Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Teknolojinin Çözeceği 7 Hudut Bozan Sorun

Teknolojinin Çözeceği 7 Hudut Bozan Sorun

Akıllı telefonlar, sıhhat araştırmalarında kıymetli geliştirmelerin yolunu açarken elektrikli bisikletler, kentlerde ulaşımı tekrar tanımlıyor. Teknoloji sayesinde küçük ve büyük birçok sorunu ortadan kaldırıp, bizlerin de yardımıyla, yerkürenin daha âlâ bir mekana dönüşmesini umabiliyoruz.

Aşağıda teknolojinin yakın gelecekte kökünden çözeceği yedi sorunu sıraladık.

1. Telefonda Devir Kaybetme

Hekimden randevu alma, araba sigortası için daha âlâ bir fiyat alma üzere birçok iş için telefonda çok ziyade hengam kaybediyoruz. Şimdi birinci aşamalarında olsa da Google Duplex, bu cins işleri yapay zekanın yapabileceğini göstermişti. Doğal lisan sürece ve sahiden ayırt etmesi sıkıntı konuşma sentezi, yapay zekayla bir araya gelerek telefon görüşmelerinizi sizin bölgenize gerçekleştirebilecek.

2. Aptal Sürücüler

Volvo XC60, araba güvenliğinin geldiği noktayı gösteren yeterli bir örnek. Otomatik acil fren özelliğine sahip olan araba, bisikletleri ve büyük hayvanları da algılayabiliyor. Araba, baş başa çarpışmanın kaçınılmaz olduğunu algıladığında sizi kazadan kurtarabiliyor ve velev uyursanız, kenara yanaşabiliyor.

3. Şarj Kabloları

Android’de epeyce yaygın olan, yakın devranda iPhone’a da gelen kablosuz şarj, yakında tüm cihazlara gelecek. Arabalara yönelik kablosuz şarjın beklenen noktaya gelmesinin de yakın olduğuna inanılıyor.

4. Anahtarları Kaybetmek

Telefonla ödeme yapmak, bilet noktasına telefonu kullanmak üzere şeylere alışıksanız, anahtar mahalline telefonu kullanmak muhtemelen ilginizi çekecektir. Bu tıp anahtarlar yalnızca otel odalarında değil, kendi aracınızda da kullanılabilir. Telefonu kaybederseniz, bir cihazda oturum açıp, sorunu çözmüş olacaksınız.

5. Parolaları Unutmak

Parolaların parmak izleriyle başlayan düşüşü, Face ID’nin iPad’lere gelmesiyle hızlanacak. Intel’in Authenticate ise yüz tanıma, parmak izi, telefon yakınlığı ve PIN kodunu birleştirerek parolaları külliyen ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

6. Birden Ziyade Uzaktan Kumanda

Bugün televizyon seyrederken hala birden çokça kumanda kullanmak, inanması güç bir durum. Ses sistemi, uydu sistemi, konsolu ve TV’ye bağlı vesair şeyler için uzaktan kumandalar kullanmanız gerekiyor. Yıllardır piyasada olan üniversal uzaktan kumandalar, sorunu çözmüş değiller. Fakat sorun, Siri, Cortana, Alexa üzere dijital asistanlar tarafından çözülecek üzere görünüyor. Yakın gelecekte asistanınıza hangi seriyi izlemek istediğinizi söylemeniz ehil olacak.

7. Trafik

Yaşadığınız kente nazaran listedeki en büyük sorun, sizin için trafik olabilir. Elektrikli bisikletler ve e-scooter’lar, kalabalık kentleri tekrar oluşturmaya adaylar. Bu araçlar çevreyi kirletmedikleri üzere, sıradan bisikleti kullanamayanlara da epey tutarlılar. Üstelik birçok bölgeye otonom araçlardan da çabuk gitmenizi sağlayabiliyorlar.

Kendi kendine giden arabaların bilakis bu araçların büyük sahalara ve pahalı şarj altyapısına gereksinimleri yok; arada bir fişe takmanız yerinde. E-bike ve e-scooter’ların fiyatları, bugün çok daha tutarlı bir seviyeye gerilemiş durumda. Ve olun, zira bu araçlar, yakında otonom araçlara nazaran hayatımızda çok daha büyük bir tesir yapacaklar.

Yorum Ekle