Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
TCL Plex’i 1 Ay Boyunca Kullandık!

TCL Plex’i 1 Ay Boyunca Kullandık!

TCL’in yeni telefonu Plex’i, hatırlarsanız geçtiğimiz aralık ayında incelemiş ve hakkındaki birinci izlenimlerimizi sizlere aktarmıştık. O günden bu yana, tam 1 aydır kullandığımız Plex, bugün ne halde, 1 ay ahir telefonla ilgili fikirlerimiz değişti mi ve bu telefonu birinci kere görenler için Plex ne üzere özelliklere sahip; bu videomuzda hepsinden adım adım bahsedeceğiz. Artık hazırsanız başlayalım.

Kibar Tasarım

TCL Plex, elimizde Opal Beyaz rengiyle bulunuyor. Ayrıyeten siyah renkli seçeneği de olan telefonu, biz deneyimlemek ismine 1 aydır kılıfsız kullanıyoruz ve yakından baktığımızda da üzerinde rastgele bir çizik bulunmuyor. Ekranın üzerinde aslında halihazırda sağlam bir müdafaa sineması mevcut. Ama gövde üzerinde de 1 ay mühlet ahir kılcal çiziklerin oluşmaması da açıkçası sevindirici. Bu arada telefonu alana düşürmediğimizi de belirtelim. Ama kutu içeriğinde bir muhafaza kılıfının bulunduğunu da söyleyelim. Telefonu hor kullananlardansanız şayet, bu kılıfı takmak isteyebilirsiniz; çünkü telefonun kenarları metalik yapıda olsa da, art yüzeyi cam materyalden oluşuyor. O nedenle alana düşse, şiddetine nazaran elbette zarar görebilir kanaatindeyiz.

Dizaynıyla daha evvel de nispeten şık göründüğünü söylediğimiz Plex için bu fikrimiz değişmedi. ince hatları ve yuvarlatılmış art kenarlarıyla çok şık görünüyor. 8 mm kalınlığı ile de ince olurken, elde de kibar duruyor. Bu manada mahsusen hanımların beyaz renkli modeli seveceklerini düşünüyoruz.

Plex’in ekranı 6.53 inç boyutunda. Her ne kadar telefonların ekranları artık bu seviyeye çıkmış olsa da tekrar de bu ekranı büyük bulanlar olacaktır. Her devir telefonu çift elle kullanamıyoruz ve bu noktada işletim sisteminin destek çıkması gerekiyor. Plex’te bunun için bir tek el modu mekan alıyor. Daha evvel incelemede kabaca bahsettiğimiz bu özelliği 1 ay içinde hengam vakit kullanmamız gerekti. Tasarrufu kolay ve seçenek sunması da çok akıllıca. Ekranın bucağından tutup çektiğinizde yahut alttaki navigasyon tuşlarında parmağınızı kaydırdığınızda ekranı sağ yahut sol ele nazaran küçültebiliyorsunuz. Tek elle kullanırken ekranın hangi boyuta indirgeneceğini de seçebiliyorsunuz. 3.5 inç, 4 inç, 4.5 inç yahut isteğiniz ölçekte ekranın büyüklüğünü belirleyebiliyorsunuz.

NXTVISION Ekran

TCL Plex’in en dikkat alımlı yanlarından biri ekranı. IPS LCD panelden oluşan ekran, 1080×2340 piksel çözünürlük sunuyor ve bununla bir arada çerçevesiz sunulmuş olmasıyla imaj sahası nispeten geniş tutuluyor. Bunun yanında telefonda NXTVISION isminde bir teknoloji de konum alıyor ki, bilhassa uzun tasarrufta bunun nimetlerinden faydalanıyorsunuz. Burada taraf alan adaptif tonlama özelliğini faal hale getirmenizi şiddetle öneriyoruz. Çünkü bu sayede ortamdaki ışığa nazaran renk parlaklığını değil, renk sıcaklığını otomatik olarak ayarlayabiliyor telefon. Bu da daha güzel bir imajıma deneyimi, sağlıyor. Ekran parlaklığını esasen otomatik olarak tekrar başkaca tüm gayrı telefonlarda olduğu üzere ayarlayabiliyorsunuz. Bu arada renk sıcaklığını elbette kendiniz başkaca canlı yahut standart halinde seçebilir ya da büsbütün manüel formda belirleyebilirsiniz.

NXTVISION’un tek artısı bu değil. Bu kişisel ekran motoru oyun oynarken, sinema yahut görüntü izlerken de multimedya pratiklerinde yardımcı oluyor. Tekrar SDR – HDR anahtarını açarak ekranın dinamik aralığını ve renk detaylarını arttırabiliyorsunuz. Bunun neticesinde sadece oyun ve sinema üzere içerikler değil, fotoğrafları da görüntülerken açıkçası tatmin oluyorsunuz.

Kullandığımız müddet boyunca elbette herkes üzere biz de izledik, çokça da oyun oynadık. Sinema izleme deneyimiyle hem çerçevesiz geniş ekranın sağladığı yarar, hem de bahsettiğimiz renk tonlarının geliştirilmesinin karşılığını bu telefonda ziyadesiyle aldık.

Oyun noktasında ise PUBG ve Call of Duty Asrî Warfare‘in yanında Mortal Kombat X ve Asphalt 9 Legends da oynadık. Yalnızca iç mekanlarda değil, dışarıda da oyun oynadık ve ekran görünürlüğü konusunda rastgele bir dertle karşılaşmadık. Ayrıyeten yeniden dediğimiz üzere oyun noktasında renk tonlarıyla da çok tatmin edici bir oluyor Plex.

Başarılı Performans

Buradan telefonun performansına yönelik deneyimlerimize geçelim. Plex’te 8 çekirdekli Snapdragon 675 işlemci kullanılıyor ve buna 6 GB eşlik ediyor. Depolama ünitesi olarak da 128 GB alan konum alırken, telefonda microSD kart desteği de bulunuyor ve böylelikle 256 GB’a kadar hafızayı arttırabiliyorsunuz. Aslında dahili depolama meydanı ziyadesiyle ehil olacaktır. En azından bu vade boyunca biz dolduramadık.

Android 9 işletim sisteminin konum aldığı telefonda arayüzde de çok rahat dolaşabiliyorsunuz. Bu bahiste da rastgele bir teklemeyle karşılaşmadık. Arayüzün optimizasyonu çok hoş yapılmış. Arayüz esasen nispeten sade tasarlanmış, aradığınız her şeyi kolaylıkla bulabiliyorsunuz içinde.

Bu arada şu an Android 9 işletim sistemiyle çalışıyor olsa da Android 10 güncellemesi alacak. Bunun da haberini verelim.

İşletim sisteminin yanında umumî performansı konusunda da açıkçası 1 ay içinde rastgele bir kasma, donma üzere sorunlarla karşılaşmadığımız Plex’te, az evvel de bahsettiğimiz üzere PUBG olsun, Asrî Warfare ve Asphalt 9 üzere tanınan oyunlar olsun, rastgele bir kahır gözlemlemedik. Şu an hala birinci günkü üzere bir performans gösteriyor. Tekrar sıcaklık konusunda da telaş etmenize gerek yok, telefonun ısı idaresi pek uygun seviyede.

Plex’in pil performansına da geçeceğiz ama ondan evvel bu adımda bahsetmemiz gereken bir nokta daha var. Telefonda birinci günden bu yana hem parmak izi hem yüz tanıma metodlarını kullanıyoruz. İzleyenler bilirler, incelemede parmak izi sensörünün konumuna alışmak gerektiğini söylemiştik. Bu hakikat. Telefonun ardındaki sensörün etrafındaki bezelin ince tutulmuş olması nedeniyle birinci 1 – 2 hafta bölgesine alışmakta güçlük çektik. Fakat sonradan zorluk çıkartmıyor. Sensör de zati çok süratli çalışıyor. Alışma sürecinde daha çok yüz tanıma metoduyla kilidi açtık, ama onda da karanlık ortamlardayken kamera algılamakta güçlük çekebiliyor, onu da söyleyelim.

Ülkü Pil Ömrü

TCL Plex’te 3820 mAh kapasitesinde bir batarya bulunuyor. Bu alan günlük, sıradan tasarruflar için çok yerinde. Biz umum günlük kullanımızda telefonu umumî olarak oyun performansıyla yormadık elbette, çünkü bunun için pek vaktimiz yok. Lakin gün içinde çokça telefon görüşmesi yapıp toplumsal medya pratiklerinde kullandığımız telefonla, böylesi bir senaryoda akşam olduğunda şarja takmanız gerekmiyor; şarj sonraki gün, akşama kadar, saat 6 – 7 sularına kadar kâfi olabiliyor.

Şayet telefonda daha ağır oyun oynuyorsanız ise direkt olarak oyun performansıyla tam ekran parlaklığında 4 – 5 saat arası oyun oynayabileceğinizi söyleyebiliriz. Sinema izliyorsanız ise bu vade tekrar tam ekran parlaklığında 7 – 8 saati bulabiliyor.

Şarj suratında ise Plex’i incelediğimizden bu yana bir değişim yok. Kendi 18W’lık şarj adaptörüyle şarj ettiğinizde, 1 saat 20 içinde telefonu tam kapasite şarj edebiliyorsunuz. Aceleniz varsa yalnızca 10 dakikalık bir şarjla yüzde 14 doluluk nispetine erişebiliyorsunuz. 30 dakika içinde de yüzde 45’ini doldurabiliyorsunuz bataryanın.

Keyifli Kamera

Plex, 3 kameralı bir akıllı telefon. Ana kamerada kullanılan Sony IMX582 sensör ile 48 MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Lakin burada dikkat edilmesi gereken nokta, ana kameranın varsayılan olarak 12 MP ölçüsünde fotoğraflar çektiği olacak. Şayet çekeceğiniz fotoğrafta daha çokça detay bulunmasını, daha yüksek çözünürlüklü olmasını istiyorsanız o devir arayüzden 48 MP‘e geçiş yapmalısınız. Bu modda yapacağınız çekimlerde böylelikle yüksek detay alabiliyorsunuz.

Misal mevzu ön kamera için de makbul. Ön kamera da varsayılan olarak 6 MP ölçüsünde çekim yapıyor. Tekrar birebir formda kamera arayüzünden Vesair sekmesinden Yüksek Piksel’i etkinleştirdiğinizde, ön kamerayla da 24 MP olarak fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Telefonda artta 2 farklı kamera daha nokta alıyor. Bunlardan biri 123 kademelik geniş açılı ve 16 MP ölçüsünde olurken, gayri kamera ise külliyen gece çekimleri için bölge alıyor. Halihazırda yapacağınız çekimlerde aslında yapay zeka gece çekimlerinde size yardımcı oluyor, ama kamerayı Muhteşem Gece moduna aldığınızda renk tonlarının daha doygun olduğu sonuçlar ortaya çıkıyor. Renk tonlarını arttırarak çekim yapabiliyor böylelikle kamera.

Yapay zeka desteğinden kamerada faal olarak faydalanıyorsunuz. Sırf gece çekiminde değil, pek çok koşuldaki çekimlerde yardımcı oluyor. Tekrar fotoğraf çekimlerinde HDR desteğinden de canlı olarak faydalanabiliyorsunuz.

Açıkçası kameralarıyla şık sonuçlar ortaya koyuyor Plex. Kullandığımız müddet içinde yaptığımız çekimlerde de şık sonuçlar üretti sahihi. 4K görüntü kaydı yapabildiğini de söyleyelim ve son olarak sizlerin de görmesi ismine Plex’i kullandığımız mühlet içinde yaptığımız çekimleri de sizlerle paylaşalım.

TCL Plex ile çekilen fotoğrafları derhal yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak kıymetlendirecek olursak TCL Plex, 1 aylık tasarrufumuz doğrultusunda pek çok açıdan şad kaldığımız bir telefon oldu. Bu mealde telefonla ilgili birinci günkü fikirlerimiz pek değişmedi akıllıcası. Münhasıran ekranı olmak kaydıyla, tasarımı, performansı ve pil ömrü ile segmenti için pek rekabetçi bir model oluyor Plex. Bu noktada geçirdiğimiz 1 ay ahir hala rahatlıkla satın alınabilecek bir model olduğunu söyleyebiliriz.

ADVERTORIAL

Yorum Ekle