Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Siyah maske koronavirüsüne karşı tesirli mi? Renkli maskeler illetlere mı neden oluyor?

Siyah maske koronavirüsüne karşı tesirli mi? Renkli maskeler illetlere mı neden oluyor?

Koronavirüsünden korumak için mütehassıslar maske ve eldiven kullanılmasını önerdi. Farz hale getirilen maske tasarrufu ise çabucak derhal her firmayı hareketlendirdi. Giysi fabrikaları bile süratle maske üretimine başladı. Bilhassa siyah maske tasarrufu arttı. Gelgelelim bilirkişiler bu maskeler konusunda önemli ihtarlarda bulunuyor. Evet Siyah maske koronavirüsüne karşı tesirli mi? Renkli maskeler marazlara mı neden oluyor?

Şiddetli bir grip virüsü olan Kovid -19’dan korunmanın yolları maske, eldiven ve dezenfektan kullanmaktır. Tüm yerkürede hayatı durma noktasına getiren koronavirüse karşı alınan bu önlemler kapsamında üreticiler son süratle maske üretmeye başladı. Bu durum da beraberinde yeni hikayeleri getirdi. Firmalar mahsusen siyah ya da renkli maskeler üreterek alıcıların dikkatini çekmeye çalışırken bilirkişiler bu maskeler konusunda ikazlarda bulunmaya başladı. Tasarrufu artan siyah maskenin yıkanabilir ve nano tesirli yani virüsten tam muhafazalı olduğu tez edildi. Fakat buna karşın mütehassıslar sağlıklı olmadığı konusunda ısrarla açıklamalar yapıyor. 

SİYAH MASKE KORONAVİRÜSÜNE KARŞI TESIRLI Mİ?

Maske satışı yapan kimi firmaların ürettiği siyah maskeleri birçok tüketici modaya münâsib olduğu için tercih etmesi maskelerin satışlarını artırdı. Üreticiler bu maskelerin sağlıklı koşullarda üretildiği konusunda her ne kadar savlarda bulunsa da eksperler renkli maskelerin münhasıran siyah olanların koronavirüse karşı tedbir olmadığının altını çizdi. Sıhhatsiz koşullarda üretilen maskeler virüsün daha çabuk kapılmasında neden olabileceğini belirtti. Siyah renkli olan maskelerin kalın olmasından ötürü nemi artar bu da virüslerin çoğalmasına rotam hazırlar. Mütehassıslar bu yalnızca siyah maskeler için değil bütün maskeler için beğenilen olduğunu vurguladı. Bunun yanına tek kullan cerrahi maskeler önerilir. 

RENKLİ MASKELER ILLETLERE NEDEN OLABİLİR Mİ?

Bilirkişiler tam olarak hangi materyallerden üretildiği görünür olmayan bu maskelerin cilt hastalıklarına neden olabileceğini de ayrıyeten hatırlattı. Maskeler, tahriş ve sulu kabarcıklarla birlikte şiddetli kaşınmalara açar. Deformasyon yalnızca ciltte değil. Temizlenmeyen nemli hava yine sinüs yollarına aktarıldığında buradaki mukuslarda enfeksiyona yol açarak alerjiye yahut enfeksiyona neden olabilir. Temizlenmemiş hava akciğerlere indiğinde, akciğerlerin işlevselliğine zarar verir. 

MASKELER NE KADAR PERIYODIK KULLANILMALI?

Maske takıldıktan sonra elin teması azaltılmalı. Zira ellerin rastgele bir konuma teması sonrası virüsün maskeye yapışma mümkünlüğü yüksektir. Bu da virüsün maskeye karşın ağız ya da burna bulaşma riskini artırır. Bir maske en ziyade 4 saat kullanılmalı. Değiştirilme sırasında kesinlikle eller yıkanmalı maske atıldıktan sonra eller tekrar yıkanarak yeni maske takılmalı. Birebir devirde takılan maskenin mikroplu olacağından etrafa atılmamalı. Direk olarak bir poşete konularak çöpe atılmalı. 

Yorum Ekle