Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Sumak suyunun yararları & Sumak suyu nasıl yapılır? Sumak bitkisi!

Sumak suyunun yararları & Sumak suyu nasıl yapılır? Sumak bitkisi!

Bitki halinde yetişen sumak topluluğu ayrıştırılarak kullanılır. Öğütülür ya da kurutularak baharat olarak tüketilen sumak içerdiği yüksek besin bedelleri sayesinde sıhhatine yarar sağlar. Sumak suyunun yararları nelerdir? Sumak suyu nasıl yapılır? Ekşi tadı olan sumak Anadolu yemeklerinin baş tacıdır. Münhasıran üst teneffüs yolları hastalıklarına neden olan virüslerin tesirlerini kısa müddette yok eder.

Yabani otlar arasında yanını alan sumak meyvesi toplanır ve kurutularak toz haline getirildikten sonra baharat olarak kullanılır. Acilen hemen her toprakta yetişen bu otun yekunda 150 tipi bulunmaktadır. Sırf iki çeşidi zehirsizdir. Ekşi tada sahip sumak, limonun olmadığı vakitlerde alternatif olarak kullanılır. Yapılan araştırmalarda limon üzere sumağın da antioksidan özelliği olduğu gözlemlenmiştir. Birebir vakitte bilirkişiler üst teneffüs yolu hastalıklarında ilaç kullanmadan sumak suyu ile tedavi olunabileceğini vurguluyor. Sistemli tüketildiğinde vücut içerisine gire bakteri ve virüslerin tesirlerini ortadan kaldırıyor. Türkiye’de münhasıran Şark Anadolu mutfağının vazgeçilmezi olan sumak, kuru dolma üzere yemeklerin sıra ağız içi yararlarda kullanılan en güçlü doğal ilaçtır.  Tohum olarak toplanan sumak tuz ile havanda dövülerek kullanılır. Soğan üzere ağır kokuya neden olan besinlerle bir arada yapılarak kokularının tesirleri azaltılmaya çalışılır. 

SUMAK GARGARASI NE İŞE YARAR?

Daima diş eti sorunu yaşayan ve ağız şikayeti olanlar için gargara ülküdür. Ayrıyeten tükürük bezlerinin çalışmasını destekler. Ağız içinde enfeksiyon oluşmasını önler. Bu yüzden yara oluşumunu maniler. 100 mililitre suya bir yemek kaşığı sumak atın. Kaynatın ve ocaktan aldıktan sonra ılık hale geldikten sonra sabah akşam günde iki sefer gargara yapabilirsiniz. 

SUMAK ÇAYI NASIL YAPILIR?

Güçlü bir antiseptik özelliği olan sumaktan elde edilen çay, enfeksiyon ve bakterileri süratle vücuttan atar. İki hafta sistemli tüketildiğinde yararını gösteren sumak çayını yapmak için; Bir buçuk su bardağı suyu cezveye koyun içine de bir tatlı kaşığı sumak atın kaynatın. 5 -6 dakika sonra ocaktan alıp ılık olmasını bekleyin. Ilık oldukta sonra tüketin. Lakin günde bir bardak kafidir. 

SUMAK SUYUNUN YARARLARI NELERDİR? 

Kandaki insülin nispetini istikrarlar. Bu özelliği sayesinde diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gereken besinler arasındadır. Lakin çoka kaçılmaması gerekir. Aksi halde yararlı olan bu besin tansiyonun yükselmesine yol açabilir. Yüksek tansiyon hastalarının ne kadar tüketmesi gerektiği konusunda bir ekspere başvurmasında yarar var.

Antioksidan tesiri sayesinde üst teneffüs yolları hastalıklarında aniden meydana gelen yüksek ateşi düşürerek dimağ sıhhatini korur.

Hafta da bir bardak tüketilen sumak suyu, had sisteminde deforme olmuş hücrelerin sayısını azaltarak sağlıklı hücrelerin artmasına yardımcı olur. Yorgunluk, gerilim ve depresyon üzere rahatsızlıkların yaşanma riskini de azaltır.

Azık zehirlenmesi esnasında sumak baharatını kaynatıp bir bardak içmeniz yararlı olacaktır. Hem midenizi hem de bağırsaklarınızı temizleyerek idrar ve dışkılamayla zehirlenmeye neden olan zararlı bakterileri vücuttan atar. 

Sumak suyu, sindirimi düzenlediği için zayıflamak içinde kullanabilirsiniz. Tıpkı hengamda gün içerisinde yarım çay bardağı tükettiğiniz sumak suyu hazımsızlık ve şişkinliği de önler.

İştahsızlık sorunu yaşayan evladınıza sumak suyundan ayda bir defa içirmeniz de yarar vardır. Hem evladınızın vücut direncini artırır hem de iştahını açarak daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olur.

SUYUNDAN ELDE EDİLEN ÖBÜR USULLER

Sumak, çoklukla tırnak altlarında oluşan dolamanın uygunlaşması için de kullanılan doğal tedavi sistemlerinden biridir. Kaynayan sumak suyunun içine sirke ve bal koyarak düzgünce kaynatın. Bu karışımı bir gün beklettikten sonra dolamanın üzerine sürünüz. 

Hücreleri yenileyici özelliği sayesinde cilde ve saça da yararı vardır. Kaynatılmış sumak suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz. Sabah akşam tertipli olarak kullandığınız bu su hem sivilce ve akne oluşumunu handikaplar hem de yaşlanmayı geciktirir.

SUMAĞIN YAN TESIRLERI VAR MI?

Şiddetli tüketildiğinde mide asidinin istikrarı bozulabilir. Bu yüzden günde en ziyade bir bardak tüketilmeli. muhtaçlığı sırasında yanmaya neden olabilir. Çok ekşi bir yapısı olduğundan tansiyon hastası olanların tüketmesi tutarlı değildir. Birebir vakitte zehirli olan çeşitleri de bulunduğundan alındığı noktalara dikkat edilmeli. 

Yorum Ekle