Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Tahinin sıhhate yararları nelerdir? Sahurda 3 yemek kaşığı tahin tüketirsek ne olur?

Tahinin sıhhate yararları nelerdir? Sahurda 3 yemek kaşığı tahin tüketirsek ne olur?

Susamın ezilerek elde edilen tahin vesair ismiyle tahin insan sıhhatine nispeten yarar sağlayan bir besindir. Mahsusen magnezyum eksikliğini gideren tahin, kronik yorgunluğunda yaşanmasını önler. Kanserli hücrelere karşı vücudun direncini artıran tahine dair merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Pekala tahinin sıhhate yararları nelerdir? Sahurda 3 yemek kaşığı tahin tüketirsek ne olur?

Tahin, susam tohumunun ezilmesi ile elde edilir. Kalsiyum kaynağı olan tahin ekseriyetle kahvaltılarda tüketilir. Tahin birtakım memleketlerde farklı emellerle da tüketilmektedir. Örneğin; Irak’ta susam yağı olarak kullanılan tahin, Hindistan’da ceviz ile karıştırılıp çerez olarak yenilir. İsrail ve Japonya’da ise ekseriyetle sos olarak tüketilir. Memleketimizde ise çoklukla tahin, pekmez ile kahvaltılarda tüketilir. Tahin içeriğinde kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, demir, bakır ve çinko üzere minerallerle birlikte E vitamini de bulundurmaktadır. Bunların vücudumuza yararları ise saymakla bitmez. Yapılan araştırmalarda asrî çağda artan kronik yorgunluk üzere marazların tedavisinde olumlu sonuçlar verir. Kahvaltıda tüketilen bir kaşık tahin gün uzunluğu vücudun kuvvetini yükseltir.  Tahin nasıl yapılır?Susamın kabukları çıkartılarak 200 radde de kavrulur. 3 saat aralıksız kavurulan susamlar aniden ezilerek tahin haline getirilir. Kahvaltı sırasında bal yahut pekmez ile karıştırılarak tüketildiğinde gün uzunluğu vücuda güç verir.

TAHİNİN SIHHATE YARARLARI NELER? 

Tahin içermiş olduğu omega 3 yağ asitleri sayesinde, kalpte iltihaplara bağlı olarak gelişen kardiovaskuler marazları önler. Kolesterol seviyesini istikrarlar.

Tahin bağışıklık sistemini destekleyen demir, çinko, selenyum üzere minareler epeyce zengindir. Bu sayede 5 yemek kaşığı tahin tüketildiğinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Tahinin içerisinde bulunan yüksek kalsiyum kemik gelişimine ek sağlar. Bilirkişiler mahsusen gelişim çağındaki evlatlar, adet devrinde ve gebelerin tüketmesini öneriyor. İçerdiği amino asit sayesinde kemikleri geliştirirken kasları kuvvetlendirir. Birtakım spor eğitmenleri kas yapanlara da tahin tüketmelerin tesirli olacağını vurguluyor.

 Vücutta biriken toksin ve bakteriler bir müddet sonra zehirlenme nispetini artırır. Tahin içerdiği birleşenler vücuttaki tüm toksinleri atmada epeyce tesirlidir. Günde 5 yemek kaşığı tahin, vücutta zehir birikmez idrar ve dışkı yolu ile atılır.

Dimağ sıhhati için ek takviyelerin başında gelir. Hafızayı kuvvetlendirir. İçerdiği A ve B vitaminleri sayesinde beyindeki hudut hücrelerini güçlendirerek dimağın bilgiyi tutan nahiyesinin daha sağlıklı işlemesini sağlar.

– Tahin içerdiği demir hususu sayesinde kandaki hemoglabin nispetini artırarak anemi illetini önler. 

Birebir hengamda tahin saçların hücre yapısını kuvvetlendirir ve cilde sürüldüğünde ışıltı sağlar.

SAHURDA YEMEK KAŞIĞI TAHİN TÜKETİRSEK NE OLUR?

İnsan vücudunun gün içinde muhtaçlık duyduğu unsurlardan biri proteindir. İbrahim Saraçoğlu, et sevmeyen şahısları de oluşan bu eksikliğin önemli marazlara davetiye çıkardığını belirtiyor. Bu yüzden Saraçoğlu, kahvaltılarda yüzyıllardır klâsik olan tahinin tüketilmesini tavsiye eder. Nizamlı olarak günde beş yemek kaşığı tahin tüketerek kemik ve kaslardaki ağrılar hafifletilir. Bunun yanı sıra Ramazan ayı boyuca da sahurlarda 3 yemek kaşığı tüketilmeli. Gün içinde vücudun enerjik kalmasını sağlar. Hudut hücreleri yenilenir. En değerli tesiri ise hafızayı güçlendirir ve kanserli illetlere taban hazırlayan dertleri azaltır. Çikolata içerdiği unsurlar nedeniyle şiddetli alerjiye neden olur. Başkaca kandaki şeker nispetini olumsuz tesirler. Fakat tahinin hiç bir alerjik durumu yoktur. Diyet yapanlar içinde hem kilo verip hem zinde kalmak istiyorlarsa salatalarına bir yemek kaşığı tahin dökerek ara öğün yapmaları tavsiye edilir. 

TAHİNİN ZARARI VAR MIDIR?

İçeriğinde yüksek orantıda doymamış yağ asidi vardır. Bu yüzden vücuttaki iltihap orantısını artırır. Bu da kemiklerin ve kasların iltihaplanmasına neden olur. Gün içerisinde ölçüsünce tüketmek bu yüzden yarar sağlar. Ayrıyeten şiddetli tüketildiğinde kilo alımına yol açar. Her besin azığında olduğu üzere tahinde de zehirlenme vakası epeyce yüksektir. 

Yorum Ekle