Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
“Steve Jobs’un Kişiliği Apple’dan Sonra Değişti”

“Steve Jobs’un Kişiliği Apple’dan Sonra Değişti”

Apple ortak kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak, artık 1 trilyonun üzerinde pahası olan bir teknoloji imparatorluğu kurmuş olabilirler. Ancak Wozniak’ın Çarşamba günü yayınlanan Guy Kawasaki podcast röportajında söylediğine nazaran paraya bakış açıları hayli farklıydı. Wozniak, kendisi parayı çok önemsemezken, Jobs’un çok para kazanmaya odaklı olduğunu söyledi.

Wozniak’ın söylediğine nazaran “Steve kıymetli olmak istiyordu ve hiç parası yoktu. Bu yüzden de her hengam paradaki bir sonraki adıma geçmek için yollar arıyordu. Hayattaki o kıymetli kişi olmak istiyordu. Bu onun büyük talihiydi, artık büyük yatırım yapılan bir firmanın kurucusuydu.

Wozniak, firma başarılı olunca Jobs’un kişiliğinin değiştiğini

Wozniak, Jobs’un bu bireyler üzere olmak istediğini ve bu yeteneğe sahip olduğuna inandığını söylüyor: “İsteği vardı ve bazen istemek, gerçek yeteneğe sahip olmaktan daha kıymetlidir.

Woz, Apple’ın erken günlerinde HP’de mühendis olmaktan mutluydu ve velev yalnızca Apple’da çalışmak için işten ayrılmak isteyip istemediğinden de emin değildi. Wozniak’ın söylediği üzere “Herkese ömrüm boyunca Hewlett Packard’ta bir mühendis olacağımı bildiğimi söylemiştim zira bunu seviyordum ve büyük para ile yozlaşmak istemiyordum. Olmak istemediğim kişi olan çok ziyade okumuştum.

Lakin Jobs bu halde düşünmüyordu. Woz’un yalnızca Apple’da çalışmayı reddetmesinin akabinde Jobs, Wozniak’ın akraba ve arkadaşlarını arayarak onunla konuşmalarını istedi ve en ahir Woz ikna oldu.

Woz hala bir Apple çalışanı olduğunu söylüyor ve firmanın başlangıcından beri her hafta maaş alan tek kişi olduğunu belirtiyor. Gelgelelim para tasarruflar için ayrıldıktan sonra ve vergilerden sonra banka hesabına haftada yaklaşık 50 dolardan ziyade geçmediğini söylüyor: “Bu rakam çok küçük ama sadakat ile ilgili. Zira hayatımda daha kıymetli ne yapabilirim? Kimse beni kovmayacak. Ve Apple için her hengam güçlü hislere sahibim.

Yorum Ekle

© 2013 -2022 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.