Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Snake Zararlısı, Tehlike Saçıyor!

Snake Zararlısı, Tehlike Saçıyor!

Yeni bir fidye zararlısının şirket ağlarını hedeflediği ve tüm şirket bilgisayarlarını şifrelemeyi amaçladığı tespit edildi.

Snake isimli zararlı, birinci olarak MalwareHunterTeam tarafından keşfedilmiş, sonrasında etik hacker Vitali Kremez tarafından aksi mühendislik yoluyla incelenmişti. Kremez’in tahlili, zararlının Go programlama lisanında yazıldığını ve öbür fidye zararlılarına kıyasla kendini daha uygun gizlediğini ortaya çıkarmıştı.

Snake, şirket ağlarına girdikten sonra bilgisayarlarda bulunan Gölge Ünite Kopyalarını siliyor ve bunun akabinde SCADA sistemleriyle ilgili birtakım süreçleri, sanal makineleri, endüstriyel denetim sistemlerini, uzak idare araçlarını, ağ idare yazılımlarını ve fazlasını sonlandırıyor. Zararı bunları yaptıktan sonra her cihazdaki evrakları şifrelemeye başlıyor. Bu sırada Windows sistem klasörlerini ve vesair sistem evraklarını olduğu üzere bırakıyor.

Her belgenin uzantısına rastgele beş harf ekleyen Snake, kullanıcının masaüstüne Türkçe çevirisiyle “Dosyalarınızı-Onarın.txt” isimli bir belge bırakıyor. Not içerisinde para karşılığında size kişisel anahtarı ve şifre çözücü sunacak siber günahlıların eposta adresi bölge alıyor. Snake, tek bir cihaz mekanına tüm bilgisayarlardaki belgeleri şifrelediğinden, kurumsal ağlar için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Yorum Ekle