Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Telefonda Oynayabileceğiniz 10 Konsol Oyunu

Telefonda Oynayabileceğiniz 10 Konsol Oyunu

Telefonlar ve tabletler, gerçek birer oyun makinesi olmaya giderek yaklaşıyorlar. Project xCloud ve üzere hizmetlerin ortaya çıkışıyla konsoldan mobile uyarlanan oyunların sayısı düzgünce arttı.

Bu metnimizde Google Play Store ve Apple App Store’da bulunan 10 korkunç konsol oyununu sizler için seçtik.

Grand Theft Auto Serisi

Rockstar Games, telefonların oyun çalıştırmakta ne kadar yeterli olabileceğini iOS ve Android’e getirdiği klasik GTA oyunlarıyla gösteriyor. GTA’nın birinci üç boyutlu sürümü olan GTA 3’ü iPhone 4S’te oynayabilmek, hakikaten şaşırtıcı.

Hepsi bu kadar değil, bir PSP klasiği olan Grand Theft Auto: Chinatown Wars’u ve Grand Theft Auto: Liberty City Stories’i de telefonunuzda oynayabilirsiniz.

Nostalji yapmak istemiyorsanız, San Andreas’ı tercih edebilirsiniz ama Chinatown Wars ve Liberty City Stories’in denetimlerinin daha olduğunu söyleyelim.

Sonic the Hedgehog

Korkunç bir süratle giden Sonic’i hatırlıyor olmalısınız. Sonic için iOS ve Android’de birkaç seçenek bulunuyor: Orjinal Sonic the Hedgehog, Sonic the Hedgehog 2 ve Sonic CD. Sega’nın oyunları çağdaşlaştırma işine girişmediğini görüyoruz, buna rağmen gamepad’den uyarlanan denetimler hayli düzgün çalışıyor.

Max Payne Mobile

2000’lerin başının aksiyon macera oyunu, “bullet time” kavramını hayatımıza sokmuştu. Ağır çekimde ateş etmek mealine gelen bu çılgınlık artık bitmiş olsa da, oyunun seviye dizaynları, 20 sene öncesinin birçok oyununa nazaran çok ötede.

XCOM: Enemy Unknown

1994’teki birinci oyunu “tekrar hayal eden” XCOM: Enemy Unknown’da uzaylı istilasını durdurmanız gerekiyor. Konsoldan telefon ve tabletlere port edilen en son klasiklerden biri olan XCOM: Enemy Unknown’un içerisinde XCOM: Enemy Within eklentisi de bulunuyor.

Raiden Legacy

Tepeden bakarak ateş ettiğiniz bu oyunda bir savaş uçağını yönetiyorsunuz. Ekrandaki her şeyi patlatırken, düşman ateşinden kaçmanız gerekiyor. Oyunun başta yalnızca konsollara yönelik olduğunu söyleyemeyiz ama 2008’de Xbox 360’a Raiden Fighters Aces ismiyle gelmişti.

Half-Life 2 ve Portal

Half-Life 2’nin ve Portal’ın Android’li cihazlara gelmesi, Nvidia ve Valve’ın kıymetli bir başarısı. Gelgelelim büyük bir “ama” var: Bu oyunları yalnızca Nvidia Shield, Shield Tablet ve Shield Portable ile oynayabiliyorsunuz. Elbette bu, Nvidia Shield almak için ehil bir olabilir.

Terraria

Terraria, konsollar, iOS ve Android için 2013’te yayınlandı ama hala mobil oyunlarda pek görmediğimiz bir genişliğe sahip. Bunu ekran imajından fark etmeyebilirsiniz, lakin Minecraft’ın iki boyutlu sürümü diyebileceğimiz oyunda yaratıcılıktan çok dövüş ve maceraya odaklanıyorsunuz.

Limbo

Indie oyunların “AAA” denilen tam donanımlı oyunlarla uzunluk ölçüşebileceğini gösteren Limbo, renksiz bir platform oyunu. Oyunun iç karartan ekran imajlarından çok daha manalı bir deneyim sunduğunu söyleyelim. Oyun, bulmacaları çözme suratınıza nazaran 4-6 saatte bitmesiyle eleştirilmişti, ama mobilde bundan muhtemelen şikayetçi olmayacaksınız.

Don’t Starve

“Korku” ve “hayatta kalma” tiplerini bir araya getirdiğinizde aklınıza Silent Hill yahut Resident Evil üzere bir oyun gelebilir. Gelgelelim Don’t Starve bu tabirleri farklı bir biçimde canlandırıyor. Oyunda pek dost canlısı olmayan bir kara modülünde ağaçları kesip, yiyecek toplamanız gerekiyor. Bu sırada birden fazla vakit göze görünmeyen kötülüklerden korunmanız da gerekli. Güneş battığında ise her şey çok tehlikeli bir hale geliyor.

Personellik yanıyla Minecraft’a benzetilse de Don’t Starve size çok daha farklı, ustalaşmayı pek başaramayacağınız bir deneyim sunuyor.

World of Goo

Konsolda önde gelen oyunların birden fazla, öldürmeye ve yakıp yıkmaya dayanıyor. World of Goo’da ise Goo isimli yapışkan canlıları kullanarak köprüler ve çeşitli yapılar oluşturuyorsunuz. Bu yapıları gereksiz kullanmadan yükseltmeniz yahut istikrarda tutmanız gerekiyor. Nintendo Wii’de Goo’ları yerleştirmek için Wii Remote’u kullanıyordunuz, ama bunu dokunmatik ekranda yapmak tahminen de daha kolay.

Yorum Ekle