Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Susam yağının cilde yararları nelerdir? Susam yağı cilde nasıl uygulanır?

Susam yağının cilde yararları nelerdir? Susam yağı cilde nasıl uygulanır?

Umumiyetle poğaça şekli hamur işi tanımlara çok yakışan susamdan elde edilen yağ, asırlardır hatunlar tarafından rağbet görüyor. Sıklıktan bakımına kadar birçok ortamda kullanıldığı bilinen susam yağı hakkında merak edilen soruları sizler için cevaplıyoruz. Münhasıran yaşlanma aksisi bakım önerisi arayanlar için mucizevi olacak susam yağı hakkında haberleri sizler de okumalısınız.

Susam yağı; Cilt ve sıhhatinde sıklıkla kullanılan bitkisel yağlardan biridir.  Pedeliaceae familyasının bir mensubu olan ve daha çok Afrika’da yetiştirilen susam bitkisinin derhal üst kısmındaki kapsülden çıkarılan tohumlardan elde edilen susam yağı; umumi sıhhatimizin yanı sıra cilt ve saç sıhhatimize da pek çok açıdan ekte bulunuyor. Yemeklerde zeytinyağına alternatif olarak kullanıldığında bağışıklık sistemimizi güçlendiren bu lezzetli yağ, kanser başta olmak üzere birden fazla illete yakalanma riskimizi düşürüyor. Fosfor, çinko, kalsiyum, bakır, demir, manganez, B6 açısından epeyce varlıklı bir besin olan susam yağı; başta cilt bakım kremleri olmak üzere birden fazla kozmetik eserde de bileşen olarak mahal alıyor. 

Kuru cilt tipine sahip olanların ciltlerini nemlendirmek hedefiyle kullanabileceği susam yağı, yağlı ciltler tarafından kullanıldığında ise cildin yağlanmasını geciktiriyor. Sonunda yağlı ciltlerdeki parlama derdini en aza indiriyor. Cildimizde kolajen üretimini teşvik eden bu bitkisel yağ; doğal bir peeling tesiri göstererek, cilt hücrelerimizin yenilenmesini sağlıyor. Yani cildimizi toksinlerden, makyaj kalıntılarından ve kirden temizleyerek, derinlemesine arındırıyor. 

Kuru ciltlerin en büyük sorunu olan cilt pullanmalarını, dökülmelerini ve kızarıklıklarını gideren susam yağının cilde yararları arasında cildimize yumuşaklık katması da bulunuyor.Cildimizi pürüzsüzleştiren ve cildimizin elastikiyetini maksimize eden bu yağı bebeksi ve ipeksi bir cilde sahip olmak ismine tertipli olarak kullanabilirsiniz.

E ve A vitaminleri açısından kusursuz bir menşe olan susam yağı; cildimizdeki yara, kesik ve yanık izlerinin üzerine sürüldüğünde bu yara ve yanıkların daha kısa bir mühlet içerisinde güzelleşmesine imkan tanıyor. Birebir hengamda cildimizdeki yara ve yanık izlerinin görünümünü hafifletiyor.

Yağlı ciltler tarafından kullanıldığında gözenekleri temizleyen ve gözeneklerin nefes almasına aracılık eden bu yağ; ciltteki siyah noktalar, iltihaplı sivilceler ve aknelerle savaşıyor.

Güçlü bir anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel olarak sivilce ve aknelerin cildimizde daha da belirginleşmesinin ve daha geniş yerlere yayılmasının önüne geçiyor.

Sedef ve egzama semptomlarını en aza indirgeyen susam yağının cilde yararları arasında egzamanın neden olduğu kaşıntıları gidermesi de bulunuyor. Nizamlı olarak kullanıldığında sedef ve egzamayı güzelleştirici bir özellik sergilemenin yanı sıra cildimizde mantar oluşumunu önemli nispette önlüyor.

Selülitlerin ve çatlakların üzerine sürüldüğünde ise tedavi edici bir rol üstleniyor. 1-2 aylık tasarruf sonrasında bacak, basen ve kalça yerinizdeki çatlaklar ve selülitlerde gözle görülür bir güzelleşmeye tanık olmanızı sağlıyor.

SUSAM YAĞI CİLDE NASIL UYGULANIR?

Susam yağı cilde direk masaj olarak uygulanabilir. Cildi nemlendiren susam yağı cildi sürün ve ortalama 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile uygunca durulayın ve çokça yağı alın. Susam yağını zeytin yağı yada badem yağı ile karıştırıp banyo öncesi bütün vücudunuza sürebilirsiniz.

Kaş ve kirpik bakımı yapmak için akşam yatmadan evvel az ölçüde sürebilirsiniz. Şayet Hint yağı ile karıştırıp kaş ve kirpiğe sürerseniz kaşların dökülmesini önler başkaca bakımlı olmasını sağlar. Cilt lekeleri, yara ve yanıkların yok olması için susam yağı tesirli sonuçlar sunar.

Susam Yağı ve Karbonat Maskesi

Cildinizi meyyit hücrelerden arındırmak, yani yenilemek ismine Suna Dumankaya’nın bu peeling teklifine bir talih verebilirsiniz.

MATERYALLER

1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karbonat
2 yemek kaşığı kakao
3 yemek kaşığı susam yağı

HAZIRLANIŞI

Tüm materyalleri elverişli bir kasede karıştırın.

Karışımı tüm yüzünüze ovarak, sürün.

3-5 dakika bekledikten sonra duş alın.

Haftada bir sefer bu peelingi cildinize uygulayın.

Yorum Ekle