Diz Kireçlenmesi ve Tedavi Usulleri Nasıl Yapılır?

Soru

İlerleyen yaşlar için diz kireçlenmesi nasıl yapılır? Babam yaşlandır ve yerleri çok ağrıyor. Bilgisi olan varsa sevinirim.

CVP ( 1 )

 1. LuiLu
  0
  2020-01-03T09:49:42+03:00

  İleri yaşlarda en kıymetli sorun eklem ağrılarıdır. Eklemlerdeki kemik uçları kıkırdak ile kaplıdır. Eklemler rahat formda hareketi sağlar. Eklem likidi eklemin rahat hareketini sağlar. Yaslandıkca ya da yatkınlığı olanlarda devirle eklem kıkırdağı zayıflar eklem likidi kalitesi azalır. Devirle ekleme ses geldiğinden ötürü halk arasında kireçlenme denilmektedir. Kireclenmenin birinci aşaması eklem kıkırdağın şişmesi ve yumuşamasıdır. Olağanda kıkırdak üzerinde damar had bulunmaz ağrının sebebi eklem hareketlerinde yumuşayıp dökülen kıkırdak parçacıkları ekleme inflamasyona neden olur. Ağrı bu aşamada hareketlerin artmasıyla oluşur dinlenmede ağrı olmaz bu aşamada zayıflama diz egzersizleri glukozamın uc 2 kollagenler bu süreci yavaslatabilir alınan bu besin tavsiyeleri ince bağırsak Peter plaklarında savunma hücreleri tarafından tanınır böylelikle dökülen kıkırdak kesimlerine karşı iltihap reaksiyonu azalır kıkırdak yapısında olan hususlar olduğu kıkırdama destek olur bunun için 6 ay kullanılması önerilir. Hyaluronik asit eklem kıkırdağın yapısında olan bir husus olup başka hususların birbirine yapışmasını, eklemin sertleşmesini sağlar. Eklem içine uygulanır. Diz travmalarında ödemde saklı ameliyat sonrası diz kapağı ağrılarında tesirli olabilir. Eklem kıkırdağı devranla daha çok aşınarak kemik yüzey açığa çıkar kemik yüzey birbirine sürter. Kemik yüzey sonlar bakımından zengindir.

  DİZ PROTEZ AMELİYATI

  Ameliyat sonrası hastalar acilen yürümeye başlarlar. Artık bacak hallerin bozulduğu istirahat bile gece ağrısının bile olduğu yürüme arasının önemli azaldığı bir periyotta diz Protezi ameliyatı yapılır. Ameliyat sonrası 1. Günde hasta ayağa kaldırılır yürütülür egzersiz başlanır gün şiddetli pansuman yapılır 15 gün sonra dikişler alınır. Evvel Walker ile yürütülür 15 gün sonra tek el bastona geçilir bir ay ahir baston bırakılır. Hastalar istediği üzere gezebilir hareket edebilir kısıtlama olmaz. Protez ameliyatı belden aşağı uyusturularak yapılır. Bir saatlik bır ameliyat müddetidir. Ameliyatta bozulmuş olan yüzeyleri kesilerek Proteze tutarlı halle getirilir. Gaye biçimi bozulan bacağı düzeltmek dız uzanık ve bükük ken mütenasip kesiler elde etmek bozulan dizin bağ istikrarı oluşturup Protezi yerlestırmektir. Protez kemik cımentosu ıle kemiğe tutunması sağlanır. Ameliyat sonrası enfeksiyon embolı rıskıne karşı önlemler alınır. Hareket ve egzersizler çabucak başlanır.

Cevap Yaz