Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Telefon Kamerası Lensleri Çok Küçülebilir

Telefon Kamerası Lensleri Çok Küçülebilir

Çağdaş telefonlarda varlığını sürdüren “kamera tümseği” incelen telefonların bir sorunu haline geldi. Kolaylıkla görebilen bu kısım, telefonu yatay olarak tutarken hudut bozucu olabiliyor.

Salt Lake City’deki Utah Üniversitesi’nden araştırmacıların bu sorun için bir tahlili var. Üniversiteden bir küme araştırmacı, birkaç mikrometre kalınlığında telefon kameralarını üretmeyi başardılar. Mikrometrenin ne olduğunu bilmiyorsanız söyleyelim; 1 mikrometre metrenin milyonda biri. Yani bu lensler, amiral gemisi telefonlardaki lenslerden binlerce defa, insan saçından 20 kat küçükler.

Buradaki ilmî dokümanlarda açıklanan sistem, ışığı sensöre yansıtan birçok küçük yapıdan oluşuyor. Tüm sistem, bir lens üzere çalışıyor. Bu yeni cins lenslerin telefoto, makro ve ultra- açılı sürümlerini üretmek de mümkün. Araştırmacılara nazaran bir lens tasarımcısın ne istediğini söylemesi yerinde; verilen tanımlamalar düz lens dizaynlarına dönüştürülebiliyor.

Evet, bu teknolojinin ticari hale gelebilmesi için çok bekleyecek miyiz? Bu mevzuda araştırmacıların iddiası, 2 – 3 sene beklememiz gerekebileceği. Lensin telefonlardan evvel uçaklarda kullanılabileceği belirtiliyor.

Yorum Ekle