Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Tesla’nın “Pilli Evi” Kar Etmeye Yaklaşıyor!

Tesla’nın “Pilli Evi” Kar Etmeye Yaklaşıyor!

Tesla, dört yıl evvel Avustralya’daki bir meskene Powerwall

Powerwall, bir güneş paneli sistemiyle bir arada kullanıldığında panellerden gelen fazladan enerjiyi depoluyor. Böylelikle güneşin ehil gücü sağlayamadığı devirlerde gerekli güç muhtaçlığını karşılıyor. Sistem, konutun kendi elektriğini üretmesini sağlasa da, hava kaidelerinin devamlı olarak berbat olması ve bu nedenle pillerin bitmesi üzere durumlara karşı elektrik şebekesini külliyen devreden çıkarmak mümkün olmuyor.

Pfitzner ailesinin sistem sayesinde dört yılda elektrik faturalarından 5.700 dolar tasarruf ettiği söyleniyor. Gücü pilde depolamak ise yılda 6 tona kadar karbon emisyonunu azaltıyor.

Ailenin hanesi, “dört yatak odası, iç çamaşırhane, klima, son teknoloji eseri cihazlar, havuz ve açık hava cümbüş sahası” sözcükleriyle tanım ediliyor. Yani ortalama bir konuttan daha yüksek güç tüketmesi mümkün.

Bununla birlikte kilit nokta, ailenin pil ve güneş kuvveti sistemini kurmak için yaklaşık 10.800 dolar harcamış olması. Yani sistem, şimdi kendi maliyetini çıkarmış durumda değil. Birinci kestirimler, yatırımın 20 senede getiri sağlayacağına yönelikti gelgelelim artık bu mühlet 7 seneye gerilemiş durumda.

Sistem, senelerce kullanmadığınız sürece şu an kardan çok zarar ettiriyor gelgelelim pil teknolojisinin gelişimini sürdürmesi, bunun gelecekte değişebileceğini gösteriyor.

Yorum Ekle