Çocuklarda Güneş Gözlüğü Seçimi

Soru

4 yaşında erkek çocuğum, biride 8 yaşında çocuğum var. Çocuklarıma gözlüğü almak istiyorum ama sağlıklı bir güneş gözlüğü olsun istiyorum. Yani Güneş gözlüğü seçimi yaparken kaliteli ve sağlıklı bir güneş gözlüğü olsun istiyorum. İleride çocuklarımın gözlerinin güneş gözlüğünden ötürü bozulmasını istemiyorum.

Çocuklara gözlüğü alırken nelere dikkat edilir? Bilgisi olan varsa sevinirim.

Sunatay 3 sene 2019-10-17T19:54:27+03:00 1 CVP 404 Okuma 1

CVP ( 1 )

  1
  2019-10-17T20:05:44+03:00

  Çocuklar için güneş gözlüğü seçimi

  Çocuklar ve büyükler için güneş gözlüğü seçimi

  Güneşin sıcak yüzünü göstermeye başlamasıyla birlikte güneş gözlüğü tasarrufu da gitgide yaygınlaşıyor. Güneş gözlüğüne olan rağbeti fırsat bilen işportacılar da münhasıran yaz aylarında piyasaya imitasyon gözlükler sürüyor.

  Çocuklar için güneş gözlüğü seçimi;

  1- 100 UV blokaj özelliğine sahip gözlük camları seçilmeli
  Düzgün bir güneş gözlüğünün zararlı ultraviyole ışınlarını süzebilmesi gerekir. Bu nedenle güneş gözlüğü alırken öncelikle camlarının ultraviyole ışınlarını bloke etme kademesine bakılmalıdır. Kaliteli bir güneş gözlüğünde camın renginin koyu ya da açıklığından fazla UV ışığını engelleyip engellemediği değer taşır.
  2- Daha tesirli muhafaza için polarize mercekler tercih edilmeli
  Ucuz gözlük camlarının birçok, triasetat denilen husustan yapılır ve bunların UV blokajı yüzde 40 civarındadır. Başkaca acrylic materyalden yapılan gözlük camları da vardır ve bunların UV blokaj aşaması değişiklik gösterir. Polarize gözlük camlarının tamamı yüzde 100 UV blokaj özelliğine sahiptir. Lakin bu gözlükler başkalarına orantıyla daha maliyetlidir. Zira polarize mercekler; sudan, camdan, kardan ve kumdan yansıyan güneş ışınlarını filtreleyerek parlaklığın azalmasını sağlar. Polarize mercekli güneş gözlükleri, araç kullananlar, kış ve su sporlarıyla ilgilenen şahıslar tarafından tercih edilmelidir. Bununla bir arada gündelik tasarruflarda kimi dezavantajlara sahiptir; cep telefonu ekranlarında, LCD ekranlı denetim panellerinde görüş kalitesini biraz azaltabilirler.
  3- Güneş gözlüğünde CE işareti olmasına ihtimam gösterilmeli
  Kısa vadeli tasarruflarda göz kızarıklığına neden olan düzmece güneş gözlükleri, uzun müddetli tasarrufta katarakt, sarı nokta, halk arasında beğenilen büyüyen et oluşumu yahut ‘kuş kanadı’ olarak bilinen pterjium, alerjik göz hastalıklarında artış ve retinada yanıklara yol açabilir. Bu nedenle güneş gözlüklerinin kalite evrakı ve ultraviyole ışınları kestiğine dair bir sertifikası kesinlikle olmalıdır. Satın alınan güneş gözlüğünde CE işareti bulunmalıdır. Güneş gözlüğünde en tesirli ve tavsiye edilen cam rengi kahverengi ve fümedir. Zira bu renkler, doğal ortamdaki renk tonlarını, yani kontrast algılamayı etkilemeyen renklerdir. Gözlük camlarının renginin ve yoğunluğunun, ultraviyole ışınlarını kesme kademesiyle rastgele bir alakası yoktur.
  4- Gözlük yüz biçimine nazaran seçilmeli
  Güneş gözlüğü seçimi, yüz formuna nazaran yapılmalıdır. Yüzü saran, yanlardan ışık almayı engelleyen çeşitteki gözlükler göz sıhhati için tercih edilmelidir. Küçük çerçeveli gözlükler yeteri kadar müdafaa sağlayamayabilir. Yüze düzgün oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en güzel müdafaayı sağlayacaktır. Polarize camlı güneş gözlükleri, LCD ekranlara muayyen bir açıdan bakıldığında, ekran manzarası kaybolabileceği için araçlarında bu çeşit göstergeleri olan sürücüler daha dikkatli olmalıdır.
  5- Gözlükler optik mağazalardan alınmalı
  Gözlüğün kalitesinden tam mealiyle emin olabilmek için bilinen markaların satıldığı optik mağazalar tercih edilmelidir. Zira birçok optik mağazada, gözlüklerin himaye seviyelerini ölçen yalın cihazlar vardır. Bu cihazla gözlüğün muhafaza orantısı birkaç saniye içinde ölçülebilir. Gelgelelim ikramlık eşya dükkanları yahut işportacılardan temin edilen gözlüklerin sahip olduğu cam kalitesinden hiçbir biçimde emin olunamaz.

  En iyi cevap

Cevap Yaz