Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Tahinin sıhhate yararları nelerdir? Günde 5 yemek kaşığı tahin tüketirsek ne olur?

Tahinin sıhhate yararları nelerdir? Günde 5 yemek kaşığı tahin tüketirsek ne olur?

Susamın ezilerek elde edilen tahin vesair ismiyle tahin insan sıhhatine hayli yarar sağlayan bir besindir. Kanserli hücrelere karşı vücudun direncini artıran tahine dair merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Pekala tahinin sıhhate yararları nelerdir? Günde 5 yemek kaşığı tahin tüketirsek ne olur? Tüm soruların tıpkı haberin detayında…

Tahin, susam tohumunun ezilmesi ile elde edilir. Kalsiyum menşesi olan tahin ekseriyetle kahvaltılarda tüketilir. Tahin birtakım memleketlerde farklı gayelerle da tüketilmektedir. Örneğin; Irak’ta susam yağı olarak kullanılan tahin, Hindistan’da ceviz ile karıştırılıp çerez olarak yenilir. İsrail ve Japonya’da ise ekseriyetle sos olarak tüketilir. Memleketimizde ise ekseriyetle tahin, pekmez ile kahvaltılarda tüketilir. Tahin içeriğinde kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, demir, bakır ve çinko üzere minerallerle birlikte E vitamini de bulundurmaktadır. Bunların vücudumuza yararları ise saymakla bitmez. Tahin nasıl yapılır? Susamın kabukları çıkartılarak 200 aşama de kavrulur. 3 saat aralıksız kavurulan susamlar aniden ezilerek tahin haline getirilir. Kahvaltı sırasında bal yahut pekmez ile karıştırılarak tüketildiğinde gün uzunluğu vücuda güç verir.

TAHİNİN SIHHATE YARARLARI NELER? 

Tahin içermiş olduğu 3 yağ asitleri sayesinde, kalpte iltihaplara bağlı olarak gelişen kardiovaskuler illetleri önler. Kolesterol seviyesini istikrarlar.

Tahin bağışıklık sistemini destekleyen demir, çinko, selenyum üzere minareler bakımından hayli zengindir. Bu sayede 5 yemek kaşığı tahin tüketildiğinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Tahinin içerisinde bulunan yüksek kalsiyum kemik gelişimine ek sağlar. Bilirkişiler münhasıran gelişim çağındaki evlatlar, adet vaktinde ve gebelerin tüketmesini öneriyor. İçerdiği amino asit sayesinde kemikleri geliştirirken kasları kuvvetlendirir. Kimi spor eğitmenleri kas yapanlara da tahin tüketmelerin tesirli olacağını vurguluyor.

 Vücutta biriken toksin ve bakteriler bir müddet sonra zehirlenme orantısını artırır. Tahin içerdiği birleşenler vücuttaki tüm toksinleri atmada epeyce tesirlidir. Günde 5 yemek kaşığı tahin, vücutta zehir birikmez idrar ve dışkı yolu ile atılır.

Dimağ sıhhati için ek takviyelerin başında gelir. Hafızayı kuvvetlendirir. İçerdiği A ve B vitaminleri sayesinde beyindeki had hücrelerini güçlendirerek dimağın bilgiyi tutan nahiyesinin daha sağlıklı işlemesini sağlar.

– Tahin içerdiği demir unsuru sayesinde kandaki hemoglabin orantısını artırarak anemi illetini önler. 

Birebir devirde tahin saçların hücre yapısını kuvvetlendirir ve cilde sürüldüğünde ışıltı sağlar.

GÜNDE 5 YEMEK KAŞIĞI TAHİN TÜKETİRSEK NE OLUR?

İnsan vücudunun gün içinde gereksinim duyduğu unsurlardan biri proteindir. İbrahim Saraçoğlu, et sevmeyen insanları de oluşan bu eksikliğin önemli illetlere davetiye çıkardığını belirtiyor. Bu yüzden Saraçoğlu, kahvaltılarda yüzyıllardır klâsik olan tahinin tüketilmesini tavsiye eder. Nizamlı olarak günde beş yemek kaşığı tahin tüketerek kemik ve kaslardaki ağrılar hafifletilir. Hudut hücreleri yenilenir. En kıymetli tesiri ise hafızayı güçlendirir ve kanserli marazlara yer hazırlayan dertleri azaltır. Çikolata içerdiği unsurlar nedeniyle şiddetli alerjiye neden olur. Ayrıyeten kandaki şeker orantısını olumsuz tesirler. Lakin tahinin hiç bir alerjik durumu yoktur. Diyet yapanlar içinde hem kilo verip hem zinde kalmak istiyorlarsa salatalarına bir yemek kaşığı tahin dökerek ara öğün yapmaları tavsiye edilir. 

Yorum Ekle