Cemaate sonradan yetişince namazı nasıl kılmam lazım ?

Soru

cemaate sonrada yetişince namazı nasıl kılacağımı bilmiyorum .

Ardacelik 4 sene 2018-10-11T16:49:50+03:00 1 CVP 662 Okuma 1

CVP ( 1 )

  1
  2019-06-06T03:03:17+03:00
  Cevap düzenledi.

  Cemaate sonradan katılan veya yetişenler için ben şu şekilde yapıyorum.

  Aslında işin özeti sonradan yetiştiysen kılmadığın rekatları aynı şekilde kılmaya devam ediceksin.

  4 rekatlık bir namaz kılınırken;

  3. rekate yetiştiysen hemen niyet edip cemaate katılırsın yani cemaatin yanında saf tutarsın. İmam son rekatı kıldırdığı zaman selam verir, sen selam vermiceksin! Kılmadığın rekatları kılmaya devam ediceksin. 3. ile 4. rekatı imamla kıldığın için 1. ile 2. rekatı kılmaya devam edicen.

  Not: Sonradan cemaate katılan rekat nasıl kabul olunur?

  Arkadaşım şunu unutma ki bir cemaati namazına sonra yetişerek katıldıysan en geç rukuhuna kadar yani eğildiği zamana kadar yetişirsen o rekat sayılır. Eğer o rukuhtan sonra katıldıysan diğer rekat kabul olur!

  Birinci rekatta; subahaneke, besmele, fatiha, ve bir dua okuyorsun yani 1.ve 2. rekatte ne okuyorsan o duaları okuyarak devam ediyorsun.

  Yapılan yanlış sadece hoca selam verirken sen selam vermiceksin, cemaat selam verdikten sonra sen devam ediceksin.

  İkinci rekatı kılan cemaate yetişme

  Diyelim ki son rekate yetiştiniz. Akıllara takılan soru sonradan secdede ne zaman durucam. Yine 4 rekatlık bir farz namazı kılan bir cemaatin son rekatına yetişen biri selam vermeden kalkacak. Kalktıktan sonra o namazın 1. rekatının dualarını okuyarak secdeye varıcaksın  ve etthiyyatüyü okucaksın yani sonra kalkıcaksın. Sonra 2. rekatını kılarken dualarını okuduktan sonra kalkıcaksın, 3. rekatını kılarken yine secdeye varıp bu sefer son secdeni yani ettehiyyatü, salı ve barik, rabbena dularını okuyarak selam verip biticeksin.

  Kısa anlatmak gerekirse 4. rekate katıldın hoca duaları okudu selam verdi, sen selam vermiceksin, sonra kalk 1. rekatını kıl ve secdeden sonra dur dizlerinin üstünde ettehiyyatüyü oku, kalk ve 2. rekatı kıl bu sefer secdeye varıp kalkcaksın ve 3. rekatını kılıp secdeden sonra dizlerinin üstünde son rekat kılar gibi kılıp namazını bitirceksin.

  örnek videoları paylaşıyorum;

  Bu linkte paylaşılmış: https://www.youtube.com/watch?v=tm02XwrN96I

  Bu linkte sanki daha iyi anlatılmış: https://www.youtube.com/watch?v=DvvDSXp7hU4

  En iyi cevap

Cevap Yaz