şimdi mikrobiyal ömür üzere bir kanıt ortaya çıkmadı.

Günümüzdeki en büyük sorulardan biri olan “cihanda yalnız mıyız?” sorusunun kesin bir yanıtı şimdi yok. Bu nedenle bu tıp tartışmaların sürüp gitmesi şaşırtıcı olmayacak.

Yorum Ekle