Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Sumak nedir? Sumak suyunun yararları nelerdir? Sumak suyu nasıl yapılır?

Sumak nedir? Sumak suyunun yararları nelerdir? Sumak suyu nasıl yapılır?

Bitki halinde yetişen topluluğu ayrıştırılarak kullanılır. Öğütülür ya da kurutularak baharat olarak tüketilen içerdiği yüksek besin pahaları sayesinde sıhhatine yarar sağlar. suyunun yararları nelerdir? suyu nasıl yapılır? Ekşi tadı olan Anadolu yemeklerinin baş tacıdır. Bilhassa üst teneffüs yolları hastalıklarına neden olan virüslerin tesirlerini kısa vadede yok eder.

Yabani otlar arasında noktasını alan sumak meyvesi toplanır ve kurutularak toz haline getirildikten sonra baharat olarak kullanılır. Çabucak acilen her toprakta yetişen bu otun yekunda 150 çeşidi bulunmaktadır. Sırf iki çeşidi zehirsizdir. Ekşi tada sahip sumak, limonun olmadığı devirlerde alternatif olarak kullanılır. Yapılan araştırmalarda limon üzere sumağın da antioksidan özelliği olduğu gözlemlenmiştir. Birebir devranda bilirkişiler üst teneffüs yolu hastalıklarında ilaç kullanmadan ile tedavi olunabileceğini vurguluyor. Tertipli tüketildiğinde vücut içerisine gire bakteri ve virüslerin tesirlerini ortadan kaldırıyor. Türkiye’de münhasıran Şark Anadolu mutfağının vazgeçilmezi olan sumak, kuru dolma üzere yemeklerin yanı sıra ağız içi yararlarda kullanılan en güçlü doğal ilaçtır.  Tohum olarak toplanan sumak tuz ile havanda dövülerek kullanılır. Soğan üzere ağır kokuya neden olan besinlerle bir arada yapılarak kokularının tesirleri azaltılmaya çalışılır. 

SUMAK GARGARASI NE İŞE YARAR?

Daima diş eti sorunu yaşayan ve ağız kokusu şikayeti olanlar için gargara ülküdür. Ayrıyeten tükürük bezlerinin çalışmasını destekler. Ağız içinde enfeksiyon oluşmasını önler. Bu yüzden yara oluşumunu mahzurlar. 100 mililitre suya bir yemek kaşığı sumak atın. Kaynatın ve ocaktan aldıktan sonra ılık hale geldikten sonra sabah akşam günde iki sefer gargara yapabilirsiniz. 

SUMAK ÇAYI NASIL YAPILIR?

Güçlü bir antiseptik özelliği olan sumaktan elde edilen çay, enfeksiyon ve bakterileri süratle vücuttan atar. İki hafta tertipli tüketildiğinde yararını gösteren sumak çayını yapmak için; Bir buçuk su bardağı suyu cezveye koyun içine de bir tatlı kaşığı sumak atın kaynatın. 5 -6 dakika sonra ocaktan alıp ılık olmasını bekleyin. Ilık oldukta sonra tüketin. Lakin günde bir bardak kafidir. 

SUMAK SUYUNUN YARARLARI NELERDİR? 

Kandaki insülin nispetini istikrarlar. Bu özelliği sayesinde diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gereken besinler arasındadır. Gelgelelim çoka kaçılmaması gerekir. Aksi halde yararlı olan bu besin tansiyonun yükselmesine yol açabilir. Yüksek tansiyon hastalarının ne kadar tüketmesi gerektiği konusunda bir bilirkişiye başvurmasında yarar var.

Antioksidan tesiri sayesinde üst teneffüs yolları hastalıklarında aniden meydana gelen yüksek ateşi düşürerek dimağ sıhhatini korur.

Hafta da bir bardak tüketilen sumak suyu, hudut sisteminde deforme olmuş hücrelerin sayısını azaltarak sağlıklı hücrelerin artmasına yardımcı olur. Yorgunluk, gerilim ve depresyon üzere rahatsızlıkların yaşanma riskini de azaltır.

Besin zehirlenmesi esnasında sumak baharatını kaynatıp bir bardak içmeniz yararlı olacaktır. Hem midenizi hem de bağırsaklarınızı temizleyerek idrar ve dışkılamayla zehirlenmeye neden olan zararlı bakterileri vücuttan atar. 

Sumak suyu, sindirimi düzenlediği için zayıflamak içinde kullanabilirsiniz. Birebir hengamda içerisinde yarım çay bardağı tükettiğiniz sumak suyu hazımsızlık ve şişkinliği de önler.

İştahsızlık meselesi yaşayan evladınıza sumak suyundan ayda bir sefer içirmeniz de yarar vardır. Hem evladınızın vücut direncini artırır hem de iştahını açarak daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olur.

SUYUNDAN ELDE EDİLEN ÖTEKI USULLER

Sumak, ekseriyetle tırnak altlarında oluşan dolamanın uygunlaşması için de kullanılan doğal tedavi tekniklerinden biridir. Kaynayan sumak suyunun içine sirke ve bal koyarak güzelce kaynatın. Bu karışımı bir gün beklettikten sonra dolamanın üzerine sürünüz. 

Hücreleri yenileyici özelliği sayesinde cilde ve saça da yararı vardır. Kaynatılmış sumak suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz. Sabah akşam sistemli olarak kullandığınız bu su hem sivilce ve akne oluşumunu ketler hem de yaşlanmayı geciktirir.

SUMAĞIN YAN TESIRLERI VAR MI?

Şiddetli tüketildiğinde mide asidinin istikrarı bozulabilir. Bu yüzden günde en çokça bir bardak tüketilmeli. Tuvalet gereksinimi sırasında yanmaya neden olabilir. Çok ekşi bir yapısı olduğundan tansiyon hastası olanların tüketmesi makul değildir. Tıpkı devirde zehirli olan cinsleri de bulunduğundan alındığı noktalara dikkat edilmeli. 

Yorum Ekle