Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Termal Pasta Nedir ve İşlemcinizi Nasıl Soğuk Meblağ?

Termal Pasta Nedir ve İşlemcinizi Nasıl Soğuk Meblağ?

Bir PC toplarken işlemciye, ekran kartına ve RAM bellekleri seçerken gösterdiğiniz ihtimamı satın aldığınız termal pastaya umumide göstermezsiniz. Gelgelelim termal pasta bilgisayarınızın sağlıklı kalabilmesi için en değerli bileşendir. O olmasa, PC’nizin çok kısa ömürlü olacağını garanti edebiliriz.

Pekala termal pasta nedir ve nasıl çalışır? Bu sorunun cevabını vermeye çalışalım.

TERMAL PASTA NEDİR?

Termal pasta, işlemci ile işlemci soğutucusunu birleştiren ara katmandır. Termal pastayı küçük macun tüplerinde elektronik dükkanlarında bulabilirsiniz. Bazen tüpün yanında minik bir spatulaya misal bir aplikatör ile bir arada gelirler.

Bir PC toplarken bilgisayarınızın düzgün çalışması için bir tüp termal pasta kesinlikle kullanılmalıdır. Birtakım CPU soğutucuları üzerine termal pasta sürülmüş olarak gelir. Onları direkt olarak araya bir şey sürmeden işlemcinin üzerine tutturabilirsiniz. Gelgelelim donanım işini ciddiye alan profesyoneller umumide bundan hiç mutlu olmazlar. Onlara nazaran en güvendikleri termal pastayı işlemcinin üzerine kendilerinin sürmesi en inançlı sonucu verecektir.

Termal pastanın işi CPU’dan yayılan ısıyı soğutucuya aktarım etmektir. Soğutucu işlemciden gelen ısıyı alır ve donanımdan uzaklaştırır. Bu sayede CPU soğutulmuş olur. Bir CPU, münhasıran yüksek süreç gücü gerektiren pratikler çalışırken çok ısınır ve ısının CPU’ya hasar vermemesi için donanımdan mütenasip halde uzaklaştırılması kaidedir.

Birtakım soğutucuları satın alırken üzerinde “stok termal pasta” (stock thermal paste) yazdığını görürsünüz. Bu cins termal pasta üretim sırasında donanımın üzerine sürülür. Lakin kullanılan pastanın marka ve modeli bilinmediği için bu pek de sağlam bir sistem değildir. Dahası, maliyeti kısmak isteyen donanım üreticileri pasta konusunda cimrilik yapıp kaliteli olmayan bir pasta kullanmış olabilirler yahut pasta katmanını çok ince tutabilirler.

Bu yüzden donanım yekuna işini ciddiye alan bilgisayar meraklıları bu pastayı kaldırıp yanına güvendikleri ve tercih ettikleri ünlü pasta markalarından birinin eserini sürmeyi tercih ederler.

TERMAL PASTA NASIL ÇALIŞIR?

CPU’lar çok çabuk bir biçimde ölçüsüz ısınabilir, bu yüzden oluşan ısıyı süratli bir biçimde donanımdan uzaklaştırmak kaidedir. Gelgelelim hava çok makûs bir ısı iletkeni olduğu için optimum aktarım performansı elde edebilmek için CPU ile soğutucu arasında hiç hava kalmaması gereklidir.

Şayet bir bilgisayarın içini açıp baktıysanız, soğutucunun işlemciye sıkı sıkı tutturulmuş olduğunu görürsünüz. Bu kilit mekanizması araya hava girmesini engellemek içindir. Lakin en sıkı temas ile havayı dışarıda tutmayı başaramayabilir.

CPU ve soğutucunun yüzeyinde gözle görülemeyecek kadar küçük girinti ve çıkıntılar, pürüzler vardır. Şayet bu pürüzler münasip halde örtülmezse CPU ve soğutucu arasına hava girmesine neden olurlar ve ikisinin arasındaki ısı aktarım verimliliğini düşürürler.

İşte tam bu sırada termal pasta sahneye çıkar. Hem güzel bir ısı iletkenidir hem de macun üzere bir gereç olduğu için bu girinti ve çıkıntıları düzgünce doldurur. Bu sayede iki yüzey arasına hava sızmasını ketler ısı aktarım performansını artırır.

Lakin şunu da unutmamak gerekli. Kullanılan termal pasta ne kadar kaliteli olursa olsun, devirle eskiyecek ve kuruyacaktır. Kuruyan termal pastanın verimliliği düşer ve CPU yeniden ısınmaya başlar. İşte bu yüzden bilgisayarın ölçüsüz ısınmasını engellemek için termal pastanın aşikâr bir mühlet değiştirilmesi ve yenilenmesi gereklidir.

Yorum Ekle