İzolasyonlu duvara ağır tablo, resim, ağır ayna vb. asmak.

Soru

Yeni eve taşındık ve genelde yeni evlerde duvarların yumuşak olması veya içinde izolasyon veya köpük malzemesinin olduğu duvarlar var. Evin içeriden duvarına bir şey asmak istediğim zaman matkapla deliyorum. Fakat hiç zorlanmadan tak diye deliyor.

Elim resim ve sanatı sevdiğim için 5-10 tane tablo ve ağaç çerçeveli ayna var. Bu resimlerin çerçeveleride ağaçtan yapma olduğu için ağırlar. Fakat bunları duvara monte edersem düşecek ve kırılacak diye korkuyorum. Evde tabi çocukta var.

Sormak istediğim soru: Yumuşak bir duvara ağır bir tablo veya aynayı nasıl asarım?

Malzeme olarak elimde olanlar;

 • Matkap
 • Dübel
 • Vida

bunu nasıl asacağımı söylerseniz çok sevinirim.

Abuabu 9 ay 1 Cevap 245 Okuma 1

Cevap ( 1 )

 1. Cevap düzenledi.

  Yeni evlerde genellikle içerden izolasyon oluyor. Genellikle asansör tarafında belediye mecbur kıldığı için müteahhitler o duvara içeriden ve dışarıdan izolasyon yapmak zorunda. Çünkü asansör inip çıktığı için yüksek ses yapıyor.

  Bunun dışında evin diğer iç duvarlarında da izolasyon olabilir. Babam bu işlerden iyi anladığı için bana yöntem söyledi ve o şekilde bende duvarlara ağır bir şey asarken bu şekilde yapıyorum.(biraz uğraşacaksın ama sonuç çok sağlam)

  Bulunması gereken malzemelerin;

  1- Nalburdan kartonpiyer alçısı (yarım kg alabilirsin)
  2- Vida
  3- Falçata
  4- Ufak bir kap

  Şimdi öncelikle asacağın yeri belirle ve güvenliğini al çünkü ben bu işlemi yaparken fena düştüm. Ayağın sağlam yere bassın!

  Falçata’nın sivri ucuyla o bölgeyi kare olarak kesip çıkart. Üzerinde alçı olacağı için biraz zorlucaktır ama her türlü kesilir orası. Kare halinde kestikten sonra kesilen bölgeyi çıkart.

  Şimdi o boşluğa yani çıkartmış olduğun yere kartonpiyer alçısını ekleyeceğiz. Onu yapmak içinde bir kabın içine göz kararıyla biraz kartonpiyer alçısı dök. Üzerine çok fazla su ekleme ama çok azda olmasın. Sonra karıştır ve kıvamı çamur kıvamı olacak şekilde karıştırmaya devam et. Çok cıvık olduysa üzerine biraz daha alçı atabilirsin.

  O kıvamı yakaladıktan sonra kaşık veya elinde kesmiş olduğun yerin içini alçıyla doldur ve elinle düzelt.

  Şimdi dikkat etmen lazım çünkü kartonpiyer alçısı çok hızlı donar. Yani 2 dk sonra donmaya başlar. O yüzden hala yumuşakken içerisine vidanı yavaş yavaş yerleştir. Kısacası vide ila beraber donsun.

  Benim yaptığım görüntüye bakabilirsin.

  Duvara ağır malzeme asmak için kartonpiyer alçısını kullanarak yapabilirsin.

  Resim 1: https://i.hizliresim.com/kMvzY7.jpg

  Resim 2 :

  En iyi cevap

Cevap Yaz