Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Tarçının yararları nelerdir? İbrahim Saraçoğlu’ndan bağırsakları temizleyen tarçın kürü

Tarçının yararları nelerdir? İbrahim Saraçoğlu’ndan bağırsakları temizleyen tarçın kürü

Sütlü tatlıların eşsiz lezzeti olan tarçının aslında insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? Alternatif tıptaki tasarrufu eski Mısır tarihine kadar uzanan tarçın, günümüzde daha çok tatlılarda tercih edilir. Ama tarçın çok güçlü bir antimikrobiyal özelliği vardır. Pekala tarçının yararları nelerdir? Tarçın hangi marazlara âlâ gelir? Sizler için tarçın hakkındaki tüm bu soruların cevaplarını araştırdık.

Defne ailesine ilişkin olan tarçın, ağacının iç gövdesi sıyrılarak elde edilir. Kurutulup öğütülen tarçın, soyulurken içe akıllıca kıvrımlı olur. Çubuk formunda sıyrılan tarçının, keskin bir kokusu ve eşsiz tadı vardır. Tanen ve uçucu yağ içeren tarçın, kahve, çikolata ve meyveli sodalarda ham unsur olarak kullanılır. Orta Asya’da tüketimi ziyade olan tarçın Osmanlı mutfaklarının ise vazgeçilmez baharatlarından biridir. Ilmî literatürde cinnamomum olarak makbul. kabuklarında yüksek ölçüde polifenol olan tarçın, güçlü bit antioksidan aslıdır. Makûs kolesterolü düşürmede tesirli olan tarçın tıpkı artırımdan vücuttaki mantarlı bakterileri de atmada tesirlidir. M.Ö yıllarda Çinliler tarafından yalnızca ilaç olarak kullanılan tarçın, İpek yoluyla Avrupa’da yayıldığında nispeten bedelli bir olarak görülmüştür. Diyabet illetiyle savaşan tarçın birçok araştırmaya bahis oldu. 

TARÇININ YARARLARI NELERDİR?

– Vücut içerisinde artan toksin hücrelerin yaşlanmasını hızlandırır. Bunun yanı sıra illetlerin yaşanma mümkünlüğü da artar. Fakat yapılan araştırmalarda tarçın içeriğinde güçlü antioksidan içerdiğinden bu durumun yaşanmasını azaltır. Mahsusen mevsim geçişlerinde artan virüs ve bakteri nedeniyle yaşanan üst teneffüs yolu marazlarını önler. Başkaca had hücrelerinin deformasyona uğramasını engelleyerek gerilim ve yorgunluğun da önüne makbul. 

– Anti inflamatuar özelliğe sahip olan tarçın, beğenilmeyen kolesterol seviyesini düşürerek kalp buhranı, felç, yüksek tansiyon ve kan basıncın artış risklerini düşürür. Organların hücre dokularını yeniler. Nikotin ve kafeinden etkilenen akciğeri yenilemede güçlü bir baharattır. 

– Yapılan araştırmalarda tarçının kandaki şeker seviyesini düşürdüğü yani insülin direncini kırdığı tespit edilmiştir. Kan dolaşımını düzenleyerek, sindirimde güce dönüşen karbonhidratların süratle parçalanıp yok olmasını pürüzler. Böylelikle vücudun gücünü artırır. 

– Dimağ ziyade protein aldığından hücrelerinde hasar oluşur. İç sıvısında kayıp yaşayan dimağda şiddetli ağrılara neden olur. Ayırca motor hareketlerini olumsuz etkileyen bu durumu engellemede de yararlı besinler sıralamasında başlarda bölge alır. Bilhassa parkinson illetinde doğal ilaç olan tarçın bayin nöronlarının işlevselliğini denetim eder. 

– Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne makbul. Mahsusen kolonlardaki bakterileri azaltır. Sindirim problemlerinin önüne makbul. Kolon kanserinin oluşmasındaki en büyük etken besin atıklarıdır. Gelgelelim tarçın güçlü bir temizleyici olduğundan kolonları temizler. 

– Dikkat eksikliği çağdaş çağ marazları arasında birinci yan alır. Bu illeti yaşayan kimseler daima ölçüsüz öfkeli, sabırsız ve süratli konuşma üzere belirtilerle kendilerini gösterir. Ömür kalitesini düşüren bu hastalık için en tesirli besin tarçındır. Tarçın dimağ ve hudut fonksiyonlarını düzenlediğinden doğal bir tesir ile kişinin belirtileri yaşamasını handikaplar.

– Sindirim sistemindeki besinlerin parçalanıp kana karışması yavaşladıkça vücudun yağlanma orantısı da bir o kadar artar. Fakat tarçın besinleri yanlışsız enzimlemeye yardımcı olarak içerdiği lifle tokluk hissi sağlar. Böylelikle kilo vermek isteyenler için ülküdür.

– Salmonella bakterisi besin zehirlenmelerini tetikler bu da kusma bulantı üzere sıhhat dertlerine neden olur. Lakin tarçın bunun içinde tesirli doğal bir ilaçtır. Bakterinin tesirlerini kısa vadede yok ederek bağırsakların işlevselliğini artırır.

– Kolajen üretimi muayyen bir yaştan sonra yavaşlar. Bu hususun azalması ile kişinin dokuları yaşlanma belirtileri gösterir. Ama tarçın kolajeni artırmada tesirlidir. Bunun yanı sıra saç derisine ve cilde yapılan tarçın maskeleri de buradaki hücreleri sıhhatini korur. 

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN TARÇIN KÜRÜ

Kolon kanserine davetiye çıkaran nitrozamin hususunun oluşumunu maniler. Bağırsak ve kolonlardaki hücrelerin yapısını güçlendirir. 

– Bir bardak klorsuz su

– Bir çubuk tarçın

Akşam yemeklerden 2 saat sonra bir bardak kaynayan klorsuz suyun içine çubuk tarçını ekleyin. 5 dakika kaynadıktan sonra süzüp ılık olduktan sonra bir bardak için. Bu uygulamayı haftada 4 gün sistemli yapıldığında olumlu sonuçlar alınır. 

Yorum Ekle