Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Tesla Model 3 Autopilot Yeniden Kaza Yaptı!

Tesla Model 3 Autopilot Yeniden Kaza Yaptı!

Tesla’nın Autopilot özelliğinin tartışmalara husus olduğu bir sır değil. Ekseriyetle Autopilot’un faal olduğu durumlarda kaza yaşanan hadiseler, bu tartışmaları alevlendiriyor. Artık de Tesla ve Autopilot özelliği bir kere daha manşetlerde.

7 Aralık Cumartesi günü, sabah erken saatlerde bir Tesla Model 3, Norwalk (ABD) kentinde Interstate 95 nahiyesinde bir polis aracı ile birlikte sair bir araca daha çarptı. Model 3’ün Autopilot modu, polis aracına arttan çarpmadan evvel faaldi ve daha sonrasında bozulmuş bir araca daha çarptı.

Model 3’ün sahibi, kaza öncesinde aracın gerisinde taraf alan köpeğini denetim etmek için Autopilot’u faal ettiğini söyledi. Ama ajansın Facebook sahifesinde yazdığı üzere, aracınızın yetenekleri ne olursa olsun, daima olarak dikkatinizin yolda olması gerekiyor ve her ne kadar birtakım araçların hudutlu otonom yetenekleri olsa da, şimdi yollarda bulunan hiçbir tam otonom yahut kendini süren yok. Bu ikaz, Tesla’nın Autopilot konusunda kendi tavrı ile de paralellik gösteriyor ve firma, Autopilot etkinken de dikkatinizin yolda olması gerektiğini sık hatırlatıyor.

Neyse ki bu kazada önemli yaralanan kimse yok. Tesla sürücüsü ise Dikkatsiz Tasarruf ve Tehlikeye Atma cezaları almış durumda. ABD’nin Ulusal Ulaşım Güvenlik Konseyi da Autopilot özelliği yüzünden gerçekleşen kazaları incelemeye devam ediyor.

Yorum Ekle