Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Tatlı patatesin yararları nelerdir? Tatlı patates suyu ne işe yarar?

Tatlı patatesin yararları nelerdir? Tatlı patates suyu ne işe yarar?

Al olarak da geçen tatlı patates, Uzak şark memleketlerinde sıklıkla tüketilir. Tam bir C vitamini deposu olan tatlı patatesin kabuğundan suyuna kadar her tarafında bin bir derde deva var. Memleketimizde yeni yeni tanınan olmaya başladı. Ama Anadolu köylerinde tatlı patatese benzeri patates çeşidi yüzyıllardır tüketilir. Evet tatlı patatesin yararları nelerdir? Tatlı patates suyu ne işe yarar? Soruların cevabı…

Japonya’da lpomoea batates olarak makbul. Kahkahaçiçegilleri ailesine bağlı olan tatlı patates, yumruları olan nişastalı bir besindir. Orta Amerika anavatanı olmasına karşın en çok üreten ve tüketen Asya Kıtası’ndaki memleketlerdir. Tüm yerküreye da buradan dağılmış bir lezzettir. Tatlı patatesin kendisinin yanı sıra yaprakları ve filizleri de yenilir. Görünüş olarak patatese benzese bile aslında birebir aileden bile gelmemektedir. Külliyen farklı bri aileye mensup olan tatlı patatesin 50 cinsi vardır. Ama bu tipler içinde zehirli olanları da mevcut olduğundan tüketildiğinde dikkat edilmelidir. Renk ve tat olarak sıradan patatesten farklıdır. Amerikalılar tatlı patatese yam deseler bile uzaktan yakından yam ile bir benzerliği yoktur. Guliten içermediğinden ülkü olan besinler listesinde birinci sırada yan alır. Asya ve Güney Amerika da bu besin yüzyıllardır tıbbı hedefli tüketilir. Tabiatta A vitamini bakımından en varlıklı besin olduğundan günümüzde araştırmalara da mevzu oldu. İlaçların ve endüstriyel eserlerin geliştirilmesinde ham husus olarak kullanılır. 2013 yılında yapılan bir araştırma içerdiği polifenol hususunun kanserli hücrelerin çoğalmasını engellediği gözlemlenmiştir. Yüksek lif düşük kalori sayesinde diyet listelerinde de birinci sırlarda konum alır. Güney Amerika’da ekseriyetle turuncu renkte olan tatlı patatesin Asya Kıtası’nda ise sarı ve mor renkleri vardır. 

TATLI SUYU NE İŞE YARAR?

Garnitür, püre, közleme ve kızartması yapıldığı üzere kaynatılarak da tüketilir. Uygunca yıkanıp kabuklarıyla birlikte kaynatılabilen tatlı patatesin suyu da tüketilir. Bilhassa sindirim sorunu yaşayanlar için ülkü bir besin olan tatlı patates, reflü ve ülser üzere mide problemlerine güzel gelir. Bunun yanı sıra uzun periyodik tokluk hissi sağlar. Bu yüzden kilo vermek isteyenler bu halde de tüketebilir. Yerkürenin 7. azık kaynağı olarak görülen tatlı patates, bu sayede vücudun gereksinimi olan A vitaminin yüzde 80’ini rahatlıkla karşılar. Japonya da yapılan araştırmalarda tatlı patatesin anemi ve hipertansiyon illetlerinin tedavisinde kullanılabilirliği kanıtlanmıştır. 

TATLI PATATESİN YARARLARI NELERDİR?

İçerdiği yüksek lif sayesinde sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını destekler. Bu sayede mide ve bağırsak illetlerinin oluşumunu önler. Ayrıyeten kolay sindirildiğinden kilo vermede yardımcı olur. Lif hem kilo vermeyi sağlar hem de uzun mühlet tokluk hissi verir. 

Polifen hususlar vücuttaki DNA hücrelerinin deforme olmasını engelleyerek tümörlerin oluşmamasını sağlar. Bu özelliği sayesinde kanseri önler yahut kanser tedavisinde tesirlidir. Polifen unsuru bakımından varlıklı olan tatlı nizamlı tüketildiğinde bu üzere önemli sıhhat dertlerinin yaşanmasını önler.

Dimağ ve göz sıhhatinde en tesirli olan besin A vitaminidir. A vitamini sayesinde bu yanlarda oluşan illetlerin yaşanma riski azalır. Havuç bu bakımından tesirli bir besindir. Gelgelelim bir orta uzunluk tatlı 10 havucun sağladığı A vitaminin yüzde 50’sini karşılamada tesirlidir. 

Tatlı olarak isimlendirilse da içeriğinde şeker orantısı nispeten düşüktür. Bu özelliği bakımından şeker hastalarının da tüketmesinde sakınca yoktur. Kandaki şeker orantısını düzenleyerek şeker indeksinin yükselmesini handikaplar. Birebir vakitte kan hücrelerini istikrarda tutarak tansiyonun düşmesi ya da yükselmesini de pürüzler.

Beta-karoten bakımından güçlü olan tatlı patates, cilt sıhhatine da yarar sağlar. Eski yıllarda hatunlar bilhassa bu patates çeşidinin suyu ile tonik yapıp kullanılırdı. Ciltteki tüm meyyit hücreleri temizleyerek kırışıklık yıpranmanın yanı sıra sivilce ve akne oluşumunu da önler. 

Vücuda alınan kimi besinler güce dönüştürülmediğinde yağlanmaya neden olur. Bu da yorgunluk hissinin artmasını sağlar. Lakin tatlı patates içerdiği B6 vitamini sayesinde alınan besinler kuvvete dönüştürerek vücudun daha dinçte kalması sağlanır.

Ayrıyeten kış aylarında artan üst teneffüs yolları hastalıklarına da güzel geldiği bilinir. İçerdiği C vitamini sayesinde antioksidan tesiri göstererek bağışıklık sistemini güçlendirir. 

Had hücrelerini sakinleştirerek gerilim tasa üzere ruhsal illetlerin yaşanmasını önler. Ayrıyeten uyku üzere sorunlarına de yeterli gelir.

TATLI PATATESİN ZARARI VAR MIDIR?

Tatlı patates toprak altı yetişen bir besin olduğundan yüksek ölçüde fitik asit içerir. Bu yüzden çokça tüketildiğinden önemli illetlere davetiye çıkartır. Başkaca tatlı patates güçlü bir vitamin ve mineral içerdiğinden çabuk zehirlenmeye neden olabilir. Kusma, ishal ve karın ağrısı üzere problemlere yol açar. Ölçüsünce tüketilmesi her hengam önerilir. Başkaca yabani çeşidi ziyade olduğundan birtakım çeşitleri zehirlenmeye sebep olabilir. 

Yorum Ekle