Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Soğuk Duş Almanın Faydaları

Soğuk Duş Almanın Faydaları

Soğuk duşların sağlığınız için faydalı olduğu herkes tarafından biliniyor. Buz gibi bir duşa girmek kolay olmayabilir. Soğuk duşun faydalarını okuduktan sonra belki bu kararınız değişebilir. Soğuk duşun nimetleri saymakla bitmez. Bu alışkanlığı kazananlar ise hayatlarında bir çok yeni değişikliğe yol açtılar. Soğun duşun faydaları nelerdir? sorusuna cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz!

Soğuk Duş Almanın Faydaları

1- Stresi Azaltır.

Stresli durumlara adaptasyonunuzu arttırmanın yanı sıra, bunlar ürik asit seviyelerini düşürür ve kanınızdaki Glutatyon seviyesini yükseltir, bu da sizi genel olarak daha az strese sokar. Yapılan bir araştırmada ise soğuk duş noradrenalin hormonunu salgılamada yardımcı oluyor. Noradrenalin, depresyonu önleyen bir hormon olarak ifade ediliyor.

2- Boyunca Dinç Kalmanızı Sağlar.

Zaten soğuk bir duş almış cesur ruhlardan biriyseniz, o zaman ilk başta nefes almanın zor olduğunu biliyorsunuzdur. Ama korkma. Her sabah saat 8’de bu aşırı derin nefes alma, alımınızı ve kalp atış hızınızı önemli ölçüde artıracak ve boyunca doğal bir enerji dozu sağlayacaktır.

3- Verimliliği Arttırır.

Soğuk duşların bir başka ilginç avantajı da sperm sayınızı ve doğurganlığı arttırmalarıdır. Yapılan bir çalışma da, düzenli olarak soğuk banyo yapmayı tercih eden erkeklerin% 491’e kadar sperm sayısı artış göstermiştir.

4- Cildinizi ve Saçınızı Geliştirir.

İyi görünmeyi herkes ister. Cildinizi (ve saçınızı) iyileştirmenin en iyi yollarından biri soğuk duş almaktır.Ayrıca ücretsiz! Soğuk duşun cildinizde ve saçınızda oluşan yağları yok ettiği kanıtlanmıştır. Soğuk duş, saçlarınızın parlak, güçlü ve sağlıklı görünmesine yardımcı olacakdır.

5- Soğuk Duşlar Kilonuzun Azalmasına Yardımcı Olacaktır.

Soğuk duşun faydalarından biri de yağ yakarak, kilolarınızdan kurtulmanızı sağlar.

Çoğu insan bunu bilmiyor ama vücudunuzda iki tür yağ vardır. Kahverengi yağ ve beyaz yağ. Beyaz yağ kötüdür. Hepimizin çok nefret ettiği vücut yağlarıdır. Kahverengi yağ iyidir. Fonksiyonu ise ısı üretmek ve vücudunuzu sıcak tutmaktır.

Soğuk bir duş aldığınızda, kahverengi yağ aktive olur. Bu sayede vücudunuzu sıcak tutmak için enerji ve kalori yakar. 

6- Dolaşımı Arttırır.

Soğuk duşlar, kanı sıcak tutmak için organlarınıza kan göndererek dolaşımı iyileştirir. Dolaşım sisteminin uyarılması, genel kalp-damar sağlığınız için mükemmeldir.

7- Kas Ağrılarına İyi Gelir.

Sporcular vücutlarındaki kas ağrılarını gidermek için buz dolu küvete veya soğuk duşa girerler. Bu onların kaslarını sertleştirir ve kas ağrılarını önlemede yardımcı olur.

Soğuk Duş Almaya Başlayan Youtuber Engin Özdemir’in Hayatı Nasıl Değişiyor?

Engin Özdemir, soğuk duşa alışma sürecinin zor olduğunu belirtiyor. Suya ısındıkça vücudunun alıştığını, iyi bir nefes ayarlaması ile çok fazla soğuk olmadığını söylüyor. Her sabah kalktığında soğuk duş almak rahatsızlık hissi verdiğini ancak uzun süre sonunda soğuk duştan keyif aldığını belirtiyor. Onun için önemli olan şey soğuk duş almak değil, zor bir alışkanlığı kendine kanıtlamak olarak görüyor. Her duştan sonra kendisinde bir enerji patlaması olduğunu ve gününe normal şekilde devam ettiğini söylüyor. İlk başlarda sıcak suyla başlayıp yavaş yavaş soğuk suya geçerek çok daha kolay alışıldığını ve vücudunuzun parça parça sokulması gerektiğinden bahsediyor.

Duş Sonrası Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Soğuk bir duştan çıktıktan sonra saçlarının daha iyi görünmesini istemez misin?

Öneri 1: Banyodan çıktıktan sonra saçlarını havluya sürterek kurutma. Havluyu saçlarına sar, banyodan çıktıktan sonra saçların daha kırılgandır. Saçlarını havluya sürtmek saçlarının kırılmasına yol açar.

Öneri 2: Saçlarını tararken yavaş ve nazik ol.

Öneri 3: Saçlarına masaj yap, hem bu şekilde mutluluk hormonu salgılamış olursun.

Öneri 4: Statik elektriklenmeyi engelleyerek saçlarının dağılmasının önüne geçebilirsin.

Yorum Ekle